Велики је број оних који и даље не разумеју одлуку просветних радника да обуставе наставу. Кажу: нека протестују после школе, а свој посао морају да обављају. Међутим, њихове шетње, годинама већ не дотичу баш никог, њихове вапаје не чује нико, а у тој мери су обесправљени да се чак и о оно што је потписала и на шта се обавезала, држава оглушила. Ово им је начин да их коначно виде и чују.
Да кренемо од 2014. и тренутка када се већ ниске просветне плате, као и плате у другим јавним секторима смањују за 10%. То је прошло неопажено и без неке реакције. Али десило се.
Протести просветних радника 2015. за последицу имају умањење плате неким просветним радницима који су били у штрајку или су обуставили наставу. Тим потезом је Министарсво просвете прилично обесхрабрило просветне раднике за будуће протесте или неки већи бунт.
Зати, следи прича о платним разредима која датира још од 2015. године. Та година још није дошла.
Из године у годину нижу се разна лажна обећања, преговарања са синдикатима, где се захтеви постављају, па мистериозно нестају, симболични штрајкови сваког првог септембра, када се синдикати сете да нешто раде, а ми да они постоје и да им плаћамо чланарину. Просвета функционише на бази ентузијазма појединаца и сви видимо да је све труло, али идемо даље, јер волимо децу, јер смо бирали овај позив, јер има нешто дубље у овом позиву што те испуњава и даје смисао.
У међувремену, Министарство узима новац за разне пројекте које “имплеменитира” кроз разне обавезне обуке наставника. Министарство добије новац за пројекат, а на нама је да се снађемо.
Исходи, стандарди, инклузија, пројектна настава… Никаква провера како то функционише у пракси, никаква помоћ од Министарства у реализацији инклузије у школи. Сами у учионици, препуштени својим ресурсима. Ћутимо, радимо и себи у браду гунђамо. Надамо се да ће се нешто променити. А сваке године све горе и горе. Планови су преобимни, полагање завршног испита се претворило пројекат који мора да се оправда. Настављају да се понижавају просветни радници дискурсом да су незахвални нерадници са дугим распустом. Образовање је толико деградирано да бивамо жртве вербалног и физичког насиља. Држава не реагује. Зашто би? Па шта? Па шта ако се купи диплома, па шта ако владају необразовани и некултурни?
Долазимо до 2024. Држава не испуњава потписане споразуме, плате не достижу републички просек. Све су чешћи инциденти где су наставници жртве. Протести се интензивирају. Уместо да нађе решење за нагомилане проблеме у просвети, Министарство намеће нову обавезну платформу “Здравитас”.
Дошли смо до тачке преко које нећемо прећи. Сви осећамо да више не можемо да ћутимо. Устају и родитељи, формирају се viber заједнице, и полако почињемо да осећамо своју снагу кад се ујединимо. Синдикати одбијају платформу Здравитас. Поверење у синдикате се мало враћа. Тог кобног првог новембра организује се велики штрајк, бојкот наставе на територији целе Србије и велики протест у Београду. Ко зна колико би деце било у 11:52 испод надстрешнице да се није десио бојкот наставе тог дана.
Крећу студентске блокаде, насиље над студентима, студенски захтеви и протести. Народ се буди и диже. Након што су синдикати позвали на бојкот наставе 24. децембра, Министарство налаже да се прво полугодиште заврши четири дана раније, због “угрожене безбедности свих учесника у процесу образовања”. Ускраћено нам је и право на изражавање незадовољства. Поново су нам “доскочили”. Део наставника не закључује оцене. Добијамо одговор: није битно, можете и у другом полугодишту. Да ли радимо, или не радимо, небитно је.
У складу с том поруком просветни радници се самоорганизују. Неки крећу у бојкот наставе, неки почињу да држе часове 30 минута. Шта се променило од завршетка првог полугодишта? Безбедност је и даље иста. Протести увелико трају. Репрезентативни синдикати се оглушују о поруке које шаљу просветни радници, користе општенародни бунт да добију шта желе, и 30. јануара потписују ПКУ са Владом Србије која се налази у техничком мандату. Оно што је највише погодило просветне раднике су чланови 27 и 31 којим се дискриминишу наставници, ако нису чланови синдиката. Сама репрезентативност синдиката је упитна, јер се годинама није проверавала. Потписали су и Мораторијум на штрајк, и тиме нам одузели право да изражавамо своје незадовољство. Све су се лепо договорили и нас поново нико није питао.
Остали смо сами, изиграни и од стране Министарства и од стране синдиката. До тада смо једино били организовани преко синдиката, иако смо били свесни тога да нас увек изиграју. Студентски полет, енергија и нада се преноси и на нас и схватамо да захтеви синдиката и нису имали никакав смисао и да је то игранка коју ми више НЕ ЖЕЛИМО ДА ИГРАМО. Схватили смо да желимо и да по први пут можемо да мењамо систем који је труо, заједно са студентима. Повезују се школе које су прве ушле у бојкот наставе у Чачку, Ужицу, Лазаревацу, Војводини, у Београду, па и у остатаку Србије. Правимо неформалне заједнице. Људи крећу да се умрежавају по општинама, па на нивоу града. Крећемо да комуницирамо, да стварно анализирамо како би сви проблеми у просвети могли да се реше. Формирамо своје захтеве, који би били прва помоћ за решавање горућих проблема у просвети.
Већина школа држи наставу 30 минута, а огроман број основних и средњих школа је у бојкоту наставе од 20. јануара. Готово да нема школе да неки проценат наставника није у обустави наставе. Организовано стајемо макар један дан сваке недеље, или чак и недељу дана, шаљемо дописе, организујемо протесте испред Министарства и Уставног суда.
Поред очигледне чињенице да нешто озбиљно не функционише у просвети, Министарство не реагује и не започиње дијалог, већ константно прети и притиска наставнике, и директоре. Како да постанемо битни? Кад смо радили нисмо ваљали и злоупотребљавали су нас. Кад не радимо, невидљиви смо, и ми и ученици и родитељи. Шта још треба да урадимо да постанемо видљиви? Да сви станемо? Да ли ће нас тада чути или ће остати неми на наше захтеве и проблеме и само наставити са притисцима?
Господо из Министарства, послушајте студенте, охрабрите се, сетите се шта значи интегритет и почните да радите свој посао.
Наставница у бојкоту, идентитет познат редакцији
pošto nećete da radite napustite prosvetu i idite u fabriku na njivu. A đaci koji su uz vas “ sutra“ će da vas biju i proganjaju zato ste ih tako vi naučili. nemoj posle da se žalite.
Baš tako
evo i ja vam kazem,odzite nastavu,pa u protest u Beograd,i tamo pravite haos,
prosveti radnicima je bio potreban pad nadstrešnice da bi oni shvatili da su „došli do tačke preko koje neće moći“?
zašto obustavu rada nisu organizovali pre te pada nadstrešnice , nego su hteli da poentiraju na tuđoj tragediji, a kojom su se „ogrnuli“, da bi u toj opštoj gužvi, zanemarivajući svoje učenike, ostvarili svoje ciljeve, koji kako se pokazalo imaju malo veze sa postizanjem boljitka za prosvetare, a više sa destabilizaciji Srbije i rušenjem vlasti!
Šta bi ova ekipa, da ne kažem peta kolona, radila da je, ne daj Bože, bio zemljotres, ili rat?
Oni koji nisu radili sigurno ne mogu imati platu kao oni koji nisu napustili školarce i koji su radili! I naravno da takve, i jedne i druge trba dobro zapamtiti!
Зашто не упитате неког од наставника који ради-зашто ради? Извлачите ове јунаке који се анонимно исказују, крију се иза колега. Ако у 1 школи 1 не ради, ви њега интервјуишете, а не оне остале који раде. Стварно нешто дебело овде није у реду. А коментаре и не објављујете…
Текст је писан на нивоу основне школе, инфантилан за медаљу!
Штрајк наставника је започео штрајком упозорења 16.9. Од 1.10. смо у законском штрајку. На дан кад је пала надстрешница школе су биле у потпуној обустави наставе. Прочитајте текст пре него што почнете да пишете коментаре.
„Драги“ Љубоморе,
пре него што се следећи пут одважите да било шта прокоментаришете, прво се информишете како треба. Нажалост захваљујући постојању индивидуа као што сте ви смо и дошли у овако хаотичну ситуацију.
Ne mogu Snežana, oni pišu po zadatku. Za novac.
Hocu da radim I protiv Sam obustave,Ali maturanti su blokirali skoli I ne mozemo drzati nastavu.Ministarstvo nema za Nas resenje.Kaznjena Sam,osecam se ocajno.Svi normalno rade a mi smo ispali neradnici I nemamo nikakva prava.Kad ucenici odblokiraju radicemo.A njihovi roditelji normalno rade.
Ako Vi sa takvim poznavanjem pravopisa radite u prosveti teško i nama i deci kojoj prodajete…
Zato što bi konačno da povrate ugled i poštovanje od strane roditelja, a koje su narušili dnevnicama, mitom za udžbenike, otaljavanjem posla.
Napokon da neko napise istinu.Svaka cast.Nisam za strajk ali ne znam kako da resite problem.Ministarstvo prosvete godinama ne radi nista a to niko ne vidi.Sindikat ne radi nista napustiti ga ,smeniti.Bicu presrecna da tekst profesorice procita neko ko moze da resi dugogodisnji problem.
Komentarišu ljudi koji ne čitaju sve ili ne shvataju pročitano.Žalosno je da oni komentarišu ikoga,a pogotovo prosvetnog radnika.
Da je tacno: – plate prosvetara su relativno male -nisu zainteresovani za posao – vecina ima dodatna solidna primanja privatno spremajuci djake,cas od 10e pa navisr – kriju se iza svojih djaka,guraju i maloletnije u prve borbene redove,a oni se kriju iza nekih plenuma – sto se ne bore protiv loseg kvaliteta gradiva(preopsirno,uce gradivo koje je za bar 2 razreda ispred,nrpotreban broj udzbenika,jer svaki predmetni nastavnik bira literaturu.Sta mislite zasto?Prvacici tezine 25kg,nose torbu tesku najmanje 5kg -organizovanje eskurzija,skola u prirodi po previsokim cenama Da ne idemo dalje
Nemojmo da se lažemo, niste se samoorganizovali. Znamo se.
A to što neki ne rade, pa ti su uvek bili neradnici, samo ne žele da priznaju. Jedva su čekali novu priliku da ne rade…
I ovo niste mogli da postignete svojim leđima, već koristite leđa naše dece.
Čast prosvetnim radnika koji pošteno rade svoj posao.