Ово је мантра коју себи понављају многе тинејџерке, младе жене, па и поједини мушкарци, кад траже оправдање да мало „поправе боју тена“ у летњим месецима.
Дерматовенеролог проф. др Даница Тиодоровић, национална координаторка Еуромеланома за Србију, као и потпредседница Удружења дерматовенеролога Србије изјавила је за Курир да је чак 76 одсто меланома у узрасту од 18. до 29. године живота последица излагања УВ зрачењу у соларијуму. Она је подсетила и на то да је СЗО још 2009. прогласила соларијуме карциногеном прве класе.
Па опет, у нашој земљи делује да не јењава интересовање, нарочито малолетних девојчица. Ако посећујете козметичке салоне из било ког разлога, неретко ћете видети и маме које заједно са ћеркама долазе у соларијум. Ако сте, рецимо, дошли на хигијенски третман лица који траје један сат, за то време проћи ће неколико младих жена и деце које су дошле да осунчају кожу не би ли имале леп, преплануо тен.
И ни сви наслови у медијима, ни све информације, ни докази, истраживања, ни сви апели оних који су живот посветили изучавању здравља коже – немају ефекта. За многе.
Ако сте један од оних који то „само неколико пута годишње, пред лето“ – немојте.
Ако сте једна од оних који се сунчају већ годинама и ништа им не фали – немојте.
Ако имате баш баш светао тен, па вам је непријатно да се скинете на плажи – истрпите непријатност. Намажите крему. Или, најбоље од свега, поносно носите свој аристократски тен. Али у соларијум – немојте.
Ако имате ћерку тинејџерку која упорно жели у соларијум, учините све да је едукујете и да разуме колико је то за њу штетно. Дајте све од себе да никад не крочи у соларијум. Ако ништа друго не упали, покажите јој фотографије и статистике. Интернет их је пун. А нису уопште лепе за гледање.
На крају, па соларијум је у нашој земљи ЗАБРАЊЕН за малолетнике. И то није без разлога.
Знате, некад је меланом био болест која се погађала највише популацију између 50. и 60. године живота. Али данас, из године у годину, све је више младих који оболевају од рака коже између 18. и 29. године.
Неки од вас можда ће рећи да је загађен ваздух који дишемо, вода коју пијемо, храна коју једемо. „И шта сад ту шкоди неколико одлазака у соларијум, ако дете већ воли да има таман тен?“. На воду, храну, ваздух и земљу утицај немате. На одлуку да се излажете штетном УВ зрачењу које је узрок чак 76% меланома у млађем узрасту – и те како имате. Да, добро сте прочитали. Чак 76% рака коже који се код младих открије, последица је управо одлазака у соларијум.
– Ако се дијагноза меланома не успостави у најранијем стадијуму, врло брзо даје лимфогене и хематогене метастазе. Меланом у четвртом стадијуму има стопу петогодишњег преживљавања 15-20%. Насупрот томе, рано препознати меланом има добру прогнозу са десетогодишњим преживљавањем у више од 90% случајева. А ако се дијагностикује у најранијем стадијуму (ин ситу) једноставна хирургија је решење – истиче проф. Тиодоровић.
Она је додала да ће, због свега наведеног, Удружење дерматовенеролога Србије врло брзо покренути и кампању за забрану коришћења соларијума у Србији.
Ту кампању ћемо са великим ентузијазмом подржати. До тад апелујемо на свест и савест родитеља и младих жена. Не идите у соларијум, сачувајте своје здравље.
Напишите одговор