Trinaest reči koje većina ljudi izgovara i piše pogrešno

Novosadski portal gradskeinfo.rs izdvojio je spisak reči u čijem izgovoru ili pisanju najčešće grešimo. Pogledajte i pokušajte da ispravite greške, ukoliko se pronađete.

Foto: Canva

Patofne su, verovali ili ne, prema pravopisu našeg jezika, zapravo pantofle.

Seksipil je jedan od onih izraza koje većina izgovara upravo ovako, ne znajući da je ispravan oblik zapravo – seksepil.

Ukoliko neko primeti da imate šlauf oko stomaka, slobodno ga demantujte i recite da ne znate o čemu govori i šta je to šlauf? Kasnije, kada vam objasni, ljubazno mu recite da niste razumeli o čemu priča jer je ono na šta je on mislio, zapravo, šlauh.

Svaki dan idete uobičajenom maršutom? Verujemo da će Vam razbijanje ove zablude najlakše pasti, jer ako samo malo krenete da povezujete i sklapate kockice, činjenica da se kaže maršruta biće potpuno prihvatljiva.

Iako izgleda da je u ovu reč neko samo proizvoljno ubacio slovo „h“ ne bi li je zakomplikovao, pravilno je reći i pisati nahtkasna, a ne natkasna.

Sledeći put kad dete izađe napolje otkopčane jakne, umesto “zakopčaj taj rajferšlus” vi mu kažite da zakopča rajsferšlus.

Sreća je što se sad mnogo više voze roleri nego rolšue, pa nećete prečesto čuti onaj pogrešan oblik – rošule.

Đakuzi je zapravo džakuzi.

Delikvent je još jedan pogrešan oblik, kaže se delinkvent.

Znate li šta je karniša? To je ono na šta kačite zavese i nikad niste znali da li se kaže garniša ili garnišla. Kad ono, ni jedno ni drugo, nego baš karniša.

BrusThalter, ne brushalter.

Ukoliko pomislite da je neka drama iscenirana znajte da to ne može biti istina, jer ona može biti samo inscenirana.

Najbolji i najzanimljiviji način učenja za koji nikada nećete biti prestari jeste da sa prijateljima igrate kalodont. Ne, nije greška u kucanju, zapravo se tako kaže, ali čisto da se lakše sporazumemo, da, mislili smo na kaladont.