Претпостављам да је психологија модерног доба створила израз токсична мајка. Учећи педагошку психологију читала сам о Едиповом комплексу, али о токсичној мајци нисам… Сада, замислите, нема токсичног друштва, бар нисам тако често сретала тај термин, али токсични родитељи, отац и мајка, постоје!
Задатак науке јесте да објективно сагледа ствари, па и психологија тежи да сложен танани однос мајка–дете анализира у узрочно-последичном следу: оно што је мајка чинила васпитавајући дете резултирало је одређеним обрасцима у понашању, особинама детета и његовим карактером.
Нема се у тој намери шта замерити, али у оном што читамо у најпопуларнијим текстовима има. Прво, тај ужасан израз, термин – шта ли, токсична мајка. Токсична мајка посрамљује дете, токсична мајка виче, токсична мајка упоређује дете са другима…
Ко се још није пронашао у овим описима?
Да, мајке вичу и то једно „Стани бре!“ спасило је можда многа колена и лактове, од пада и повреда наравно.
Указати свом детету како његов друг с радошћу дели играчке или ужину и препоручити му да се угледа на њега, није ништа лоше, напротив, таква врста поређења требало би да осветли пожељан образац понашања.
Могу се у свакој породици наћи и лоши примери за претеривање у викању, посрамљивању, поређењу са другом децом, али родитељство се не дешава у уџбеницима, већ се живи. Мајка је понекад у хормонском дисбалансу, ПМС-у, уморна, преоптерећена послом или кућним обавезама, или једноставно повређена… Мајке свакако нису образовни профил, већ се у тој улози могу срести најразличитије жене: од неписмених до доктора наука. И нема правила да ће она са више образовања бити бољи родитељ.
Ипак, мајка која одгаја своје дете, обезбеђује му материјалну заштиту, сигурност, подршку и љубав не заслужује да се назове токсичном мамом иако је сигурно много пута погрешила, свесно или несвесно, делом, речју, мишљу… Неколико претходних речи позајмила сам из молитве и ту се мајчинство додирује са религијом. Нема човека који не греши, нема такве ни мајке…
Сви смо понекад токсични једни према другима, и мајка према детету и незахвално дете према мајци, токсични су и партнерски, зашто не и колегијални односи? Ипак, нигде ова спрега није тако очврсла као у синтагми токсична мајка.
„Уби ме прејака реч“.
Аутор: Драгана Глишић, професор српског језика и књижевности
Tekst je prilično loše napisan i pored toga što pokazuje nerazumevanje za termin o kome raspravlja čak su i primeri tumačenja roditeljskih poteza koji su navedeni pogrešni.
„Da, majke viču i to jedno „Stani bre!“ spasilo je možda mnoga kolena i laktove, od pada i povreda naravno.
Ukazati svom detetu kako njegov drug s radošću deli igračke ili užinu i preporučiti mu da se ugleda na njega, nije ništa loše, naprotiv, takva vrsta poređenja trebalo bi da osvetli poželjan obrazac ponašanja.“
Ovo prvo roditeljsko ponašanje ne spašava dete već, naučno je dokazano, često dovodi do traume kod deteta i straha da se probaju nove stvari. Povrede i oguljena kolena su odlika odrastanja a iz roditeljskog straha se pravi niz grešaka u vaspitavanju.
Drugo ponašanje može da bude dobro samo ako se detetu na neutralan način ukaže na to da njegov drug radi nešto poželjno i porazgovara o tome zašto je to dobro ***bez ikakvog poređenja. Poređenje je uvek greška.
Dalje:
„Mogu se u svakoj porodici naći i loši primeri za preterivanje u vikanju, posramljivanju, poređenju sa drugom decom, ali roditeljstvo se ne dešava u udžbenicima, već se živi. Majka je ponekad u hormonskom disbalansu, PMS-u, umorna, preopterećena poslom ili kućnim obavezama, ili jednostavno povređena… Majke svakako nisu obrazovni profil, već se u toj ulozi mogu sresti najrazličitije žene: od nepismenih do doktora nauka. I nema pravila da će ona sa više obrazovanja biti bolji roditelj.“
Ovo se čita kao lista izgovora. Roditelji prave grešne iz sijaset razloga ali su to opet greške i to opet znači da treba da se potrude da svoje ponašanje iskontrolišu ili makar da se izvine i traže razumevanje od deteta. Onda ćete imati dete koje razume da ste nervozni u PMS-u ili manje tolerantni petkom nakon duple smene ili šta god. Odgajaćete empatično i kvalitetno dete i osobu tako što ćete se izviniti. To je put. Insistiranje da niste pogrešili, insistiranje na „ja sam ti majka“ ili „ja sam žrtvovala to i to“ ili „ko je koga rodio stvara jaz i stvara odgoj jedne nekompletne osobe. Ne mislim da vam je to cilj.
Termin „nezahvalno dete je inače puno gori od „toksična majka“ i još je jedan razlog zašto ovaj članak treba što pre revidirati ili obrisati.