Danima, ma godinama već čitam i slušam o tome kako su pokloni za 8. mart, završetak vrtića, četvrtog razreda ili neku drugu „priliku“ vaspitačicama i učiteljicama – pomodarstvo i želja pojedinih mama da se dokažu i pokažu pred ostalim roditeljima. Da je to glupost i da su vaspitači i učitelji taj posao birali i da su plaćeni za njega. Ne treba mi da im kupujemo poklone.
Prošle godine je čak i jedan vickasti tata dao predlog koji je obišao društvene mreže – da svi roditelji zajedno podignu kredit i kupe učiteljici stan jer će, veli on, tako ona imati uspomenu koja će joj trajati ceo život a oni ostati doživotno vezani. A sve zato što je neko predložio da se sakupi po nekoliko stotina dinara za poklon.
Pitanje koje imam za tog tatu je – da li se isto tako, u društvu svojih prijatelja sa kojima u kafani popije pivo, izruguje onom ko konobaru ostavi bakšiš od nekoliko stotina dinara? Ne, to se, onda, zove galantnost.
Čudan smo mi narod. Ostaviti konobaru 500 dinara posle dobrog ručka, a nakon što je na vas potrošio 15 minuta svog vremena radeći posao za koji je plaćen – TO JE MANIR. Doneti medicinskoj sestri koja u bolnici brine o nekom vašem bombonjeru i kafu, TO JE RED . Dati novac za poklon zahvalnosti nekom ko je svakog dana, četiri godine, po osam sati brinuo o vašem detetu, da bude bezbedno, nahranjeno, učio ga mnogim stvarima koje vi niste stizali – TO JE POMODARSTVO?
Moja deca imaju sedam i pet godina, a u vrtić su oboje krenuli sa skoro tri godine. Do sada sam imala iskustva sa najmanje sedam ili osam vaspitačica i mogu da kažem da je SVAKA od njih radila mnogo više nego što je bila plaćena i mnogo više nego što joj je bilo u opisu posla.
Da li je plaćena da plete kike, pravi frizure, teši decu po koju mame i tate dolaze poslednji, podseća roditelje na neplaćene rate, sluša kritike roditelja jer je decu izvela napolje da se igraju, pa su im sad prljave nove patike? Da li je plaćena da decu odvikava od dude, od pelena, da im bude druga mama?
Znate li da je jedna od njih u 9 uveče zvala moje dete da s njom razgovara jer je ona tražila svoju vaspitačicu tog dana?
Znate li da je druga, onkološki pacijent u penziji, svakoj devojčici sašila poklon i donela na završnu priredbu?
Znate li da su im pomagale da naprave poklone za mame za osmi mart svake godine, kako bismo svi mi imali šta da okačimo na Fejzbuk i budemo ponosni?
Ovo je delić onoga što su im pružile, i ja danas vaspitače moje dece gledam kao nekog ko mi je pomogao u najvažnijem poslu u životu. Na neki način ih smatram prijateljima. (A svoje prijatelje volim da obradujem). Cenim sve što su uradile za moju decu i one to znaju. Verujem da je većina vaspitačica poput njih.
Baš zato što cenim njihov posao, baš zato što verujem (znam) da daju sebe za tuđu decu, baš zato što nisam neko ko vrtić smatra čuvalištem, a vaspitačice dadiljama, baš zato što znam da one to ne rade za poklone jer više na našu decu potroše kupujući materijal za rad, nego što je vrednost tih poklona – baš zato mi je taj novac za poklon vaspitačici – najslađe potrošen novac.
Ovo, naravno, ne znači da oni koji ne žele da učestvuju u poklonu nemaju pravo na to. Jedino na šta nemaju pravo je da ponižavaju i relativizuju dobru volju i želju onih koji to žele. Nemaju pravo da to nazovu ulizivanjem, umesto onoga što zaista jeste – želja da učinite nešto lepo nekom ko svakog dana čini nešto važno za vas.
I dok im deca pripremaju svoje poklone zahvalnosti za sve što su im pružile, mi, roditelji, zahvalni smo za sve što su, učeći našu decu, učinili za nas.
Šteta samo što ne postoji toliko veliki novac, niti ga iko od nas ima, kolika je zapravo vrednost onoga što vaspitačice i učiteljice čine za našu decu.
A. Cvjetić
Nisam ni ja razumeo ljude koji prevrću očima kada je vaspitačica u zabavištu na prvom sastanku predložila da svako od roditelja da 200din za neke osnovne potrebe. Mislio sam, na mesečni kusur u prodavnicu od po dinar-dva ode više, zašto bi se postavljalo pitanje ovako male sume ako će ona poboljšati detetu život. Međutim, posle sam shvatio u čemu je problem: roditelji su u zabavištu bili finansijski zaduženi bukvalno za sve, nijedan papirić nije mogao postojati bez roditelja. 200din je trebalo davati svake nedelje, a dodatni novac za neke investicije. Svaki roditeljski sastanak se pretvorio u to da se kupi tepih, klima uređaj, razne igračke itd. i tek poneku reč o deci. Kada je došlo do momenta da na roditeljskom sastanku nema nijedne reči o deci, prestao sam da idem na sastanke. Za svo to vreme kada zabavište „nema ništa novca“ upravnik zabavišta je vozio besan auto.
Međutim, to je sve samo uvod u odnosu na ono što je iskustvo osnovne škole. Ne samo da je bilo roditeljima kojima nije smetalo što direktor škole ne radi svoj posao nego bespomoćno govori kako škola nema novca ni da plati struju i grejanje (!) nego su se neke mame utrkivale koja će da vodi poslove krečenja (koje nije ni bilo neophodno), ugradnje klima uređaja itd. Kada je donesena odluka da se kupe ormarići, roditelji nižih razreda su platili, iako su ormarići samo za starije razrede. Kada su naša deca došla do starijih razreda, ponovo nam je tražen novac jer u školi navodno ne postoji trag da smo ga platili. Naravno da je malo ko od roditelja sačuvao uplatnicu više godina. Rešenje roditelja je bilo da jedan bogati roditelj plati traženu svotu u ime celog razreda. Skupljanje za poklon učiteljici ume takođe da izgleda malo bizarno, ali skoro da nije vredno pomena u odnosu na navedeno.
Deci se daje pogrešan primer, da je potpuno u redu da neko radi tuđ posao. Daje se primer da svuda treba da postoje neki paralelni sistemi plaćanja i „poklona“.
I ja bih volela da meni za moj posao neko udeli dodatan bakšiš, poklon i sl. Ali, to se radi SAMO tamo gde ljudi misle da imaju korist! Ne za dobro obavljen posao, nego da vaspitačica bude finija, da ne pravi promaju da se razboljevaju deca, da im učini nešto. To je poenta.
Bakšiš u restoranu je izbor i niko ne sili i vuče za rukav.
A svi znamo zašto se lekarima i sestrama daje mito.
Na ovaj tekst imam samo jedno da kažem: FUJ!
Na dosadasnje komentara I ja kazem FUJ….roditelji radjaju decu vaspitacicama I da mogu ostavili bi ih I vikendom,dolaze bolesni sa tonom lekova dok mame sede po kaficima….ne treba nikom veci poklon od onog BAVITE SE SAMI SVOJOM DECOM jer ste ih sebi pravili a ne prosvetnim radnicima
Bravo za tekst Aleksandra.I onako smo u koroni poslednji mi prosvetari se nigde ne pominjemo ,skola kai da je najopasnije mesto.Vszan je Zlatibor,Kopaonik…To sto se doktorima daje po 1000e je nista ali moja saksija cveca je mnogo.Nsjvrednije sto deca mogu kupite je sat,nakit…A na kraju ako ne zele rod.ne moraju
Mislim da smo svi u trenutku kad su deca bila mala shvatili znacaj i vrednost vaspitaca i ucitelja. Razumem potrebu da se pokloni nesto od srca, ali i ne razumem potrebu za osudom od strane vecine i potrebe da se sve posmatra materijalisticki. Ima raznih ljudi, ali skidam kapu profesionalcima koji se posvete svom poslu. Zar i mi, kao roditelji ne mozemo od srca da kupimo poklon (jednom godisnje) zajedno kako bi ulepsali dan vaspitacici ili vaspitacu. U danasnje vreme kad 500 ili 1000 din ne vredi vise kao nekad, mozemo li sagledati svet malo drugacije i pokloniti simbolican ili lep poklon, nije vazno, a da pomislimo da darujemo nekog ko nam cuva decu i uci svakodnevno, bez da ukljucimo razloge protiv. Da jednom, ucinimo nesto za drugog zato sto zelimo da ga usrecimo jer zasluzuje.
Šteta samo da borba za ravnopravnost žena koja se NE SLAVI, VEĆ OBELEŽAVA 8. marta bude poligon za iživljavanje pojedinih roditelja. Pažnja je okej, nek deca naprave nešto, neka ulože vreme i trud i maštu, tu mogu i roditelji da pomognu. Zahvalnost se ne kupuje poklonom. I to treba da naučimo svoju decu!
Ovaj komentar je pisala osoba koja je ili imala sreće da joj deca budu u nekoj vrlo natprosečnoj grupi, ili je i sama mama pomodarka. Da, pokloni učiteljicama i vaspitačicama nisu nužno pomodarstvo i želja pojedinih mama da se dokažu, problem je „samo“ u tome što se u ogromnom broju slučajeva pretvore u to.