Bliži se polaganje završnog ispita u osnovnom obrazovanju, a sa njim raste i nebrojeno mnogo pitanja, nedoumica, ali i ispitne anksioznosti. U novoj rubrici koja nosi naziv Za maturu bez stresa, a koju ovim tekstom otvaramo u saradnji sa grupacijom Klett, govorićemo upravo o načinima prevazilaženja treme pred završni ispit, ali i o drugim nedoumicama koje prate završetak osnovnog školovanja.
Šta je zapravo ispitna anksioznost?
Ispitna anksioznost najčešće se određuje kao stanje uzbuđenosti, napetosti, osećanja nelagode i zabrinutosti, koje se javljaju u ispitnim situacijama, nakon njih i pri njihovom zamišljanju i očekivanju.
Prema rečima stručnjaka, određen nivo anksioznosti može biti koristan kod učenja, ali ako pređe granicu, deluje kao ometajući faktor. Koja će količina anksioznosti motivisati, a koja ometati učenje, zavisi od zadataka koje je dete dobilo, ali i od ličnosti samog deteta. Što je zadatak teži, to će zabrinutost više ometati dete u bavljenju njime.
Najčešći izvor anksioznosti kod dece jeste strah od neuspeha.
Kako da pomognete detetu da se oslobodi straha, treme i ispitne anksioznosti pred polaganje mature?
- Stres oko završnog ispita možete izbeći, najpre, ako dete krene što ranije sa pripremama
- Saznajte koju su interesovanja vašeg deteta i razgovarajte o razlozima zbog kojih želi da upiše određenu srednju školu
- Ne izbegavajte odlazak kod psihologa i razgovor na temu profesionalne orijentacije, koja može biti od velike pomoći prilikom izbora srednje škole
- Podsetite dete koliko su važne radne navike
- Budite podrška detetu i pokušajte da izbegavate vremenski pritisak
- Naglasite detetu šta je učinilo dobro, a šta loše na prethodnim testovima i da je matura prilika da dete vidi koliko je napredovalo, a ne mera njegovih sposobnosti
Ipak, jedan od najboljih načina da se dete dobro pripremi za ovaj prvi i važan ispit, svakako jeste i kontinuirano vežbanje gradiva. Na tržištu se može pronaći veliki broj zbirki zadataka za srpski jezik, matematiku i kombinovani test, ali Izdavačka kuća Klett pripremila je digitalne zbirke zadataka za polaganje završnog ispita „Znam za maturu“, koje su deci mnogo prijemčivije i lakše za korišćenje, jer su, pre svega, bliske njihovom okruženju.
Svedoci smo činjenice da je digitalna tehnologija je već promenila svet – kako deca rastu, raste i mogućnost da ona pozitivno utiče na njihovo obrazovanje.
Zato se pristup digitalnim zbirkama ostvaruje brzo, a zadaci se vrlo uspešno i bez ikakvih poteškoća mogu rešavati i putem mobilnog uređaja koji je danas gotovo uvek pri ruci najvećem broju dece školskog uzrasta.
Kreativni tim stručnjaka naročito se potrudio da zbirke imaju dizajn prijemčiv mladim korisnicima kao i autentično digitalno okruženje izrađeno u skladu sa didaktičkim preporukama i sa jasnim fokusom na sadržaju zadataka.
Pregledna struktura zbirke omogućuje učeniku da ciljano pristupa zadacima kroz jasno izdvojene tematske celine u okviru odabranog nastavnog predmeta, kao i da bira između tri nivoa težine zadataka u svakoj oblasti.
Rešavajući zadatke u ovim zbirkama, deca će postati motivisana da napreduju kroz celine zbirki sa utiskom da prelazi nivoe kompjuterske igrice ili kviza znanja. Na taj način proces učenja odvija se neusiljeno i spontano.
Nekoliko korisnih saveta za učenike
-
Prvo pregledaj ceo test i napravi procenu koliko ti vremena treba za rešavanje testa
-
Pažljivo pročitaj pitanja
-
Počni od lakših zadataka
-
Najpre odgovori na pitanja sa ponuđenim odgovorima
-
Iskoristi sve vreme da proveriš odgovore
Čudna neka trema. Uvek ispliva za završni ispit a za bezobrazluke i marifetluke nemju tremu.