Професор Милица Новковић: Родитељи плаћају своје грешке у трећој, четвртој години свог детета јер не могу да га обуздају!
У традиционалној породици нема поткупљивања деце, каже професор Милица Новковић
Временом нам је наметнуто насиље, поткупљивање деце као васпитна метода што ништа добро не може да донесе.
Родитељи већ сад плаћају своје грешке у трећој, четвртој години свог детета јер не владају децом, пише БГонлине.
„Где је батина, ту је страх, где је страх – љубав не ниче. Где је “шаргарепа” – ту је интерес, где је интерес – љубав не цвета“, поручује професорка Милица Новковић која је цео свој радни век провела у раду са децом.
Данас је она у пензији, али не одустаје од своје мисије да родитеље подсећа на то да је васпитање деце највећа уметност у којој су за успех потребни таленат, рад и неизмерно много љубави.
„Ми смо врло скроман народ, а модел васпитања на овим просторима је традиционалана породица из какве и сама потичем. У њој нема поткупљивања деце, јасно се знају правила, има казне и грдње, али кад дете одрасте схвата да му родитељи желе добро. Временом нам је наметнуто насиље, поткупљивање деце као васпитна метода што ништа добро не може да донесе.“
Професорка подсећа да је у традиционалној породици дете морало да поштује правила, није било већих проблема, деца су слушала и брзо схватала да су учитељ и родитељ у складу једни с другима.
„Деца се већ рађају са унутрашњом мотивацијом, добротом, клицом љубави у себи. Родитељи не треба то да мењају, али чине то чим дете убаце у процес „дресирања“ штапом и шаргарепом,“ каже Милица Новаковић и додаје да су данас родитељи и деца „чиповани“ јер без награде деца неће ништа да ураде.
Имају искривљену свест, а родитељ је у свему томе на граници да одустане од свега.
„Родитељи већ сад плаћају своје грешке у трећој, четвртој години свог детета јер не владају децом. Технологија, таблети и телефони имају контролу над најмлађима. Деца од 6 месеци којој гурамо таблете у руке одрастају у људе са много проблема. Данас чак и зубар има контролу над нама,“ примећује Милица.
„Прво зубар пита родитеља да ли је детету обећао нешто да би мирно седело у столици. Ако нисмо обећали морамо сести с дететом у зубарску столицу и стегнути га чврсто. Таквим понашањем нисмо у могућности да развијемо изворне потенцијале детета. Нове генерације већ говоре „који брак, не долази у обзир“. То већ сад причају и деца од 12 година.“
Аутор: Бранка Гајић
Извор: www.bgonline.rs
Mi sve znamo kako ne valja i ne treba, ali kako treba- e o tome niko ne zna da ispametuje.
Istina živa.
Maja slazem sr sa vama i volela bih da dobijemo odgovor na KAKO
Postaviti granice unutar kojih je sve dozvoljeno. Biti dosledan – ako se sad ne sme dirati daljenski, ne sme ni za pola sata, ni sutra. Ako je slatkis uvek posle slanog, onda nema rasprave zasto ne moze pred rucak. Ljubavi pregrst. Ma hiljade dobrih smernica. Bavite se detetom vi, niko drugi. Uci gledajuci Vas. Ucite ga svamostalnosti, lepom ponasanju, ucite ga da Vas postuje, hvatajte ritam dana, stvarajte dobre navike. Gledajte njegove okice, citajte ga, delujte zajedno…
E opet Novakovićeva. Još uvek i sa toliko godina nije shvatila da su se vremena promenila. Zaboravila gospođa kako su se oni ophodili prema deci tj. prema našim generacijama kada su bili roditelji. Zaboravila da su njihove majke ubijale svoju decu po štalama, njivama i šumama zato što ih je bilo dovoljno. Ljubavi nije bilo previše. Deca su bila srećna ako imaju šta da jedu i sad ti roditelji su super i generacija gospođe Novaković je super, a današnji roditelji ništa ne valjaju i ništa ne znaju. Danas su deca deficit i u njih gledamo kao malo vode na dlanu. Ljubav prema deci je danas na daleko višem nivou nego što smo je mi ili vi imali i treba sačekati da zdrava i zadovoljna deca porastu pa da se vide rezultati. Vi izgleda još uvek nemate kapaciteta da shvatite čari kompleknosti današnjeg života pa dajete sebi za pravo da pišete ovako nešto. U svim Vašim tekstovima napadate današnje roditelje kao da nemate svoje dece. Očigledno je da je za Vas i vašu generaciju ovo daleko od više matematike. Manite se pisanja nego se posvetite unucima ako ih imate pa naučite nešto od njih. Za početak volite ih bez ograničenja. Ljubav će sve stvari staviti na svoje mesto. I zapamtite jedno socijalizacija nije prirodna pojava, socijalizacija je nametnuta društvena potreba da bi jedni vladali a drugi služili vladarima. Kada pišete o socijalizaciji nesmete se ne osvrnuti na prirodu bića o kome pišete, na negovu genetiku na stanje hormona… Izgleda da je to mnogo za Vas.
Nevezano sad za tekst, u pravu ste kad kažete da se prošlost idealizuje a moderno doba satanuzuje. Iza toliko priča o bakama koje su rodile petoro, ima bar duplo više namernih pobačaja, od toliko ljubavi prema deci, te iste bake zaboravljaju da su ih mame savetovale ako je devojčica ćušni je u neki žbun u šumi i beži (ili su to same radile), a o hrani i odeći da ne pričam- najbolja hrana se čuva za goste, ko ima opanke u njima ide u školu, ko nema ide bos. Nije bilo baš toliko sjajno, postoje još bake koje se ne predstavljaju kao savršene i koje bi vam iskreno rekle sve mračne tajne svog vremena, do sutra da slušate. I sve kako smo radili tako nam je danas.
Igram igrice na kompu od 7 godine. Sada imam 40.
Nista mi ne fali