Било да га је направила гомила злих људи с намером да нас намагарчи и уништи, било да га је направила гомила стручних и добронамерних с намером да ствари функционишу најбоље могуће. Једноставно, увек ће бити оних виспрених који ће тражити начин да зезну систем, ето тако, без неке посебне добробити – систем се зезнути да, па зашто онда да то не искористимо?
Пример борбе против система који ме сваки пут изнова закуца на почетне позиције друштвених основа јесте то колико поједини родитељи вртићке деце умеју да засуку рукаве, рокну ратну фарбу на лице, узму копља и под адреналином крену у битку против обе васпитачице, оне једне заменске, против сервирке, чистачице, понекад главне васпитачице и ретко кад директора, јер зна се: што се мање питаш то си више надрљао.
Клупко људске глупости почело је да се одмотава пред мојим очима на првом родитељском састанку мог првог детета, наставило се на свим његовим родитељским састанцима до школе, преко родитељских састанака овог средњег, па све до почетака крвавих борби у родитељским редовима најмлађег детета. И гле, неке ствари се никада не мењају – родитељи не слушају васпитачице годинама, заобилазе правила и доста битне ствари, које носе велику одговорност, у стању су да препусте случају.
На 244 родитељска састанка на којима сам до сада била, речено је, сваки пут, без изузетка, да се болесна деца не доводе у вртић.
Ово уђе на родитељске уши, у глави се пресложи из првобитног облика у „ма најбоље да га оставим кући кад је болесно“ и изађе на друго ухо као нека сасвим другачија информација, на пример као: „фалсификоваћу потврду од лекара, оставићу га болесног у вртићу, баш ће неко приметити“. Тај порив да зезнемо систем тако је снажан да очигледно превазилази пре свега потребе сопственог детета да буде кући и у свом окружењу, у друштву породице која о њему брине.
Кад пређемо преко добробити сопственог детета шта нам тешко да пређемо и преко друге деце – зар је битно што ће моје пренети бактерију или вирус на неко друго дете? Није битно ако затворимо очи довољно снажно. И наставимо да их затварамо када, на пример, добром вољом лекара некада добијемо празну потврду, па је онако без пардона попунимо како нама одговара, док нам бљештави сјај лекарског потписа и печата не ремети чкиљење. Људи озбиљно фалсификују лекарске потврде и колико је то погрешно и на колико све нивоа, ценим да се може лако наслутити.
А осим фалсификовања лекарских уверења да је дете здраво фалсификовали су се ономад и вакцинални картони када је током епидемије морбила систем желео да заштити децу – креативност у борби против васпитачког терора добила је тада нову димензију.
Симптоми „који нису богзна шта“ се игноришу исто као и онај лекарски потпис. Температура исто „није ништа посебно“, реши се бруфеном ујутру пред вртић, па васпитачи или примете или не, али свакако нисмо ми ништа криви је л’ да, како можемо бити? Систем исто каже да си у обавези да се јавиш на телефон током преподнева када те васпитачица зове (јер је можда дете развило још већу температуру, можда је лоше, можда се повредило), али не може неко нас да зове толико колико ми можемо да се не јавимо.
Насупрот томе, интересантна је и појава да некако ниоткуда у светлу таквих околности успевамо да измислимо моралну и васпитну супериорност, те да без блама оптужимо васпитачице, како исправно примећујемо, да свој посао не раде како треба – детету се исфлекала мајица, долази кући прљаво, терају децу да спавају (иако неко дете дође у шест ујутру и тај сан му је важан), обрађују теме које њихови генијалци већ знају, гледају телевизор пред одлазак кући или пуштају у прашњаво двориште – недопустиво је л’ да?
И без обзира на то што могу, онако искрено, да разумем да је притисак на послу и стално разбољевање ситне деце највероватније главни узрок оваквог понашања, и даље не могу да пребацим у глави да су родитељи расположенији да своје, рецимо трогодишње дете под температуром, пуно шлајма, секрета и туге, оставе у вртићу где нема таквог загрљаја ни лека као код куће.
Они ће пре да ризикују него да прихватите чињеницу да се деца разбољевају стално (вероватно због истих таквих паметњаковића чија се болесна деца мешају са здравом) и да је то просто чињеница, те да је адреса којој треба да се пише молба за разумевање – послодавац.
Ако оголимо све, због чега нам је битније шта ће послодавац рећи од здравља нашег детета, а непосредно и туђе деце? Зашто нам је ризик на једном пољу атрактивнији од нелагодности на другом? Зашто се тако олако поигравамо са здрављем детета и потенцијалним траумама, док сопствени интегритет и проницљивост на једном пољу напуштамо да би на другом, шта, засијао? Да ли нам је лакше да направимо проблем онима који о нашој деци свакодневно брину тако што не поштујемо правила установе него да послодавцу кажемо: „Еј не знам да ли знаш, лудо је скроз… али деца су до четврте-пете године болесна сваки час, хајде да причамо о томе“?
Да ли је могуће да се скоро никада не зезнемо да се запитамо како то све изгледа оном малом, метар нижем од нас? Јер, знаш оно кад те сваки мишић боли, када не видиш ништа од суза, давиш се у кашљу и све ти хладно и тужно? Не брини, бебо, брине мама, него да ми то ипак фалсификујемо. Злу не требало.
Аутор: Hathor
Извор: 021.rs
Svaki iole normalan roditelj bi radije uzeo bolovanje i bio sa svojim detetom ali za to je neophodno odsustvo sa posla a to vrlo lako može da znači finansijsku nesigurnost i to dugoročno. Danas nismo u komunizmu i roditelj mora da bira šta je manja šteta, na žalost. Uzmite ovo u obzir pre negošto krenete sa osudama.
Ovo pitanje otkriva mnogo veci problem. A to je isplata bolovanja na negu deteta do trece godine. I odnos poslodavaca prema zaposlenim majkama. Evo imam 3 male dece,najmladje je tek krenulo u jaslice. Sezona virusa je. Stalno su bolesni. Od prvog septembra do sad dobila sam ukupno pola plate. Sad je decembar.. Jer se bolovanje od socijalno ceka mesecima. A razlozi zbog kojih su deca povlacena su uglavno opravdana ali ima i totalne nebuloze,npr dete dobije konjuktivitis i celu nedelju mora da ostane kuci. Onda raznorazni osipi koji jesu zarazni ali nema temperature i ni nakoji nacni ne ugrozavaju decu. A ti roditelju otvaraj bolovanje,i cekaj peceno pile sa neba.ako imas dovoljno razumnog poslodavca da te ne otpusti. Toliko puta sam cula od drugarica da je sef rekao njima ili koleginici eto sad ne radis i mozes da cuvas dete kuci da je to prosto neverovatno.. zakon je na stetu roditelja,narocito majki koje su razvedene. Za bolovanje treba potvrda da je otac bio na poslu,a sta ako taj otac hoce da zezne bivsu zenu? Sta ako je taj otac dobar covek ali je trenutno angazovan u inostranstvu? Takve zene ne dobiju bolovanje ni sa zakasnjenjem.
Ne dovode roditelji radi hira bolesnu decu,vec od muke! Moja frizerka je samohrana majka,zrtva nasilja su i ona i cerka. Vodila je bolesno dete u vrtic jer nije smela da otvara bolovanja i zbog poslodavca i zbog te famozne potvrde. Alimentaciju je mogla da sanja samo,a o potvrdi necemo ni pricati.
Nismo mi roditelji zli,neodgovorni,samozivi,nije nam vazniji posao od dece! Mi nemamo izbora nekad! Nemaju svi baku deku na raspolaganju..
Ne krivite roditelje,krivite sistem!
A da li je nekom palo na pamet da se majci srce cepa dok ga tako ostavlja, ali mora. Da bi ga prehranila, jer gazda na poslu ne tolerise, drugi put u mesec dana par dana bolovanja. Da, moze da se da otkaz, alo sta ce to dete posle da jede, da li ce moci da se omoguci vocka neka. I jos nesto, ako je gazda koji nema razumevanja za decije bolesti izuzetak, ako vecina to razume i podrzace roditelja u takvim trenucima, dok dete ne odraste, povlacim sve sto sam napisla.
Do pete godine NIKADA nisam bila bolesna. Ziveli smo u selu. Posla sam u vrtic sa pet godina, kad smo presli u grad. Od tada pocinjem da bolujem kao i druga deca.Jednostavno.
To je jedan zacaran krug, i to ne mogu da rese roditelji, vec sistem mora da se menja. Niko od roditelja ne ostavlja bolesnu decu zato sto mu je hir, vec zato sto mnoga radna mesta ne trpe odsustvo. Recimo ja u drzavnoj firmi mogu da otvorim bolovanje, ali moja sestra kod privatnika moze da sanja… Pa vrlo cesto ja uskacem kao tetka da ga pricuvam. Ali nemaju svi taj luxsuz, mnogi su sami, nemaju nikog. Tu drzava mora da uskoci i resi problem. Kao recimo klizno radno vreme, ili skraceno radno vreme… Radila bih mozda i za manju platu, ali da mogu da radim 4-5 sati, i da kuci budem sa decom, a realno toliko posla i imam, ostalo odsedim… A kuci me ceka rucak, ves…
U svemu se slažem sa autorom teksta, samo ne mogu ni da zamislim takvo obraćanje direktoru, a vi?
A realnost je skroz drugacija. Imam dete od 2god koje ide u jasle vec godinu dana I nije sastavio 2nedelje zdrav,da ne pominjem veci period. Dete koje je po prirodi veoma veselo I zivahno I kad mu nije dobro poznaje se po njemu odma,vaspitacice uvati I izmeri mu temp I zove me da dodjem po njega. Tako vise puta I onda ja kao samohran roditelj imam problem izlaska sa posla I u vecini slucajeva vodjenja zdravog deteta kod lekara na bolesnu stranu I provesti sate tamo. Da ne spominjemo kako su poslodavci odusevljeni bolovanjem (kad ne uspem da se snadjem ko ce mi cuvati dete),a posebna prica je da u vrticu u sobama ima 1000 stepeni,deca se preznoje( jer je dete obuceno zimi sa hulakopkama I debljim duksom )a onda se otvori prozor da se „luftira“. Za ovakav „rad“ vrtica se zna I niko godinama nije stao na put tome nego se vade na pricu „tako je dok deca ne steknu imunitet“
Ne mora nista da falsifikuje, pitajte doktore u domu zdravlja zasto izdaju uvefenja da su deca zdrava bez i da ih pregledaju.
Da to svaki roditelj zna, dodjete lepo na salter kazete „Treba mi potvrda za vrtic“ oni toboze pitaju „Jel dete zdravo“ vi kazete „Naraavnooo“ i dobijete, cao zdravo. Pozdrav za nas prebukirani zdravstveni sistem!