Психолог: „Како смо дошли до тога да у стресној ситуацији за дете Јутјуб буде адекватнији да га смири од маминог и татиног гласа и додира?“

Ана Мирковић је психолошкиња и један је од оснивача Института за дигиталне комуникације. У јавности врло често говори о различитим темама које се тичу развоја деце, а дигиталне технологије свакако су једна од тих тема. Мирковић не пропушта прилику да упозори родитеље на то да деца не смеју прерано бити пуштена у тај дигитални свет који свакако није створен по њиховој мери, али и да, кад их пустимо, имамо обавезу да будемо врло укључени у све што се тамо дешава.

У подкасту Агеласт гостовала је код Галеба Никачевића и између осталог се запитала како се то догодило да је умирујући ефекат родитељског додира заменио шарени екран мобилног телефона.

„Ја стварно виђам у свом животу у ресторану бебе које на први плач добијају мобилни телефон“, започиње психолошкиња, цитирајући познатог педијатра и интернисту из Тиршове.

„Др Игор Стефановић ми је причао да када ради врло компликоване кардиолошке прегледе на двогодишњој и трогодишњој деци, то њима буде јако узнемирујуће, јер мора да им ставља за ЕКГ и то детету буде страшно. Родитељи не могу да смире дете него му дају мобилни телефон, укључе нешто на Јутјубу. Он је то изговорио у неком нашем разговору од пре годину и по дана и ја много често помислим на то“, каже др Мирковић и наставља:

„Како смо ми дошли дотле да у узнемирујућој и стресној ситуацији за дете Јутјуб буде адекватнији да га смири од маминог и татиног гласа, додира, руке или загрљаја? Дакле, негде смо забаговали“, закључила је Мирковић.