Промуклост код деце и кад је време да реагујете

Свака особа има јединствену боју гласа и по томе се може разликовати од других, једнако као и према отиску прста. Међутим, углавном постанемо свесни значаја чувања свог гласа тек када се десе неке промене у његовом квалитету.

Шта је промуклост?

Промуклост или dysphonia је поремећај у продукцији гласа који се може јавити у сваком животном добу. Манифестује се грубим, шумним или храпавим гласом, често праћеним и неправилном техником дисања.

Иако не тако честа као код одраслих, када се јави код деце такође представља непријатну појаву која може забринути родитеље. Уколико траје дуже или се њене епизоде понављају потребно је обратити се лекару.

Како настаје?

Глас настаје тако што ваздух истиснут из плућа својом снагом покреће вокалне наборе (гласнице) које се налазе у грлу а које својим треперењем производе звук односно основни глас. Тај звук се затим обликује тј. добија боју и појачава у резонаторима (ждрелу, носној и усној шупљини). На крају, покретањем језика, усана и непца обликују се и стварају говорни гласови. 

Међутим, уколико се гласнице из неког разлога не споје довољно или уопште, тај глас ће добити шуман квалитет и звучаће промукло. Узрок томе може бити органски фактор (инфекције, оток, чворићи, израслине) или злоупотреба гласа (лоша техника певања, викање, навијање, гласан говор у загушљивим просторијама, имитирање, шапутање).

Деца су склона викању и надвикивању у групи вршњака као и имитирању дијалога и јунака из цртаних филмова. Вртићке групе и школска дворишта могу бити веома бучна места, на којима малишани комуницирају неадекватним гласовним обрасцима. Квалитет гласа код деце која су промукла је знатно измењен. Може бити изузетно груб, дубок и храпав те привлачи пажњу околине јер звучи много зрелије у односу на свој узраст. Такође, често  мења висину а јављају се и прекиди у гласу и застајкивање при покушају узимања ваздуха. 

И док ће промуклост настала услед респираторне инфекције или нпр. алергије имати пролазан карактер она која је последица неправилне технике говора изискује логопедски третман. Зато, када се лекарским прегледом установи да нема органских промена, дете би требало упутити логопеду који се бави овом врстом поремећаја. Логопедска интервенција подразумева саветодавни рад у циљу промене лоших говорних навика и елиминисања неповољних срединских фактора, обучавање правилном дисању и техници говора. Вежбање се са млађом децом реализује се кроз игру и драматизацију а са старијима  користе посебни програми и интерактивни садржаји како би вежбање било занимљивије и пријемчивије.

Савети за родитеље

Примена мера превенције као што су: избегавање конзумације хладних и газираних пића, избегавање викања, шапутања и коришћење неприродних говорних стилова. Практиковање вокалног одмора, нарочито у случају респираторних инфекција и алергија.

Када родитељи примете  промуклост код свог детета,  први корак је обраћање педијатру и преглед код ОРЛ специјалисте. На тај начин ће се отклонити евентуални органски узрок овог поремећаја. Међутим, уколико је промуклост функционалне природе неопходан је логопедски третман. 

Аутор: Весна Јеринић, дипл. дефектолог-логопед, центар за дефектолошку подршку развоју и учењу АБЦ дете