Još dok sam ja odrastala, a to je bilo krajem prošlog i početkom ovog veka, moji roditelji umeli su često da govore o tome koliko je svet bio drugačiji „u njihovo vreme“ u odnosu na to kakav je sada (tada). Naravno, uglavnom uz dozu nostalgije i odmahivanje glavom. Verujem da ćemo se svi složiti da se svet u nekim segmentima zaista promenio na bolje, ali je u mnogim, nažalost, promena otišla u pogrešnom smeru.
U nastavku smo izdvojili neke od promena koje su se dogodile, a vi procenite jesu li one na bolje ili na lošije.
1. Majke su bez razmišljanja pile i pušile u trudnoći
Mnogo pre nego što su istraživanja dokazala da alkohol i nikotin mogu uzrokovati kako defekte kod novorođenčadi, tako i zdravstvene probleme kod deteta kasnije u životu, bilo je sasvim normalno videti trudnicu sa stomakom do zuba i cigaretom u ruci. Mnoge su, čak, pušile i u porodilištima. Danas, ako biste videli nekog sa cigaretom u porodilištu, verovatno biste pozvali policiju.
2. Većina automobila nije imala pojaseve za vezivanje, a kamo li sedišta
Auto-sedišta nisu se koristila kad smo mi bili deca, a danas ih većina roditelja koristi. Razlika je, naravno, u brzini kojom se automobili kreću, kao i u broju automobila na putevima. Sve to podiže rizik, pa je više nego važno da decu vozimo bezbedno.
3. Stopiranje je bilo skroz normalna stvar
Za mlade ljude tokom raspusta ili period odmora, bilo je sasvim normalno da putuju auto-stopom. Neki su, čak, na taj način odlazili i u školu i niko nije ni razmišljao o tome da bi im se nešto moglo dogoditi. Prosto bi stali pored kolovoza sa podignutim palcem i čekali da se zaustavi neko ko je raspoložen da ih poveze. Danas je to gotovo nezamislivo.
4. Krema za sunčanje? Šta je to?
Osim maslinovog ulja da bolje pocrnimo, nisu nam mazali nikakve zaštitne faktore. Čak ni bebama.
5. Braća i sestre po krvi
Ako biste hteli da sa nekim drugom ili drugaricom učvrstite prijateljstvo, ali i da pokažete hrabrost, za to je postojao način. Deca sedamdesetih i osamdesetih godina isekla bi se po ruci i pustila malo krvi, a onda bi se rukovala kako bi se ta krv izmešala. Verovali su tada da to znači da su postali braća/sestre. Ne preporučujemo.
7. Ljudi su pušili u zatvorenim prostorijama u kojim su boravila i deca
O štetnim uticajima pušenja, a posebno pasivnog, nije se puno razmišljalo gotovo do pred kraj prošlog veka. Devedesetih je toliko bilo društveno prihvatljivo izlagati decu duvanskom dimu, da su mnogi to radili i vozeći se u zatvorenim automobilima. Pušenje je bilo dozvoljeno gotovo svuda, pa čak i u školama, avionima i bolnicama. To je, na sreću, sada prošlost.
7. Bebama su se desni mazale alkoholom
Bebi izbijaju zubi i ne spava? Namaži s malo vina pa da vidiš kako će da spava. Roditelji bi stavili neko žestoko piće ili vino na prst i onda njim namazali bebine desni. To je zasigurno imalo efekta, ali još bi efikasnije bilo ako biste bebi izdrobili bensedin u mleko, pa to ipak nije bila praksa. Mazanje desni alkoholom još je prisutno u tragovima, ali ipak većina roditelja razume da ovo ne treba da se radi.
8. Deca su imala MNOGO slobodnog vremena za igru
Od vannastavnih aktivnosti je pre 30 ili četrdeset godina postojao možda poneki sport. A većinu vremena posle škole deca su provodila u slobodnoj igri uz jednu jedinu obavezu – da urade domaći i da se vrate kući do večere. Danas, retko koje dete ima taj luksuz da se svakog dana igra napolju. A i ako izađe, mala je šansa da će bilo koga tamo sresti.
9. Udaranje je bila potpuno normalna, čak poželjna mera discipline
Više ne postoji nikakva sumnja u to da batine ne daju nikakav rezultat, osim što vas udaljavaju od sopstvenog deteta. Ne možete imati dobar i zdrav odnos s nekim ko vas udara. Tačka. I sve više roditelja to shvata.
10. Igračke su bile prilično nebezbedne
Retko ko se pre 30 godina brinuo o tome da li će igrački ispasti neki sitan deo i da li je ona dobra za dete od dve ili tri godine. Još manje je bilo onih koji su razmišljali o materijalima od kojih su igračke napravljene i o tome jesu li oni toksični. Svest o tome da pojedini materijali loše utiču na zdravlje sada je mnogo veća, pa su i roditelji obazriviji kada biraju igračke za svoju decu.
Da li se možete setiti još nečeg što je pre 30 godina bilo sasvim normalno, a danas je nezamislivo?
sasvim normalno je bilo da roditelji znaju da smo otišli na igralište, niko nas nije provjeravao
Prva i 6-ta tačka su nešto čega se ja veoma dobro sećam. Po svim školama se pričalo da je pušenje štetno po zdravlje a pušilo se u autobusu, automobilu, po svim školama, po svem „svečarima“, rođendanima zabavama U ZATVORENOJ PROSTORIJI BEZ PROVETRAVANJA. I NIKO NIJE IMAO PRAVO DA KAŽE DA MU SMETA. POGOTOVO NE DECA. Trudnice su pušile i pile da bi „smanjile“ mučninu i zato što su „bile u drugom stanju“. TOLIKO O TIM „LEPIM“ VREMENIMA. NE PONOVILA SE NIKAD VIŠE.
Moja deca su rodjena 1987., blizanci. Bilo je normalno i lepo da svaki rodjendan slavimo u kuci. Posto je u aprilu, lepo vreme to znaci u dvoristu ako je kisno unutra. Dodje pola razreda, deca iz komsiluka, ja napravim po 12 plehova pice, kiflica, 2-4 torte, sitnih kolaca i bile su pozvane sve komsijske mame! I to smo radile u krug. A drugari iz skole, kada su bili manji i roditelji dolazili po njih, bili su pozvani na sok i parce torte. Moja deca se rado secaju tih vremena. A danas se slavi u igraonicama, to je in.
Da žene su pušile u trudnoći a dali se radjalo toliko bolesne djece NIJE tolko da kad vidisMi smo u skupinama iz ulice išli u školu a danas ih dovoze roditelji.Mi smo sav višak energije istrcali igrajući se a danas mobitel laptop ugodna fotelja grickajući i debele djece
Bilo je normalno da se ide na spavanje u 20h
Kada bebi ispadne cucla na pod, mama je samo oliže i vrati detetu u usta. 🤣
Svi smo pili iz jedne flase vode, a sve sto se jede, jelo se na jedan griz, pa dokle stigne. I NIKAD se nismo inficirali. A da, u kuci je bio jedan peskir za kupanje, jedan za lice i jedan za ruke, bez obzira na broj clanova domacinstva. Svako dete je moralo da poslusa tudje roditelje, jer ako ti neciji roditelj zavrne uvo, kuci dobijes batine, a on kafu uz: trebao/la si da zavrnes samarcinu. To bi sad bio ozbiljan problem koji bi resavali MUP i sud.
I sva su ta deca pomrla, stradala i ta generacija je nestala. Ove današnje je stvorio neko veštačkom inteligencijom i savršena je! ‘Ajde bre…