Kada za svoje dete birate vrtić, mesto na kom će zapravo provoditi najveći deo dana dok ste vi na poslu, šta vam je prioritet? Šta je najvažnije? Sasvim sigurno da su to ljudi koji će s njima raditi, a odmah potom i mogućnosti koje će dete imati da na tom mestu raste i razvija se u skladu sa svojim afinitetima i talentima.
Verifikovana predškolska ustanova “Tačka susreta” prvi je umetnički vrtić u Beogradu. Smešten u srcu glavnog grada, u Svetogorskoj ulici, svojom pozicijom obezbeđuje pristup svim većim kulturno-umetničkim institucijama, poput Radio Beograda, Ateljea 212, muzeja Jovana Cvijića, i mnogih galerija.
Pažljivo odabranom lokacijom, uz inovativan program, specifičan vaspitno-obrazovni kadar i opremljenost prostora, “Tačka susreta” pruža podsticajnu i multikulturalnu sredinu za celoviti dečiji razvoj.
Pedagog, psiholog, primenjeni umetnik, filolog, defektolog, koreograf, profesor engleskog, muzički pedagozi, saradnici iz oblasti prirodnih nauka, vaspitači i medicinske sestre vaspitači timski razvijaju integrativni kurikulum.
Vrtić se nalazi u sklopu istoimenog Centra za afirmaciju kulture i umetnosti, između galerije, izložbenih prostora i scene. Umetnost ne samo da deluje kao spoljašnji stimulans za razvoj, već i iznutra, kroz kreativne procese koje dete spontano doživljava i u kojima uživa. Shodno tome, u “Tački susreta” ključni benefiti umetnosti ostvaruju se kroz brižljivo planiranje i realizaciju kreativnih, muzičkih i dramskih radionica, arhitekture za decu, kao i direktnim izlaganjem umetničkim aktivnostima i sadržajima, poput snimanja filmova, organizovanja koncerata i interaktivnih predstava. Deca imaju svakodnevni kontakt sa umetnicima koji su ili nosioci programa ili stvaraoci umetničkih dela u prostorima vrtića.
“Tačka susreta” je mesto življenja dece i odraslih koji potiču iz različitih sredina i kultura, komunicirajući na tri jezika – srpskom, engleskom i ruskom.
Zašto je bitna multikulturalnost za razvoj dece u vrtiću?
Izlaganjem razlikama od ranog uzrasta, deca spontano i simultano usvajaju jezike, što je ključan aspekt multikulturalnog obrazovanja u vrtiću, ali se i podstiču na toleranciju, otvorenost i međusobno poštovanje.
Deca koja govore više jezika imaju bolje sposobnosti za rešavanje problema, logičko razmišljanje i kreativnost. Multikulturalno okruženje omogućava im i učenje o različitim običajima i načinima života, čime produbljuju svoje razumevanje sveta, a time i socio-emocionalne kompetencije.
U procesu komunikacije, umetnost takođe igra važnu ulogu, jer omogućava da prenesemo ono što rečima nije moguće izraziti, povezujući nas na dubokom, univerzalnom nivou. Ona je most između ljudi, kultura, ideja i emocija. Za decu, umetnost je prvi način da se izraze bez straha od nesporazuma. Kroz crtanje, muziku, ples ili glumu, mogu da pokažu svoja osećanja, da postave pitanja i da istraže svet oko sebe. Umetnost nas povezuje i podseća nas da su naše misli, snovi i strahovi univerzalni – i da, iako smo svi različiti, kroz umetnost, postajemo veoma bliski.
Bitno je naglasiti da umetnost nije nešto što se vrednuje samo kroz estetske kriterijume ili estetiku, pa samim tim nije privilegija dece koja imaju poseban talenat, već višestruko koristan i svima dostupan stimulans emocionalnog, intelektualnog i socijalnog razvoja:
– Bez obzira na to koliko su vešta u tehnikama, sva deca mogu koristiti umetnost kao siguran prostor za izražavanje emocija. Ona nije takmičenje, već lični izraz, tako da svaki rad nosi u sebi jedinstvenu vrednost, a to je ono što decu podstiče da veruju u sebe i svoje sposobnosti. Kreativnost se razvija kroz praksu, iskustvo i slobodu izraza.
– Deca koja se ohrabruju da stvaraju, razvijaju sposobnost da razmišljaju kritički, izvan uobičajenih okvira, da rešavaju probleme i da se suočavaju s izazovima na inovativne načine. Umetnost pruža deci slobodu da eksperimentišu, prave greške i ponovo pokušaju, što značajno doprinosi kognitivnom razvoju.
– Umetnost je često kolektivni proces, te podstiče saradnju, osećaj zajedništva, prihvatanje različitih perspektiva i izražavanje ideja.
“Tačka susreta” je verifikovana privatna predškolska ustanova, sa specijalizovanim programima iz oblasti umetnosti i kulture.
Otvoren je upis uz subvenciju Grada Beograda.
Više o vrtiću, programima i načinu rada potražite na sajtu tackasusreta.rs.
Napišite odgovor