Комбиновани тест, који се полаже у оквиру мале матуре за будуће матуранте биће промењен. Ова генерација која на малу матуру, излази 27, 28. и 29. јуна полагаће уобичајен комбиновани тест који садржи по пет питања из историје, географије, хемије, биологије и физике и носи укупно 14 бодова.
Да се размишља о променама комбинованог теста, „Новостима“ је потврђено и у Министарству просвете:
– Мишљења стручне јавности, наставника и директора указују на то да концепт комбинованог теста у овом облику нема капацитет да оствари свој пуни потенцијал и сврху и да су измене неминовне.
Да се на променама већ ради, показује и податак да ће ученици седмог разреда у свим школама у Србији већ 15. јуна радити пробни комбиновани тест, а Завод за вредновање квалитета образовања и васпитања припремио је питања за пробно тестирање.
– Ученици ће се на основу истицања у природним, односно друштвеним наукама определити за предмет из ког ће решавати пробни тест. Могу да изаберу: физику, хемију, биологију, географију или историју – истичу у Министарству просвете и напомињу да су, у сарадњи са Заводом за вредновање квалитета образовања и васпитања, сагледали квалитет мале матуре и да је разматрана могућност промене концепта комбинованог теста.
– Након вишегодишње примене завршног испита, увидели смо потребу за сагледавањем и преиспитивањем његовог квалитета, сврсисходности, као и предности и недостатака, а то се, пре свега, односи на комбиновани тест – напомињу у министарству.
У школама су припреме за пробу новог модела комбинованог теста већ почеле. Ђаци седмог разреда треба да изаберу један од пет предмета из ког ће радити пробни тест, а пријављивање је почело у петак.
Деца ће бирати према својим афинитетима и плановима за даље школовање – средњу школу и студије.
– Моје дете се определило за географију, због тога што је овај предмет спремао за такмичење – каже нам мајка једног седмака и додаје да је ова промена добра, јер овако осмаци морају да спремају градиво из пет предмета за један испит.
А резултати које седмаци буду постигли на пробном тесту неће се оцењивати. Наставници су обавезни да анализирају резултате заједно са ђацима, а ако они буду слабији од очекиваних, наставници треба да планирају како би им помогли да унапреде знање.
Провера знања и за ученике четвртог разреда
ЗА 15. јун најављено је и тестирање ученика четвртог разреда основних школа. Реч је о годишњем тесту знања из три предмета – матерњег језика, математике и природе и друштва. Припремљене су две верзије тестова, који служе да ученици провере своје знање, као и да би се за наредну школску годину испланирало на чему наставници треба додатно да раде. На основу резултата, наставник може да оцени ученика, ако је то у његовом интересу.
Извор: Новости
Godinama slušam o reformi školstva u Srbiji. Pošto radim u prosveti i imam dva djaka u kući, mislim da su to samo priče. Idalje se bubaju teoretski predmeti, usvajaju detalji koji se zaborave posle mesec dana, profesori lupaju kontrolni za kontrolnom da bi postigli broj ocena za svakog djaka, a koje je predvidelo Ministarstvo koje ne zna šta je rad u učionici. Usmenog ispitivanja kod mnogih profesora nema. Ocene se zaključuju prema srednjoj oceni, a gde je tu dete, angažovanje, strah od pisanih provera, pokušaj da zaista realno sagledamo koliko učenik zna iako to možda od treme na kontrolnom nije umeo da pokaže?Sve je to jadno i žalosno!
Slazem se ali mislim da je mali period da se deca spreme a pritom nisu završili 4 razred.Kako to kao učiteljica da opravdam ako učenici ne znaju gradivo?