Veroučitelji uputili apel nadležnima i javnosti: Omogućiti normalno funkcionisanje veronauke u školama

Veroučitelji Arhiepiskopije beogradsko-karlovačke SPC apelovali su na nadležne, prosvetu, ali i na kompletnu javnost, tražeći da se omogući normalno i nesmetano opredeljivanje i pohađanje verske nastave u školama.

Oni su medijima dostavili apel u kom podsećaju da je „Ustavom Republike Srbije zagarantovano svakom građaninu Srbije pravo na slobodu veroispovesti i pravo da vaspitava svoju decu u skladu sa svojim uverenjima, a Zakonom o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja omogućeno članovima svih tradicionalnih Crkava i verskih zajednica da njihova deca pohađaju Versku nastavu u osnovnim i srednjim školama“.

Navode da je grubo kršenje ovih prava prisutno u brojnim školama i da nije reč o pojedinačnim slučajevima. S tim u skladu, podneli su žalbe povodom prekršaja u više od 60 osnovnih i srednjih škola, od ukupno 221, u kojima se izvodi verska nastava na području Arhiepiskopije. Kako kažu, za prekršaje su najodgovorniji direktori škola.

„Ministarstvo prosvete poverilo je direktorima brigu i dužnost da roditeljima i njihovoj deci obezbede slobodno i transparentno opredeljivanje za versku nastavu, a ne da diskriminišu sopstvene učenike“. – navodi se u apelu.

Veroučitelji Arhiepiskopije beogradsko-karlovačke osvrnuli su se i na uvođenje novog Pravilnika koji je od 2008. godine uveo nova pravila za formiranje grupa za Versku nastavu i Građansko vaspitanje. Kako kažu, donet je bez saglasnosti Vladine komisije za versku nastavu.

Naime, kako su objasnili, prvobitna i najpravednija praksa potiče iz vremena vlade pokojnog premijera dr Zorana Đinđića. Po njoj su se grupe za Versku nastavu i Građansko vaspitanje formirale tako što se odeljenje deli na grupu za Versku nastavu i grupu za Građansko vaspitanje, bez obzira na broj učenika u njima. Ova praksa je, tvrde oni, protivzakonito ukinuta.

„Tendencija pogoršanja statusa verske nastave i samih veroučitelja nastavila se, poslednjih godina, donošenjem Stručnih uputstava o formiranju odeljenja i načinu finansiranja u osnovnim i srednjim školama u Republici Srbiji. Minimalan broj učenika je podignut na 30, a spajanje učenika iz više odeljenja radi formiranja grupa, praktično je izbacilo Versku nastavu iz rasporeda časova, što se pre svega odrazilo na kvalitet same Veronauke i nemogućnost dece da u njoj učestvuju u okviru redovne nastave“, obrazlaže se dalje.

„Bojimo se da sve ovo vodi ka ponovnom izbacivanju verske nastave iz školskog sistema Srbije, to jest ukidanju ustavom i zakonom zagarantovanih prava roditelja i dece, ali i gubitku posla svih nas“, naveli su veroučitelji Arhiepiskopije beogradsko-karlovačke.