Učiteljice u boravku: Vredne i posvećene, a ni izbliza dovoljno cenjene

U nastavku se nalazi priča profesora razredne nastave Svetlane Pavlović koja već decenijama radi kao učiteljica, a od pre tri godine u produženom boravku u OŠ „Vojislav Voka Savić“ iz Lazarevca. Iako su učitelji u boravku u najvećem broju slučajeva veoma posvećeni, a njihove obaveze ništa manje od onih koje imaju učitelji u redovnoj nastavi, rad im, nažalost, nije tako vrednovan.

Ovo je njena priča.

Produženi boravak se, nažalost, veoma često spominje u kontekstu čuvanja dece.

U stvarnosti, produženi boravak je mnogo više. 

Rad učitelja u boravku se sastoji od prožimanja rada vaspitača (sve aktivnosti – odlasci u ustanove, rad van učionice, pripremanje kolažnih programa za važne datume/deo projektne nastave) i rada učitelja (rešavanje domaćih zadataka za vreme dva školska časa, tematski dani, ambijentalna i integrativna nastava, uz međupredmetne kompetencije). Obavljaju sve poslove ODELJENJSKOG STAREŠINE, a NEMAJU DODATAK ZA TO.

Nažalost, mnogi ih gledaju kao ljude koji obavljaju manje važan posao u vaspitno-obrazovnom procesu od drugih i to je velika sramota.

A obavezna je i stalna saradnja sa roditeljima tako da ne postoji niti jedan razlog ni razumno objašnjenje zbog kog učitelji u boravku nemaju dodatak na razredno starešinstvo koje će, prema najavama nadležnih, iznositi čak 7%. Dakako da je tu i zaključno ocenjivanje i to isključivo opisno po svim stavkama i nema rubrika za čekiranje, nego piši sve. 

Rad je sličan radu u kombinovanom odeljenju, ili u nepodeljenoj školi. Grupe su često heterogene, samim tim im se i domaći zadaci razlikuju. Aktivnosti su im zajedničke. Godinama, zbog zabrane zapošljavanja, škole nisu mogle da zaposle učitelje. Zato se radilo sa veoma velikim grupama mališana. Kako je najčešće reč o kombinovanim odeljenjima, nema razloga da budu uskraćeni, posebno kada se ima u vidu taj broj učenika. 

Odeljenja redovne nastave sa dva razreda imaju do 10 učenika, a sa četiri razreda do 15 i uračunat dodatak na platu 3 do 5%, dok u boravku rade i sa 33 učenika.

Još veći problem je tamo gde su angažovani učitelji preko Sekretarijata obrazovanja. Angažovani su prema ugovoru o privremenim poslovima i dobijaju platu u iznosu od oko 50.000 dinara. Sa prestankom nastave ostaju bez posla, bez prava na bolovanje.

U mnogim školama gubi se iz vida da učitelji u boravku imaju podjednake obaveze poput ostalog nastavnog kadra – planiranje, dežurstva, usavršavanje i sve ostalo, da često budu angažovani preko norme

Pri  formiranju grupa od velike važnosti je prostor kojim škola raspolaže, jer se formiraju homogene grupe.

Zaposleni u ovom vidu nastave nemaju priručnik za rad u boravku. Mnogo toga pada na pleća učitelja, oslanja se na njihovu kreativnost, sposobnost za organizovanje aktivnosti, praćenje objava na mrežama o kreativnom radu, najčešće uz pomoć štapa i kanapa.

Konkretno ja imam „ZAVODOV“ priručnik koji mi je uz neke uopštene stvari pokazao da ne grešim u mesečnom planiranju nastavnih aktivnosti. 

Moj elaborat, bez koga nema odobrenja rada boravka, uz sve tehničke uslove koje škola mora da ispuni, i koji ulazi u školski plan i program ima oko 60 strana. Za izradu razrađenih mesečnih planova (koji imaju oko 20 str. sa sadržajima za slobodno vreme i aktivnosti) koristim priručnike iz susedne zemlje i prevodim ih i prilagođavam našoj zemlji i lokalnoj zajednici.

Važno je napomenuti i to da u produženom boravku mogu raditi isključivo učitelji/ce razredne nastave, a organizovan je kroz:

  • Slobodno vreme – odmor, igre po izboru učenika (na svežem vazduhu, u školskom dvorištu, parku, terenima u blizini škole kadgod je to moguće – ambijentalna nastava);
  • Učenje – pisanje domaćih zadataka iz srpskog jezika i matematike, ponavljanje, uvežbavanje i primena naučenog;
  • Organizovano vreme – likovno i literarno izražavanje, edukativne igre, istraživački rad, projekti, ples i pevanje, elementi domaćinstva, narodne tradicije, uvod u digitalni svet.
  • Obeležavanje pojedinih datuma u godini nam je veoma važno, tada obeležavamo važne datume za lokalnu zajednicu, kao i na nacionalnom i međunarodnom nivou. Pratimo Ekološki i UNICEF-ov kalendar važnih datuma.

Područja aktivnosti u produženom boravku

  • Jezičko-komunikacijsko područje
  • Matematičko-logičko, naučno-tehnološko
  • Socijalizacija, odnos prema sebi, zdravlju, okolini i radnim obavezama
  • Kulturno-umetničko
  • Igre, sport, rekreacija
  • Društveno – humanističko područje (radionice i obeležavanje važnih datuma u skladu s lokalnim i školskim nastavnim planom i programom).

Rad u produženom boravku drugačiji je od rada u redovnoj nastavi, traje duže, više je neposrednog rada sa učenicima. Usklađen je s nastavnim sadržajima koje učiteljica, koja radi u redovnoj nastavi, ostvaruje u toku prepodneva. 

Učitelj/ica u produženom boravku s učenicima osmišljava i načine kreativnog provođenja preostaloga vremena učenjem kroz igru

Da bi BORAVAK zaista radio kako treba, ostvario i VASPITNE ISHODE,  treba da ima sledeće uslove:

  • prostor prikladan broju učenika i u njemu opremljen prostor za odmor i prostor za učenje, 
  • TV povezan sa računarom i odličan internet, društvene igre, misaone, matematičke i jezičke, puzle, slagalice, lego… 
  • muzičke instrumente, kopir aparat i štampač 
  • uvek dostupnu fiskulturnu salu sa odgovarajućim rekvizitima za mlađi šk. uzrast, 
  • školsku biblioteku 
  • Potrošni materijal koji treba redovno da dobijamo – sveske, blokove, bojice, olovke, flomastere, kolaž papir, hamer, papir za kopiranje.

U šk. 2022/23. godini naša škola ima četiri homogene grupe 1. razreda i tri heterogene grupe 2. razreda, kao i grupu u PODRUČNOM ODELJENJU U Šopiću, gde je organizovana celodnevna nastava (učiteljica u boravku, učiteljica koja realizuje slobodne aktivnosti – ručni rad i nastavnica informatike – rad na računarima prilagođen uzrastu).

Dve godine se nalazimo na mapi MENSA SRBIJA kroz realizaciju aktivnosti u okviru DANA INTELIGENCIJE 

Ove godine smo odradili nekoliko TEMATSKIH DANA (obeležili Međunarodni dan bezbednog interneta kada je predavanje održala učiteljica Marija Pavlović Đokić, obeležili Dan državnosti kroz prezentaciea, bojanke, Vaskrs kroz jezičke i likovne aktivnosti), kao i celu tematsku VOKINU NEDELJU za Dan škole.

20. 3. 2023. U okviru VOKINE NEDELJE povodom Dana škole (134 god.) kroz likovne aktivnosti smo obeležili Dan lastavica (19. mart), Međunarodni dan sreće, i spremno dočekali proleće (20. mart). 

Obeležen je DAN ŠUMA, 21. mart. Pravljene su 2D slike od plastelina na papirnim i plastičnim tanjirima, ukrasi za učionicu od grančica, kanapa, papirnih cvetova i ptičica, kao i cvetovi od štapića, slamčica i plastelina.

VOKINU NEDELJU smo nastavili da obeležavamo i 22.3. kroz SPORTSKE i LIKOVNE AKTIVNOSTI.

Stariji drugari iz 2. razreda su pokazali prvacima kako da odrade POLIGON PREPREKA.

Fizička aktivnost, druženje i sportsko navijanje uz likovno stvaralaštvo – to su nam bili ciljevi/ishodi. OSTVARENI su.

DAN ŠKOLE obeležen je 23.3. kroz posetu PLANETARIJUMU 

ŠEŠIRIJADOM smo završili  aktivnosti u okviru VOKINE NEDELJE. Bilo je vedro, prolećno šareno lepo i naporno, ali i plodonosno.

Tim koji stoji iza osmišljavanja i ostvarivanja „VOKINE NEDELJE“ čine Marija Pavlović Đokić, Ivan Jelena Pakić, Milica Dedovic, Ivana Babovic, Marija Živković, Svetlana Pavlović. Zovu nas Tim „Boravka republike“.

Ovo sve izgleda lako, lepršavo, veselo, cvetno. Sa pripremama smo započele u PETAK nakon odrađene radne nedelje, za vreme kasnog ručka preko zatvorene grupe.

Tu prepisku treba videti!

Celonedeljno obeležavanje Dana škole u okviru rada BORAVKA 1. i 2. razreda, saradnja sa VRTIĆIMA i nešto drugačije je uspešno ostvareno.

Teško je pobrojati sve aktivnosti koje sprovodimo s našim đacima. Ali se trudimo da ih brižljivo čuvamo i sa onima kojima mogu biti inspiracija delimo na našoj Fejzbuk stranici.

Svetlana Ceca Pavlović, 

prof. razr. nastave (33 godine rada)