Вероучитељи упутили апел надлежнима и јавности: Омогућити нормално функционисање веронауке у школама

Вероучитељи Архиепископије београдско-карловачке СПЦ апеловали су на надлежне, просвету, али и на комплетну јавност, тражећи да се омогући нормално и несметано опредељивање и похађање верске наставе у школама.

Они су медијима доставили апел у ком подсећају да је „Уставом Републике Србије загарантовано сваком грађанину Србије право на слободу вероисповести и право да васпитава своју децу у складу са својим уверењима, а Законом о основама система образовања и васпитања омогућено члановима свих традиционалних Цркава и верских заједница да њихова деца похађају Верску наставу у основним и средњим школама“.

Наводе да је грубо кршење ових права присутно у бројним школама и да није реч о појединачним случајевима. С тим у складу, поднели су жалбе поводом прекршаја у више од 60 основних и средњих школа, од укупно 221, у којима се изводи верска настава на подручју Архиепископије. Како кажу, за прекршаје су најодговорнији директори школа.

“Министарство просвете поверило је директорима бригу и дужност да родитељима и њиховој деци обезбеде слободно и транспарентно опредељивање за верску наставу, а не да дискриминишу сопствене ученике“. – наводи се у апелу.

Вероучитељи Архиепископије београдско-карловачке осврнули су се и на увођење новог Правилника који је од 2008. године увео нова правила за формирање група за Верску наставу и Грађанско васпитање. Како кажу, донет је без сагласности Владине комисије за верску наставу.

Наиме, како су објаснили, првобитна и најправеднија пракса потиче из времена владе покојног премијера др Зорана Ђинђића. По њој су се групе за Верску наставу и Грађанско васпитање формирале тако што се одељење дели на групу за Верску наставу и групу за Грађанско васпитање, без обзира на број ученика у њима. Ова пракса је, тврде они, противзаконито укинута.

„Тенденција погоршања статуса верске наставе и самих вероучитеља наставила се, последњих година, доношењем Стручних упутстава о формирању одељења и начину финансирања у основним и средњим школама у Републици Србији. Минималан број ученика је подигнут на 30, а спајање ученика из више одељења ради формирања група, практично је избацило Верску наставу из распореда часова, што се пре свега одразило на квалитет саме Веронауке и немогућност деце да у њој учествују у оквиру редовне наставе“, образлаже се даље.

“Бојимо се да све ово води ка поновном избацивању верске наставе из школског система Србије, то јест укидању уставом и законом загарантованих права родитеља и деце, али и губитку посла свих нас”, навели су вероучитељи Архиепископије београдско-карловачке.