У јуну смо школу оставили у модрицама. Пред крај је изубијана од неке деце, од неких родитеља, од неразумевања где је тој школи место у друштву, чему она уопште служи, како ради.
Мала матура се завршила, попуњена су средњошколска места, народ се забављао задацима које су новине објављивале као сензационално тешке. Праве анализе није било и некако нам је промакло да су резултати нешто лошији од очекиваних, да су неки популарни смерови остали без кандидата, а неке учионице без ђака. На седницама Наставничких већа ће бити представљени резултати у статистичкој форми, начиниће се акциони планови, али дубинског увида неће бити. Наставиће се старом трасом. Јер, шта ми ту можемо?!
После је дошао упис на факултете. Уобичајено узбуђење, а онда прасак над чињеницом да најбољи по успеху нису положили пријемне испите. Јавност се саблазнила, оптужила школу за нерад и вештачку производњу вуковаца. Сви други аспекти који утичу на децу и њихово знање су остали испод радара. Јер… шта то деци смета, све смо им дали, њихово је само да уче. Сва упозорења и вапаји њихових наставника у вези са школском атмосфером, општим моралним урушавањем и застарелим програмима, остала су само траг на папиру, бесмислено и глуво цвиљење без правца и правог саговорника.
Неки факултети су остали празни. Наставнички смерови без нових студената. Овај проблем је за друштво био интересантан само пар дана. Изазвао је мање пажње него избор кандидата за Евровизију. Министарство је уздахнуло, куртоазно се обратило и рекло: видећемо, разумемо нове трендове, решиће се.
Током распуста школа спава. Одмара се на жалу заборава као да нова школска година неће ни почети, као да ће проблеми нестати сами од себе, учионице и програми се препородити, национална свест оживети, а живот одједном постати леп и осунчан, знање пожељно, васпитање цењено.
Ипак неки гласићи се појављују у пригодним ситуацијама. Они треба да покажу како деца нису заборављена, како се на њих мисли и у њихову корист ради.
Уочено је, на пример, да је школа изгубила достојанство. Треба га повратити. Нађен је и кључ. Надлежно министарство сматра да је решење у увођењу ђачких униформи и већем афирмисању државних обележја, грба и химне.
Ја лично не разумем трасу ове мисли, њено извориште, ни циљ, али покушавам да замислим ситуацију. Деца испод заставе са грбом, у униформама, певају химну и разумеју да је школа битна. Удружени гласови на терену знања које их води у лепшу будућност.
Запитајмо се шта ће бити покривено униформом и грбом, заглушено химном. Хоће ли сви проблеми нестати када се начинимо на родољубе? Јер… наша школа је разваљена, програми нису у сагласју са временом у коме живимо, потреба за знањем је урушена у простаклук свакодневице, децу оптужујемо да су незаинтересована, а наставнике да су нестручни и лењи. Да ли ће униформа трансформисати стварност као магични плашт? Да ли ће грб и химна створити нову свест, обновити достојанство и одговорити децу од жеље да побегну одавде што пре?
У нашем друштву се свако разуме у просвету, није стручан, али може да погледа. Свако зна педагошке принципе, свако би знао лекцију прочитати и деци испричати.
У нашем друштву се врши негативна селекција. У школу долазе недоучени, а надобудни, семинарски полазници и политички послушници. Добри студенти у школу неће јер знају да ће бити извиждан сваки покушај, обесмишљен почетни ентузијазам, присилно ће бити гурнути у колотечину јер ће у супротном бити исмејани. Постаће вреће за ударање. Глас ће им потонути у незаинтересованост средине. Рећи ће им: шта ти мислиш да си ти. Ако су баш непослушни, запретиће им са: знаш ли ти ко сам ја.
У нашем друштву није битна диплома. То није ствар престижа. Зато што може да се купи. Зато што није значајно шта знаш, већ како си се снашао. Више се цене они за које се утврди да су били лоши ђаци, а успели су у животу. Тако се блаже ране опште неукости и подилази простоти.
У нашем друштву су наставници понижени, не висином плате, већ непрекидним већањем колике су им те плате, сталним обећањима. Тако се они стављају у положај просјака који вечито иште, одузима им се достојанство, изложени су подсмеху. Деца и родитељи потрошачког друштва где се све мора имати, где је мера престижа куповна моћ, своје наставнике виде као сиромахе, заробљене на месту одакле не могу да оду, јер да нешто знају, да су способни, не би ни радили у школи.
Тако је наше друштво затворило круг. Желимо добре наставнике, изузетне, али нећемо да их платимо. Желимо изузетне резултате, али ћемо запослити рестлове. Заинтересованима ћемо поткресати крила. Наставне програме ћемо копирати, испробавати, козметички мењати и обећавати васионски напредак. Успешне младе људе ћемо извозити, а увозити прљаве технологије. Насиље ћемо уочавати, али се нећемо много потресати, ко је бијен, то је и заслужио. Бавићемо се децом само током прве половине септембра, крајем јуна и пред изборе. Грмећемо како су уџбеници скупи, а некад и нетачни, па ће се политичке вође нудити да напишу боље, истинитије и јефтиније. О васпитању ћемо се учити на форумима и инфлуенсерским блоговима, а савете учитеља ћемо сматрати за злураде и старомодне. Стварност ћемо рециклирати. Истину ћемо преправити. Од неправде ћемо окренути главу јер се не тиче лично нас. Крај школске и академске године нећемо везивати за почетак нове и аналитички промишљати, поправљати и унапређивати, већ ћемо ставити оглавину и наставити даље. Бићемо глуви на апеле, нећемо разматрати сугестије стручних, игнорисаћемо петиције и иницијативе. Тонућемо све дубље у поделе, апатију, лаж и безумље. Превићемо се како је све у реду док се кулисе око нас руше као низови домина. Бићемо непобедиви у уверењу да смо најбољи, али несхваћени, да је за проблеме увек неко други крив.
И тако, школа спава још месец дана. У чему ће се пробудити када изађе из хибернације? Хоће ли се уплашити своје сенке и вратити у рупу, или ће обући униформу?
Ауторка је професорка српског језика и књижевности из Шапца
Браво!
Добро је да смо бар једни другим утеха и раме за плакање кад смо осталима тема за оговарање и надгласавање.
Колегинице, потписујем.
Redovno čitam Vaše tekstove i moram reći SVAKA VAM ČAST. Bilo bi divno i nadasve korisno kada bi rasvestili nesvesne.
Nisam prosvetni radnik, ali podržavam sve napisano od srca.
Sve ono što je nekada što je nekada bilo za ponos, u ovoj izopačenoj sadašnjosti nije. Deca poštuju one drugare, koji se psuju, nose skupe stvari i …
Empatije među decom više nema. Poštovanja prema školi, nastavnicima takođe.
Sin mi kaže, da u njegovom odeljenju što se više ističeš po nekim glupostima, to si više poštovan.
Nadam se samo, da će mi dete ostati dobro kao i do sada i jedva čekam da završi školovanje.
Поштована колегинице,
Свака Вам част на објашњењу данашње реалности. Циљ надлежних, очигледно и није брига о образовању, него заглупљивање деце и свих старијих од њих. Сви су, захваљујући глобалном напретку у виду образовања путем интернета, „спознали“ да су довољно паметни и способни да се самообразују код својих кућа. Као што рече једна моја колегиница, просветна радница коју сам до тренутка те изјаве ценила:“Треба укинути физичко и здравствено васпитање јер се деца на тим часовима најчешће посвађају и потуку“. Дајте да тако укинемо и школе јер ђаци у њима ништа не науче! Поштовани родитељи, сва децо и одрасли, крајње је време да се вратимо разуму! Деца не уче јер код кућа немају подршку и подстицај од старатеља и родитеља. Не науче шра треба и чему их свесрдно уче сви учитељи, наставници и педагози у просвети, јер су код куће и од друштвених (државних) заједница, научени да игноришу и не цене своје предаваче, да се оглашавају о све наставничке задатке, сугестије, захтеве и не извршавају их јер, „свако може бити наставник и сазнати све на интернету“! Толико су нас дегадирали, и просветне раднике, и просвету, и образовање. На часу физичког, кроз те чарке, осим најважнијег утицаја на јачање здравља и моторичких способности, одржавање кинетичког апарата функционалним, ђаци уче да сукобе треба решавати мирно, разговором, да треба бринути о себи и другима, да треба поштовати себе, друге, све различитости сваког појединца и групе. Е, драги наши „надлежни, дубокоумни аналитичари“… Вук длаку мења, али не и ћуд! Навлачењем одоре – униформе, само ће се физички покрити идентична деца! Суштину проблема је лакше прикрити и заобићи него се ухватити укоштац са њом! Пустите ђаке да слушају и поштују своје наставнике јер њима то не смета, већ и прија! Воле што наставници брину и о њиховом васпитању, образовању и приватним проблемима. Осећају се заштићено уз њих и у својим школама. Не минирајте, драги родитељи и политичари, васпитачи, учитељски, наставнички, професорски, просветни кадар , већ нам свима вратите достојанство. Нека остану деца овде, нека се опет труде да буду паметна, да имају знање, да буду физички здрава, способна, да постижу најбоље резултате у свим сферама живота и друштва, нека се поносе собом и својим успесима! Сви ћемо бити срећнији.
Једна од наставница која воли свој посао, ђаке и којој се љубав и труд узвраћају љубављу и успесима.
iskoristila sam godisnji odmor da potrazim drugi posao. Zbog svega sto ste napisali. Troje mojih kolega iz skole takodje.
Који су то „Наставнички смерови без нових студената“? 😂🤣😂🤣😂🤣😂🤣😂 У праву сте скроз – школа је изгубила сваки смисао јер не постоје више наставници као некада, не труде се, стално се нешто жале уместо да мењају. Ако желите да видите промену, прво почните од себе.
И доста ми је бре више ваших јадиковања – плата вам је сразмерна времену који улажете да квази „образујете“ младе, имате 5 распуста годишње, учионице вам ни на шта не личе, и даље спроводите фронталну наставу уместо пројектну. Деца се враћају кући да ништа ново нису научили, већ им дајете задатке да ми родитељи, који су неки од нас и прави професори, радимо са њима 😡 Потпуно сте у праву – школа је изгубила сваки смисао, јер нема квалификованих, ентузијастичних, полетних наставника (част изузецима) који су жељни да образују младе умове. Зашто се не запослите негде другде кад вам је просвета много тешка и несрећни сте? – Зато што не знате ништа друго да радите. Ви бисте све остало хтели да мењате, али не и фотеље стално запослених у школи. Заборавили сте и да деца не долазе у школу због вас, већ сте ви ту због њих, њих нешто да научите и на испиту сте код мене. Била сам ђак од 1987- 1999. после студент, а после и сада (већ 20 година) професор и грдно сам разочарана јер се нико више не труди, потонули сте. Учионице и часови вам изгледају као гробље и помени. Не побољшавате се, не тежите да вам часови буду занимљиви и да деца не чују звоно за крај часа и неће да иду кући јер су у току пројекта. Е, тако треба да вам изгледа СВАКИ час, па ћемо онда да причамо о повишици плата. Докле год ми дете долази из школе да НИШТА НОВО није научило, плата ће вам бити све мања. Па ви наставите даље да седите у вашим удобним фотељама сталног посла и немојте ништа да радите – ал’ онда немате права ни да се жалите.