Ружић: Трстеник и Суботица треба да буду прекретница, школа јесте друга кућа, али позивам родитеље да мало размисле и о првој

Министар просвете Бранко Ружић гостовао је данас у емисији Јутро на ТВ Прва и том приликом говорио и о бројним случајевима насиља у школама којима сведочимо последњих неколико дана.

За случај који се десио у Суботици, где је због напада вршњака тринаестогодишњаку извађена слезина, министар каже да је фрапантан.

– Саосећам са болом овог оца и свих осталих који трпе насиље, а очигледно је да у овом конкретном случају систем који јесте устројен и јасан, није функционисао. Разумем сву јед који родитељ исказује. Најважније је, наравно, да дете буде добро, али и те претрпљене психичке последице нису неважне.” – рекао је министар просвете и додао да је насиље веома комплексан друштвени феномен, а да школе нису издвојена острва већ део тог друштва.

– Сви смо ми одговорни за ово што се догађа. Имамо тимове за борбу против насиља који раде врло квалитетно многе пројекте и едукације, имамо Центре за социјални рад и ја се не бих сложио да то не функционише у пракси. Нулта је толеранција за нереаговање и прикривање насиља.

Ружић је подсетио и на то да у Србији постоји 1800 школа и 750.000 нечије деце иде у те школе.

– Ако говоримо о статистици, онда је важно и да кажемо да је 2019. године било пријављено 819 случајева насиља, 2020. кад је била онлајн настава било је 410, а 2021. 711. Ове године, до сада 285 од тога најмање за насиље према наставницима. Знамо да то сигурно није све и да их има још и да би неко можда рекао да у односу на 750.000 то није много, али је сваки случај важан.

Поводом неколико случајева насиља о којима се ових дана много говори већ у уторак заседаће радна група, где ће бити и психолози и педагози и представници синдиката, рекао је министар.

– Желимо да видимо како утегнути систем који је постављен врло квалитетно, али очигледно да у одређеним срединама постоји инертност и страх од пријављивања насиља. Ја то не могу да разумем, који год да је облик насиља – дигитално, вербално, физичко и апелујем на све да то пријаве. Наставнике, директоре, родитеље, ученике, да не прикривају да би изгледало да је све у реду. – подсетио је министар.

Ако родитељ примети да нешто није у реду и школа не реагује, може да се обрати Министарству.

Говорећи о насиљу као друштвеном феномену, министар подсећа и на то да је одговорност на свима нама.

– Када имате антихероје, промоцију опскурних ликова у медијима, дигитално насиље на друштвеним мрежама, онда је јасно да је одговорност на сваком од нас. – рекао је Ружић.

Он, ипак, тврди да систем функционише и да су доказ за то многе ситуације у којима је педагошки рад у школама дао резултат.

– Имамо и примере да су након појачаног васпитног рада жртве и виновници насиља постали другари, то говори да систем функционише. – рекао је министар и додао да ће у сваком конкретном случају ће одговорност бити утврђена. – Ово је друштвени феномен којим треба да се баве сва министарства, не само једно.

Министар се осврнуо и на родитељску одговорност и подсетио да је школа друга кућа нашој деци, али да је прва ипак важнија.

– Ја верујем у наставнике, у армију тих људи који врло предано раде свој посао. Школа јесте васпитно-образовна установа, и сви је зовемо другом кућом, али апелујем на родитеље да размисле мало и о првој кући, тамо почиње васпитање. – истакао је.

– Није санкција кључ, него превенција и едукација. Трстеник и Суботица треба да буду прекретница и да се врати ауторитет наставнику. Ишли смо и ми у школу и кад уђе наставник, шта радимо? Устанемо. Из неког позитивног страха или треме према тим наставницима. Сад наставници треба да имају страх? Па то није нормално – рекао је министар и позвао све да пријаве и насиље, али и нереаговање на насиље.

Ако нема реакције на њихове апеле, родитељи се могу обратити и Министарству, рекао је Ружић.