Проф. Милетић: Сода бикарбона НЕ МОЖЕ уклонити пестициде са воћа и поврћа

Пре него што свом детету понуди јагоду чија је сезона у пуном јеку, готово сваки родитељ који је то воће купио на пијаци или у продавници мора се запитати – да ли је ово воће здраво за моје дете? Дајем ли свом детету остатке некакве хемије? Исто важи и за зелену салату, млади лук, јабуке које купујемо а чије порекло не познајемо.

Foto: Canva

Потенцијално присуство штетних супстанци у воћу и поврћу брине многе потрошаче. Новица Милетић, професор Пољопривредног факултета у Београду каже за РТС да би пестициди морали да се примењују правилно, а да је став агронома да сода бикарбона приликом прања не може да одстрани пестициде.

Новица Милетић је гостујући у Јутарњем програму РТС-а рекао да су пестициди су средства која се користе за сузбијање штетних биолошких агенаса, а то су проузроковачи биљних болести и штеточина.

„Те болести могу да направе штете, а када их третирамо са пестицидима очувамо принос. Са пестицидима не повећавамо приносе, јер се оно постиже наводњавањем или ђубрењем азотом. Штеточинама је храна прво доступна, као што се прво јабукама храни јабукин смотавац, прво се он храни, па човек. Ми морамо да примењујемо пестициде, а да бисмо избегли потенцијалну опасност, пестициди морају да се примењују правилно“, наводи Милетић.

То значи, додаје, да се примењују у оптимално време.

„Ако се погреши имаћемо штете, то је са аспекта очувања. Са аспекта здrавља људи морамо да користимо једињења која су регистрована и она која су дозвољена у ЕУ. Министарство када региструје препарате, региструје оне које су дозвољене у ЕУ“, истиче Милетић.

Према његовим речима, произвођачи морају све то да испуњавају и да се придржавају каренце, времена које би требало да прође од третирања до бербе.

Контрола на инспекцијама

Сама контрола је, каже, на државним институцијама и инспекцијама.

„Узимају се узорци на пијацама. Често су ти узорци били исправни колико смо пратили у последње време. Ми када извозимо воће и поврће, анализе остатака пестицида се раде, и овде и страна увозник. Ако је плод леп, стоји да је третиран, али ако је оптимално рађено, ту не сме да буде остатака. Исто тако ако је плод црвљив и то није стопостотни знак да јабука, ако је јабука у питању, није третирана. Пре је разлог да није на време третирана“, наводи Милетић.

„Кора је скоро најхранљивији део. Тачно је да један део пестицида може да се нађе и у кори. Здравије је да се поједе јабука са кором, него да се ољушти“, закључује Милетић.