Snežana Golić: „Četvorka više nije dobra ocena. Od dece očekujemo mnogo više nego što su očekivali od nas.“

Od današnje dece očekuje se mnogo više nego pre, rekla je pedagog Snežana Golić, u svom gostovanju na Radio Televiziji Vojvodine.

„Takmičarski duh je došao do izražaja više nego ikad ranije. Mi, pedagozi, trudimo se da opomenemo roditelje i da im ukažemo na to da nije sve u peticama i zlatnim medaljama i da one nisu merilo sreće sutra. Govorimo im da je taj proces odrastanja do perioda kada dete pronađe sebe i svoja interesovanja, jako dugačak i da to ništa nije i ne može biti ‘instant'“ – objašnjava Golić.

Ona kaže da, danas, kada pitate dete kakav je đak, a ono kaže da je dobar, to dobar ne znači isto kao i ranije. Biti stvarno dobar đak sada znači nemati četvorku. Jer četvorka više nije dobra ocena.

„I ne samo to. Mi pratimo decu u stopu. Stalno smo im za petama. Dok su mlađi, znamo svaki njihov pokret, a kasnije, kad postanu tinejdžeri kad bi baš bilo poželjno da budemo više uključeni, mi se umorimo i malo posustanemo.“ – ističe Snežana Golić.

Govoreći o tome da su deca danas, s jedne strane, ušuškana i zaštićena od svih problema, a s druge se od njih očekuju vanredni uspesi, Snežana kaže da to jeste tako i da deca danas ne rešavaju sama svoje probleme, kako je to bilo ranije.

„I tome se radujem, do određene mere. Jer neka naša očekivanja po pitanju dečje samostalnosti jesu previsoka. Imate roditelje koji od istog deteta očekuju da bude samostalno i u druženju i u učenju i da rasprema sobu, a najverovatnije je da ćemo dobiti nešto od toga, ne sve. I onda je izbor na nama da li ćemo se radovati ovome što imamo ili stalno gledati i žaliti za onim što nemamo.“ – objašnjava Golić.

Ona dodaje da nije neobično da dete i do osmog razreda ne bude sasvim samostalno, a da kasnije, kao odrasla osoba, to bude potpuno drugačije.

Deca znaju svoja prava, a poznaju li i obaveze?

Na ovo pitanje Snežana Golić daje jednostavan odgovor – mnogo zavisi od porodice i samog deteta.

„Biće vrlo zahtevno raditi sa današnjim klincima. Znaju svoja prava i tome se često obradujem. Bore se za sebe, prepoznaju emocionalne ucene bolje nego mi, odrasli i traže zdrave, prave autoritete.“ – kaže pedagog i dodaje da je problem što u društvu imamo i dosta loše socijalizovane dece koja odvlače veliki deo pažnje sistema.

„Sve u svemu, stvari su iste kao i pre, ništa se nije mnogo promenilo kod dece, ali jeste kod nas, odraslih, koji smo decom nezadovoljni. Nama su, čini mi se, bili zadovoljni na mnogo nižem nivou.“

Govoreći o video-igricama i vremenu koje deca provode pred ekranom, Snežana podseća na to da je ključ u primeru koji im roditelji postavljaju, te da ne možemo mi svoje slobodno vreme da koristimo tako što gledamo u telefon, a da onda to branimo deci.

„Deci treba dozvoliti da idu u korak sa vremenom, ali i paziti da u svemu tome ne izgube svoj identitet. Vremena može da bude i za učenje i za druženje i za igrice. Mi, roditelji, odgovorni smo za to da im organizujemo vreme, bar do nekog uzrasta.“ – kaže Golić i dodaje da taj uzrast nije određen u knjigama, već je roditelj taj koji treba da prati i proceni kad je dete tu samostalnost zaslužilo.