Što se duže glasovi nepravilno izgovaraju, to se teže izgovor menja. Zato bi deca trebalo da na vreme počnu sa odgovarajućim vežbicama pravilnog izgovoranja glasova.
Svaki logoped će vam, kao roditelju, uputiti pogled pun kritike kada vidi da podržavate „slatko“ ali krajnje nepravilno izgovaranje glasova i ne tražite na vreme pomoć stručnjaka. Važno je da znate da do pete godine dete treba da usvoji pravilan izgovor svih glasova. Kao i svaka loša navika, pogrešan izgovor je teško ispraviti kada dugo traje. Zato, što pre kod logopeda!
Dijagnoza dislalije podrazumeva poremećaj izgovora pojedinih glasova. Različiti tipovi dislalije podrazumevaju odsustvo glasa (iba umesto riba), zamenjivanje nerazvijenog glasa glasom koji već postoji (liba umesto riba, ljulja umesto juja), ili distorziju glasa (glas se može prepoznati ali u manjoj ili većoj meri odstupa od normalnog kvaliteta), što su šuškanja, vrskanja i slične „govorne mane“.
Da biste bili sigurni u vezi sa tim kako i šta da vežbate, uvek je preporuka otići najpre kod logopeda. Logopedi su u obavezi da vam daju vežbe za pravilan izgovor glasova i da po potrebi, pridodaju vežbe za „osnaživanje“ govornog aparata kako bi on bio spreman da produkuje glasove.
Najopštija „forma“ za vežbanje pravilnog izgovora glasa:
• Nameštanje i ponavljanje izolovanog glasa
• Pripajanje vokala glasu koji se vežba
• Ponavljanje reči koje sadrže glas u različitim delovima svoje strukture (reč počinje ili završava tim glasom, ili se glas javlja unutar reči).
• Glas se vežba učenjem pesmica, čitanjem rečenica i priča i polako se stremi ka tome da se glas (pravilno izgovoreni glas) počne javljati u spontanom govoru.
• Za pravilno usvajanje glasova S, Z, C gornja granica je 4 i po godine.
Kako vežbati glas S?
Nameštanje glasa: Usne su razvučene, ne previše razmaknute, otvor između gornjih i donjih sekutića sužen, a vrh jezika je iza donjih sekutića.
Kreće se od vežbanja slogova (glas plus vokal): SE-, SA-, SU-, SI-, SO-
Potom koristimo za vežbu reči koje počinju ovim slogovima, poput sledećih: seka, sedam, seme; sat, san, Sava; supa, suknja, suze; sin, sir, sidro; sok, soja, sokne. Priča za pravilan izgovor glasa S: Svađa kraj telefona
Posvađala se telefonska slušalica sa mikrofonom.
„Ti znaš“, govorio je mikrofon slušalici, „samo da slušaš, slušaš i slušaš.“
„A ti znaš, mikrofone,“ samo da pričaš, pričaš i pričaš.
Slušao ih telefon, slušao i mirno reče:
„Zašto se svađate kad jedno bez drugog ne možete?“
(Postavite pitanje detetu: Zašto ne mogu jedno bez drugog?)
Tekst preuzet iz Bukvara za prvi razred osnovne škole, Žike Markovića i Mire Alečković iz 1972.)
Onda sledi vežbanje slova S u medijalnom položaju, odnosno usred reči: osa, posao, vosak, pesak, ukusan;
Vežbamo slovo S na kraju reči: nos, bas, ukras, opis, kaktus.
Onda vežbate reči koje počinju sledećim glasovima: SP-, ST-, SK-, SN-, SV-, poput: spoj, sport, spajati, stolica, Stefan, stih, skok, skup, skijati, snovi, sneg, snimati, svet, Svetlo, svađa…
Koristite i primere gde su ovi glasovi unutar reči: naspavati, postati, usne, vesna, bolestan, usvojiti, osvetleti…
A onda i reči koje sadrže po dva glasa S: sos, susam, spas, susret…
Korak ka automatizaciji je kroz priče i pesmice. Na taj način radi se i na obogaćivanju jezičkog fonda deteta.
Nameštanje glasa: Pozicija usana, zuba i jezika kao za glas S, samo što pri izgovoru, glasnice vibriraju
Krećemo opet od slogova: ZE, ZA, ZI, ZO, ZUPriča za vežbanje glasa Z: Zlata u zoološkom vrtu
U zoološkom vrtu ima mnogo životinja. Evo šta one tamo rade: Krokodil drema u vodi. Lav šeta po kavezu. Gazela juri pored potoka. Koza pase travu ispod drveta. Bizon pije vodu iz bazena. Zmija puzi uz granu. Majmun silazi niz drvo. Zebra šeta iza potoka.
Kada je Zlata došla kod papagaja, on je rekao: „Zdravo!“
(Preuzeto iz Bukvara, Smiljke Vasić, Božidara Timotijevića i Vuka Milatović
Potom nastavljamo sa rečima koje kreću ovim slogovima: zet, zeka, zelen; zapad, zagrljaj, zatvor; zid, zima, Zira; zob, zov, zona; zub, zumbul, zujati
Slede reči sa glasom Z u sredini: koza, maza, bizon, vozač, suza, staza, veza…
Potom, reči u kojima je glas Z na kraju reči: niz, vez, uvoz, namaz, mlaz, kavez
Zatim, vežbate reči koje počinju sledećim glasovima ZB, ZV, ZG, ZM, ZN
Recimo: zbir, zbog, zbrinuti, zvečka, zvezda, zvono, zgoda, zgrada, zglob, zgib, zmaj, zmija, znak, znoj, znanje. Koristite i reči sa ovim glasovima unutar drugih reči: izbor, izneti, nezgoda, upoznati, pozvati itd.
Kada se glasovi savladaju kroz prethodno pomenute „faze“, pređite na pesmice i priče.
Nameštanje glasa: Vrh jezika je iza gornjih sekutića, gornja površina jezika pribijena uz gornje sekutiće. U trenutku kada se izgovara glas, jezik se naglo opušta i propušta vazdušnu struju kroz tesnac.
Kad „namestimo glas“, opet krećemo od vokala: CE, CI, CA, CO, CUPriča za vežbanje glasa C: Slavica i cipelice
Slavici je mama kupila nove cipelice. Crvena je njena omiljena boja, pa su zato i cipelice crvene. Slažu se uz njenu crvenu haljinicu. Da se zahvali mami ubrala je buket cveća. Celi dan je pisala mami čestitku, koju će joj dati uz cveće. Pitala je i svoju drugaricu Cecu da joj pomogne. Mama je bila presrećna kada je videla buket cveća i čestitku. Cveće je odmah stavila u vazu. Slavica je posle celi dan pevušila pesmice jer je bila srećna zato što je i ona nešto lepo uradila za mamu.
Potom, vežbamo koristeći reči koje počinju ovim slogovima: cesta, Cer, cena; cisterna, cika, cilj; car, cana, carina; coktati, Cole; cup, cug;
Zatim slede vežbe sa glasom C usred reči: deca, kuca, buca, boca, Ivica, Marica, Milica, kolica, mrvica, pucati, bockati…
Potom, i na kraju reči: boc, kuc, mac, lanac, koštac, lovac, mamac…
Glasu C pridružite V, M, R, K i vežbajte glas uz reči koje ih sadrže: Cvet, cvekla; cmok, cmokić, crtež, crv, bucko, peckati, zveckati…
Za vežbu iskoristie i reči koje sadrže sa dva puta po glas C: Cica, kockica, curica, cicija, Coca, Caca…
Posebne napomene
Važno je da se napravi jasna razlika između S i C. Vežbajte uz reči koje sadrže oba glasa: Sunce, sobica, Leskovac, lisica, prasac, bucmast…
Ista stvar važi i za Z i C: Zec, zajednica, princeza, rezanci…
Koristite ogledalo. Pomaže da dete dobije vizuelno povratnu informaciju o tome kako mu izgledaju usne, zubi, jezik.
Može da se desi da je koren problema u tome što dete ne čuje finu razliku između dva glasa. Iz tog razloga, često se koriste aparati za stimulaciju auditivne percepcije i pažnje (Ksafa-m ili Behringer aparati). Glasovi se korišćenjem ovih aparata iskristališu u percepciji deteta. Problem sa fonetskom diskriminacijom, odnosno sa načinom na koji dete čuje određene glasove, kasnije i pri korigovanom izgovoru, može da stvori dalje probleme u pisanju (videćete ponavljane greške na diktatima gde se na primer mešaju S, Z i C) Pročitajte više o tome u tekstu Kada dete ružno piše: Kako prepoznati disgrafiju i pomoći mališanu?
Takođe, da bi se razbila monotonija ponavljanja glasova, ubacuju se i dodatne vežbe za stimulaciju pažnje, memorije, rad na finoj motorici i posebno, grafomotorici.
Logoped sa dugogodišnjim iskustvom u radu sa decom sa raznovrsnim govorno-jezičkim problemima.
Dr Nataša D. Čabarkapa, logoped
Izvor: yumama
Napišite odgovor