У Србији данас, док се урушавају темељи поверења у институције, а друштвена криза постаје свакодневица, изгледа да и даље морамо изнова да појашњавамо основне појмове које одрасли нису усвојили. Шта је штрајк, шта је обустава, а шта је блокада наставе?
Штрајк је организовани прекид рада који запослени користе као средство борбе за заштиту и остваривање својих права из радног односа. Обустава наставе је израз моралног става и политичког протеста. То је одговор на озбиљне друштвене и системске проблеме, пре свега на угрожену безбедност као основни услов за живот и образовање. Блокада школе је вид грађанске непослушности – када се самим физичким присуством заузима простор како би се указало на дубоко укорењене неправде и нефункционалности образовног система.
Обустава и блокада нису сврха саме по себи. Оне су вапај за променом. Њихов смисао је у отварању простора за суштинску, системску промену образовања.
Деца не могу да се врате у школу која је остала иста. Не могу и даље да иду у школу чији су програми преобимни и често бесмислени, школу која није прилагођена времену у којем живимо, нити деци која у њој одрастају.
Али ми, родитељи, имамо друге приоритете. Иако често говоримо да су нам деца најважнија, истина је да су она последња рупа на свирали наше политике и друштвених одлука. Никада деца и њихово одрастање нису били политички приоритет у Србији. Не зато што су деца небитна, већ зато што су одрасли заборавили шта значи одговорност.
Добри родитељи не прихватају да им деца иду у школу у сменама као да раде у фабрици.
Не пристају да деца имају по осам часова дневно.
Не прихватају да школске обавезе не остављају простор за игру, за дружење с вршњацима, за породицу – за живот.
И не пристају на образовање које почива на неправди и у коме су деца и наставници изложени небезбедности. Знају да образовање без правде и сигурности није образовање, већ системска грешка. Ово су стварни разлози за обуставу и блокаду.
Нашој деци је потребно праведно, смислено образовање, усмерено на њихову добробит и у складу са временом у којем живимо. Образовање које подстиче развој личности и гради темеље за кохезију друштва, а не за његову фрагментацију и пуко преживљавање. Без таквог образовања, извесно је да ће се ужасни низ трагичних догађаја наставити. Рибникар. Мало Орашје. Дубона. Надстрешница у Новом Саду.
Према важећим прописима, наставник има право да самостално одлучује о избору метода рада, наставних средстава и расподели око четрдесет одсто наставног садржаја у оквиру предмета који предаје, у складу са развојним потребама ученика и контекстом школе. То значи да није проблем ако део градива не буде обрађен – деца могу да заврше ову школску годину.
Али много важније питање је: у какву школу ће се вратити у септембру?
Не желимо повратак на старо. Желимо школу која је по мери детета. Школу која је праведнија, обзирнија, солидарнија. Школу која гради једно другачије друштво.
Као родитељи, немамо право на пасивност. Најгоре што можемо учинити јесте да ћутимо и препустимо децу на милост и немилост систему који их не штити. Наша је дужност да будемо проактивни – да бранимо њихово право на детињство, на безбедност, на смислено образовање.
Није довољно да деци „дајемо право да се боре за своја права“, док их истовремено остављамо без снаге и заштите. Одговорност према њима је наша, и само наша. Не можемо жмурити пред сопственом одговорношћу. Ако ми не заштитимо нашу децу, ко ће? Министарство? Њима су наша деца важна само као број у статистици и као ставка у политичким манипулацијама. То сви знамо, али нико не каже јавно.
Годинама уназад говоримо да су школски програми неадекватни, да је репетитивно учење бесмислено, да су деца преоптерећена, да им се убија креативност и радост. Упозоравамо да нема довољно времена ни слуха за развијање емоционалне писмености, комуникације, емпатије. На све то брутално нас је подсетио масакри у Рибникару, Малом Орашју и Дубони.
Зато захтевам – и позивам и друге да захтевају – хитну и темељну реформу образовања, засновану на безбедности, правди и добробити деце.
Захтевам школу која не трауматизује, већ оснажује. Школу у којој деца расту, развијају се и уче како да буду људи – а не само како да памте градиво и ћуте.
Не могу да се правим да је све у реду. Не желим да пристајем на систем који нашој деци ускраћује детињство, сигурност и смисао.
Ако не ми – ко? Ако не сада – када?
Ауторка: проф. др Александра Булатовић, виша научна сарадница Института за филозофију и друштвену теорију УБ
Hoće,hoće draga dr.profesorko.
I bolje bi vam bilo da je završe inače ne znam kako bi se spasili vi spasili od gnevnih roditelja.
Ali pre nego što postavite u kakvu će godinu i školu ući na jesen,zapitajte se kakvu će to školsku godinu završiti,kako će je završiti i sa kakvim znanjem?
Znači vi ste iznad zakona.
Vi garantujete da će je oni završiti,vi merite kakvo znanje će biti dovoljno a kakvo neće?
Kada vama odgovara i kako vama odgovara tako i pravite aršine.
Jadna ova zemlja.
Uništeno je poverenje kod naroda u vojsku,policiju,zdravstvo,velikim delom i crkvu i sada ste vi lično svojim delovanjem uništili poverenje naroda u prosvetu.
I šta ste nam ostavili?
Kada kažem prosvetu,mislim na prosvetne radnike (čast i čest pojedincima kojih ke izuzetno malo).
Utirete put stranim školama i uništavate državno školatvo jer niko normalan više neće dati detetu da upiše državni fakultet pa da šaka zgubidana i neostvarenih političara mlate sa detetom lako oni hoće.
Ja ne verujem koliko se Vi plitko upuštate u problem, u svom nastojanju da objasnite suštinu. Zapravo, niste se ni dotakli problema, u nastojanju da „žigošete krivca“. Lepo bi bilo da se upoznate malo bolje sa problemima, pre nego što se upustite u komentarisanje, svakako, ako ništa drugo, moguće da će Vam podstaći konstruktivno razmišljanje.
Е, а сад да ишчитам коментаре да видим како Пера Бадојла зна боље од више научне сараднице Института за филозофију и друштвену теорију УБ
Hvala na svemu što ste napisali!
Као родитељ два школска детета, сматрам да је огромна грешка што су деца злоупотребљена за постизање циљева одраслих, а све под изговором за њихово боље сутра.
Ако себе као родитеље сматрате да сте образовани и веома вешти у расуђивању, онда морам да вас подсетим да сте се образовали са знатно опширнијим садржајима, из свих предмета, него што је то случај данас.
У школу долазе и даље лепо васпитана деца, са лепим манирима донетим из породице. Деца, чији су родитељи код њих развили радне навике и жељу за стицањем знања. За то су уложили пуно љубави, али и труда и времена.
За не бригу о детету и неваспитање су одговорни родитељи, а не само школа.
Када би свако бринуо о својим дужностима и обавезама, друштво би само по себи било боље.
На овај начин смо сви себи дозволили да будемо стручњаци за све, и да себи приписујемо компетенције које немамо.
Када се будемо бавили својом децом, својом породицом и својим проблемима, без пребацивања одговорности на друге, тада ће нам и друштво бити боље.
Za decu je dovoljna ulica, to im savršeno odgovara i za to svojski zalažu
Mislim da roditeljima odgovara ulica i tako deca dominiriju njima. Hocu mobilni te i te marke,noktice,frizuru,boju kose i molim vas ja veceras izlazim i nemojte me buditi do 12 sati a moze i kasnije. Drzavi bi bilo pametnije da placa skolarinu deci koja hoce da uce,naravno i roditelji koji ih podrzavaju.Ovo drugo neka mame i tate izdrzavaju. Ovo pisem s razlogom i zbog komentara da ce mladi da se izbore za ono sto oni nisu uspeli.
Sa kojim pravom gospodo zabranjujete školovanje mojoj deci ko vam je dao to pravo i što je najgore citirate dio zakona koji vama odgovara
.
Dragi profesori
Nikada nije dolazilo u pitanje sta i kako znanje treba prenositi deci i mladima .Inspiraciju i zelju dobijate od kreativnih inovativnih smelih I jedinstvenih profesora a ne pukim programskim ogranicenjima i opterecenjem velicinom i kolicinom gradiva.Nema ili se na prste moze nabrojati takav kadar jer ste se godinama unazad bavili strajkom a malo stvarnim zivotom i potrebama mladog sveta.Vrlo brzo prolazi i nase i njihovo vreme koje je u dugogodisnjem periodu strajka I blokada ostalo neispunjeno skolskim zivotom.Ako smatrate da od septembra treba nastaviti istim putem jer ste nemocni da promenite i resite probleme onda neka nam je bog u pomoci sa profesorima.
Svaka Vam čast, dr. Bulatović.
Draga profesorka, ne znam zasto vi , kao i mnogi drugi dajete sebi za pravo na pozivanje na protest,bojkot, strajk u skolama.Samo vi i vama slicni su u pravu!!!Mi roditelji slazemo se da neke stvari treba da se menjaju u skolstvu, gradiva su preobimna, pojedini prosvetni radnici totalno nezainteresovani za rad, pojedina deca nemaju nikakvo postovanje prema prosvetarima,…i td., ali ne podrzavamo nacin vase borbe, da nam iskoriscavate decu koja nemaju ni godine, ni iskustva da shvate buduce posledice svega ovoga sto se desava.Zasto svi vi koji niste zadovoljni poslom profesora,nastavnika ne promenite zanimanje…???
Naravno da je gradivo više nego li obimno, ali to niko da promeni. Umesto da deca uče sa željom da nauče, na žalost uči se za ocenu bubajući bespotrebno gradivo. Nikome nije palo na pamet da sažme gradivo, da zainteresuje decu da nauče mnogo toga, čast maliim izuzecima. Sve je trulo u državi Srbiji, na žalost …
Нетачно и непотпуно обавештење. Обустава наставе и блокада наставе су незаконити, насилни акти који ускраћују другима права. Разлог је небитан. Слобода се протеже дотле док не одузима туђу слободу. Ви немате госпођо основе демократског,грађанског и законског понашања. Ни трунку.
rešava te vaši probleme u obrazovanju kako god možete, ali ne prekidom rada, škola mora da radi bez obzira na loš sistem . Menjate ,ali bez zaustavljanje časova. Ne za račun deci i njihove prava da ući.
Bravo! Sve si reko kao sto jeste.
Profesorka vapi da bi se nastavili protesti a ona imala koristi.
Gospodja je rekla svasta i bas nista.Mozda je gradivo preobimno, ali je ne tacno sa su liseni zadovoljtava.Profesori su ti koji su ne zainteresovani za rad, ne znaju da motivisu i razviju kreativnost kod dece. Deca su takodje raspustena u kuci.To im je osnovna jedinica.Rodditelji su ti koji su nezainteresovani za svoju decu.Daju im sve slobode da bi oni imali vise vremena zza uzivanje.Gospodjo, Ribnikar postoji svuda.Nije nas fenimen.Imali smo najbolje obrazovanje na svetu.Sada imamo losu porodicu i loseg profesora
Poštovana profesorice,
Koji obrazovni sistem je stvorio Vas, doktora nauka, gde ste se Vi školovali ?
Pitam za decu ????
Svaka Vam čast. Ovo su stavovi zdravog čoveka.
Napravili ste haos i veliku stetu, sad snosite posledice.
Kazi lepo ne radi mi se, sta tu vise glumite .
Bravo! Sjajno ste sve opisali! Kao majka troje dece vrtickog uzrasta, uzjasnila sam se da deca treba da idu u vrtic kada se povela prica o obustavu rada u vrticima. Kao proscetni radnik, bila bih licemer da sam se izjasnila da necu drzati nastavu i time da unazadjujem tudju decu dok moja idu u vrtic.
Draga profesorka,
Ako ste upuceni u temu, umesto nadahnutog knjizevno filozofskog obracanja napisite sledece:
1. U kojim okolnostima, gde i kada su se deca odrekla jednog od svojih osnovnih prava – prava na obrazovanje a sve to uz podrsku roditelja?
2. Kada govorite o tome kakva je skola, molim navedite primere iz Zakona o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja i jasno definisite „ovo nije dobro, ovo treba da glasi ovako, ovo treba da se promeni“.
3. Kada govorite o obimnosti gradiva, navedite primer makar jednog predmeta eto vaseg, filozofije i na tom primeru objasnite po kojim kriterijumima zadrzavate/izbacujete gradivo iz Plana i programa?
4. Definisite jasno (dajte predlog) o sledecem:
a) obaveze i odgovornosti, ali i prava nastavnika
b) prava, obaveze, odgovornosti roditelja
c) prava, obaveze i odgovornosti roditelja
d) uloga i rad socijalnih sluzbi u zbrinjavanju i posebnom radu sa detetom koje usled kucne vaspitne zapustenosti ne uspeva u oblicima svog ponasanja da razlikuje ulicu od skole/obrazovne/kulturne ustanove.
e) nepohadjanje nastave, izostajanje sa casova i nizove pritisaka, laznih opravdanja i raznih drugih lazi koje nastavnici slusaju o „opravdanom“ odsustvu ucenika
f) zastita nastavnika na radnom mestu
Verujem da sam dosta toga preskocila. Draga profesorka, umesto lepih a sustinski praznih fraza, da Vas cujemo konkretno…
Svako dobro!
Doktorka prosipa parole i u priči o obrazovanju meša i dogadjaje kao što su dubona i malo orašije koji nemaju nikakve veze sa posvetom. A najveći krivci za situaciju u obrazovanju su upravo filozofski fakulteti i nevladine organizacije koje ih finansiraju a doktori kao autora teksta guraju u naše obrazovanje njihove ideje i je ona zabrinuta a ako i sama nije učesnik onda sigurno zna odakle vetar duva ali nema hrabrosti da imenuje krive pa joj trebaju deca koja nemaju pojma o čemu se radi važno je da se dobro zabavljaju.