Jedan od najvećih stručnjaka u oblasti autizma na našim prostorima i redovni profesor na Fakultetu za specijalnu edukaciju i rehabilitaciju, prof. dr Nenad Glumbić, govorio je na Simpozijumu logopeda o digitalnom detoksu.
Profesor Glumbić je ukazao na mnogobrojne posledice „ekranizacije“ dece opšte populacije, a to su: poremećaj pažnje i hiperaktivnost, loše postignuće u učenju, gojaznost, poremećaj spavanja, problemi u ponašanju i socijalnim reakcijama, emocionalni poremećaji, poremećaji komunikacije…
U ovom izlaganju profesor je ukazao na inostrana istraživanja (Hutton et.al., 2020) koja su dokazala vezu između produženog „ekranskog vremena“ i niskog mikrostrukturarnog integriteta mijelizovanih nervnih vlakana (razvoj mozga deteta).
Kao posledica napred navedenog najviše su pogođeni putevi koji podržavaju razvoj: govora, egzekutivnih funkcija, vizuelne obrade slike i multimodalne asocijacije.
Deca koja su u prvoj godini izložena ekranima 1-2 sata dnevno imaju dvostruko veću verovatnoću da dobiju dijagnozu autizma u trećoj godini, u poređenju sa neekranizovanom decom, ističe prof. dr Nenad Glumbić.
Izloženost ekranima 2-4 sata dnevno povećava ove šanse 3,48 puta!
Ako dete već ima autizam, što je više izloženo ekranima simptomi su teži. Posebno su izraženi deficiti u receptivnom i ekspresivnom govoru i senzornoj obradi. Ostale posledice su: poremećaj spavanja, selektivni unos namirnica, deficit vitamina D.
U takvim situacijama preporučujemo digitalni detoks.
Šta je digitalni detoks?
Digitalni detoks je prekid korišćenja digitalnih uređaja u potpunosti ili u pojedinim oblastima upotrebe. Kod dece sa stanjima nalik autizmu za svega nekoliko meseci može da dođe do drastičnog poboljšanja socijalnih sposobnosti.
Mere prevencije
Prema preporukama Američke pedijatrijske asocijacije deca bi trebala da budu bez ekrana do 2. godine života. Ukoliko je neophodno, ekrane uvoditi od 15. meseca i to uvek u prisustvu roditelja. Maksimalno ekransko vreme od druge do pete godine je 1 sat, pri čemu je neophodno da pored deteta bude prisutna osoba koja interpretira, objašnjava detetu te sadržaje. Važno je onemogućiti deci pristup sadržajima koji se brzo menjaju, koji sadrže distraktore i koji prikazuju scene nasilja.
Digitalne tehnologije nikako ne koristiti prilikom hranjenja, uspavljivanja i interaktivne igre sa decom, upozorava prof. dr Nenad Glumbić!
U mnogim kućama su ekrani uključeni veći deo dana i zato je neophodno obratiti pažnju i na pasivnu izloženost ekranima.
koliko se razlikuje uticaj na primer muzicke igracke koju dete slusa i opcinjeno je njome u odnosu na izlozenost ekranu? Svakako ni od igrackr dete ne dobija povratnu Informaciju, pa da li bi i to trebalo ograniciti? Da li i kratki video pozivi na Viber/what’s up stete detetu?
Uvazeni profesore,interesantna je tema,ali valjalo bi malo cuti sta Svet kaze. Autizam je retka bolest,dakle genetske analize u svetu pokazuju da je problem u mutaciji jednog od 4 gena. Culi ste za foxp1 sindrom??? Molim vas,nemojte ove decije iskaze davati,pa uozbiljimo se najzad! Mozda ekran utice dodatno na poremecaj senzorne.inegracije,ali molim vas,neozbiljno je govoriti na ovaj nacin.
Sto se tice sadržaja, zašto uopšte postoje kada štete, sta ce to nama, tik-tok, itd…
A samim tim i zračenje je veče.
A onda kažu roditelju bori se sa time. Kako? Kada su efikasni u sistemu da njima odgovara, a ne da rade u korist, svrhu ZDRAVLJA GRADJANA!?
Zato ma poremećaj pažnje,jer se slike brzo smenjuju i mozak to prihvati, a mora da se uspori..
Sumnja na autizam kod moje,sada odrasle kćerke,počela je da se javlja rano,u šestoj godini,nedovoljan broj reči,ćutanje,loše spavanje,ne odmerene reakcije u soc.odnosima sa drugom decom,i već u prvom razredu,hiperaktivnost,teškoće u učenju,nerazvijena govorna komunikacija samnom i ostalim odraslim osobama.Uz velike napore je uspela završiti redovnu od.školu i srednju tekstilnu,ali je u tom uzrastu bila i žrtva silovanja uz upotrebu sile i povredjivanja.Desetak god.već pije eftil 2 ili 3 puta dnevno i 1 do 2,5 mg lorazepama za spavanje.Da li moje dete pravilno leče?s poštovanjem
Rođena sam 1953 godine. Ni radio još nije bio prisutan u svim domaćinstvima. Imala sam sve simptome koje ste nabrojali osim problema sa govorom- pričala sam previše. Da nije ipak problem u genetici, antibioticima i poremećenoj bioti?(korisne bakterije)? A možda je problem rano razdvajanje od majke pa dete nema od koga da uči MATERNJI JEZIK? Sada deca perfektno govore Engleski jezik a ne govore dobro maternji! Neko se trudi da nestanemo kao nacija.
Kako bi on to.mogao znati. On je profesor,nije psihijatar.
Imaju šansu da dobiju autizam??
Autizam se ne dobija, sa autizmom se rađa! Isto kao što se daun sindrom ne može dobiti, već se sa njim rađa.
Profesore, profesore …
Bravo! ..ali se ekranizacijom utiče na njegov razvoj
Postoji nešto što se zove Regresivni autizam i profesor priča o tome. Dakle, dete koje je bilo urednog razvoja najčešće u periodu izmedju 2. i 3. godine počinje da pokazuje znake regresije, odnosno da gubi stečene sposobnosti na polju govora, motorike. Okidači su najčešće preterana ekranizacija dece.
Realno, ispravi ga ti. Znas ti bolje o tome sta je autizam i kako se dobija i nasledjuje od profesora… Srbijo medj’ šljivama…….
draga Andrejana , pročitajte više o tome što ste izneli,mislim da ćete videti da nije tako jednostavno niti jednostrano. pozdrav, svakako
Tako je!
Kada bismo čitati znali. Piše jasno: „… da dobiju DIJAGNOZU autizma“, a ne autizam. To su dve različite stvari.
Zbog čega se onda forsira u prvom razredu osnovne škole digitalni svet kao predmet? Zar ne bi i u školama trebalo ograničiti upotrebu različitih tehnologija? I naravno ukinuti taj predmet, jer je potpuno bespotreban, a da ne pominjem koliko su deca već preopterećena raznim predmetima. Npr u sedmom razredu deca imaju predmet preduzetništvo. Potpuno nepotrebno.
Alo znaš li ti skim polemišeš!?