Šta očekujem od svojih učenika

Najčešće se govori o tome šta škola, roditelji, deca, društvo očekuju od učitelja. Da budu vedri, pozitivni, da vaspitavaju i obrazuju njihovu decu, da ne dižu glas i budu strpljivi. I to je samo mali deo spiska. Ali, retko se ko pita šta je to što učitelji očekuju od svojih đaka. Učiteljica Ines Falak napravila je i taj spisak. Nije loše da ga što veći broj roditelja i dece vidi.
Šta očekujem od učenika:
1. Da bude pristojan i prema deci i svima u školi (pozdravlja starije, pristojno zamoli i zahvali, pozajmljuje stvari, pomaže, zna da kaže: „Oprosti!“, ne vređa druge, ne psuje, ne pljuje…)
2. Da se pridržava dogovora i razrednih pravila (sledi uputstva, diže ruku kada želi nešto da pita, čeka da bude prozvan, tokom rada ne šete po razredu, gleda onog ko govori, govori primerenom glasnoćom…) tako da svi mogu uspešno i neometano da radi
3. Da sukobe rešava nenasilnim putem
4. Da se ne udaljava iz razreda ili odlazi iz dvorišta bez javljanja učiteljici
5. Da dolazi prikladno odeven i obuven (čista odeća primerena uzrastu i vremenskim prilikama)
6. Da kod sebe uvek ima maramice i služi se njima pri kašljanju, kijanju i brisanju nosa
7. Da svoje radno mesto i ostale prostore kojima se služi zajedno s drugim učenicima drži urednim i čistim (ne reže olovku i ne ostavlja hranu, maramice ili žvake ispod klupe, da baci smeće u kantu, ostavlja uredan toalet…)
8. Da školski pribor ne koristi na neprimeren način
9. Da se pridržava pravila ponašanja u vreme obroka (čeka mirno red, ne gura se, jede u tišini, ne baca hranu, sklanja iza sebe i odnosi poslužavnik…)
10. Da pripazi na sigurnost u vreme igre i slobodnog vremena sledeći dogovorena razredna pravila (ne trči po razredu i hodniku, ne penje se po stolovima ili na prozor, ne gura se i tuče, ne igra se štapovima i sličnim „opasnim“ predmetima po dvorištu, pazi da loptom i sličnim predmetima ne ozledi drugu decu…)
11. Da pamti šta je za domaći (zaokruži stranicu, zadatak) te ima sve udžbenike i potreban pribor
12. Da donese određene materijale potrebne za izvođenje slobodnih aktivnosti, projekata i sl.
13. Da u torbi ima novu svesku kada vidi da je stara „pri kraju“
14. Da tokom pisanja i vežbanja bude istrajan i da najbolje od sebe ne ometajući ostale učenike
15. Da roditeljima pokaže/objasni šta je u školi radio i pravovremeno daje učiteljicama povratne informacije
16. Da zajedno s roditeljima označi svojim imenom sve predmete kojima se koristi u školi
17. Da čuva svoje stvari tako što će ih nakon obavljenog posla spakovati u torbu, a pernicu uvek složiti i zatvoriti (učitelji ne mogu biti odgovorni za izgubljene olovke, bojice, gumice…)
18. Da ne nosi u školu novac bez preke potrebe, kao ni vredne predmete (za telefone, nakit i sl. je sam odgovoran)
19. Da brine o svojoj odeći i obući (škola nije odgovorna za nestanak ličnih stvari)
20. Da pokaže brigu i odgovornost za školsku imovinu (ne šara i ne hoda po nameštaju, ne oslanja se papučama na zid, ne uneređuje prostor oko umivaonika kao i prostor toaleta – za namerno učinjenu štetu odgovorni su počinitelji koji su dužni štetu nadoknaditi)
IGRAJMO SE, UČIMO I RASTIMO ZAJEDNO!