Крајем прошле године донет је низ мера за борбу против насиља у школама, међу којима и да владање улази у просек, веће новчане казне за родитеље, дуже трајање друштвено-корисног рада за децу. Снежана Вуковић из Министарства просвете рекла је за РТС да је комплексно време у коме се школују деца.
Одговарајући на питање какви су ефекти тих мера за три месеца од када су донете, Вуковићева каже да има помака у системском смислу:
„Све то смо урадили, припремили смо измене протокола – правилника који се односи на протокол о поступању у ситуацијама насиља, изменили смо правилник који се односи на друштвено-корисни рад, који неће бити само казнена компонента, он ће бити обавезан за све школе и ученике у школи, што говори о стварању неког вредносног система унутар кога постоји емпатија, толеранција и гаје се неке вредности којима би требало да се вратимо, а неке нове да стекнемо.“
Правилници су измењени, али нису објављени, јер морају да буду у складу са законима.
„Све је припремљено, дописе смо послали школама. Указали смо на значај превенције, указали смо на значај операционализације коришћења мобилних телефона, припреме неких интерних докумената унутар школе, јер то је законом већ прописано, кажњиво коришћење телефона у одређеним ситуацијама, припремили смо стручно упутство за рад разредних старешина, радимо анализу финансијских ефеката да би одељенски старешина у складу са тим закључцима имали већи коефицијент“, истакла је Вуковићева.
Према њеним речима, важно је да покушавамо да са другим системима направимо консензус и ефикасне заједничке мере поступања у одређеним ситуацијама.
„Заједнички да радимо на превенцији, примени општег протокола који постоји низ година, али и конкретизација активности за примену тог општег протокола: шта ради школа, када се обраћа, кажемо обраћа се МУП-у, Дому здравља, али ми морамо да знамо шта ради тада Центар за социјални рад“, напомиње Вуковићева.
Очекује да колеге из других министарстава покажу сарадњу.
Насиље према наставницима
Вуковићева каже да је 2020. промењен правилник о протоколу поступања у ситуацијама насиља и тада су унете одређене измене које се односе на ситуације насиље према наставницима.
Не мисли да су наставници обесправљени, једино право које је узето последњих десет година је право за физичким кажњавањем детета – које не сме да се догађа од било кога.
Додаје да постоје други механизми како може да се утиче на рад детета и интензивно се ради на томе, кроз превентивни рад, стручно усавршавање наставника, како да поступају у ситуацијама када се насиље догоди.
Каже да наставници не користе све механизме, не користе све могуће инструменте који су им дати. „Наш сајт и сајт Завода за унапређивање образовања је пун материјала које наставници могу да користе“, рекла је Вуковићева.
Цео текст: РТС
Nastavnici su obespravljeni u svakom smislu, a predvodnici u tome su upravo nadležni u Ministarstvu prosvete. Nadležni niti znaju, niti se interesuju za probleme sa kojima se nastavnici svakodnevno sreću. Zato mlađi naraštaji prosto „hrle“ na fakultete koji obrazuju nastavni kadar.
Ništa vi ne radita apsolutno ništa osim srozavanja prosvetara do kraja ej da predavači u školama budu završeni srednjoškolci udruženje direktora škola menja ARITMETIČKU SREDINU da 1.5 ne bude dvojka već 1.75 pa kome vi prodajete maglu bre
Kakvo crno kompleksno vreme, neznalice. Radim u prosveti 25 godina i sve je gore i gore. Kada se ponovo dozvoli da učenici u osnovnim školama ostaju na popravni u avgustu i da ponavljaju tada ćemo videti napredak. Ovako svi moraju dobiti ocenu 2 i ako ne uče ništa. A o bahatim roditeljima da i ne govorimo koji su mušljenja da njihova deca moraju uvek imati petice.
Pošto gospođa nema saznanja koliko je nastavni kadar obespravljen i unižen, predlažem da hitno siđe iz fotelje u učionicu, pa da od te jadne plate, mukom zarađene, živi. Tada će joj tek biti jasno u kakvom je stanju škola koju ONI kreiraju!
Kakav društveno koristan rad kada ucenik odbija da radi ne moze ga niko naterati. Prosvetni radnici su ponizeni jer rade za platu ispod proseka sa fakultetom a u drugim oblastima iz budžeta imaju vecu platu sa osnovnom skolom. Da o stanovima i ne pricam mogu samo da ih sanjaju. Svako se ismeva na racun prosvetnih radnika niko nece da uci za rad sa decom. Kakvo ce biti povecanje razrednim statesinama mizerija. Ovi ljidi u ministarstvu prosvete ponasanju se kao da zive u kosmosu i ne vide sta se desava sa prosvetom
“Dodaje da postoje drugi mehanizmi kako može da se utiče na rad deteta i intenzivno se radi na tome, kroz preventivni rad, stručno usavršavanje nastavnika, kako da postupaju u situacijama kada se nasilje dogodi.“
Bašme zanima, koji su to mehanizmi?
Preventvni rad kad dete pođe u školu? Ko treba preventivno da radi? I dokle više tog stručnog usavršavanja?
Uvedite suspenziju kao jednu od mera. To roditelje najviše pogađa, a opomene i ukori njih ne zanimaju. Stalno govorite o prevenciji, a niste proverili rad psihologa i IRK koji daju zeleno svetlo deci sa poremećajem u ponašanju. Kad takva deca dođu u redovnu školu, onda je kasno govoriti o prevenciji. Nastavnici nisu obespravljeni? Kako nastavnici nisu obespravljeni ako dobijaju psovke i udarce od tih istih učenika sa poremećajem u ponašanju i nikom ništa. Inspekcija ih ubeđuje da to nije ništa i da su to deca, da im ne treba zameriti i slične gluposti? Kako nisu obespravljeni ako inspekcija vrati u školu nasilnike zbog navodno narušenog protokola u postupanju? Kako nisu obespravljeni kad ste roditeljske dužnosti prebacili školi? Sve mi se čini da ne znate o čemu govorite. Za početak, pošaljite inspektore na stručno usavršavanje.
Nekada su nastavnici tukli decu..bilo ispravno?Nije..ali niko nije skakao..sada,nema pravilnika za nastavnike koji puse po skoli,ne dezuraju na dvoristu,izlaze sa casa kada hoce,twlefon cackaju pola casa..ne drze pojedine casove(informatiku isl)jer im je to „dodatni“predmet..svalerisu se po skli,biju zene i svalerke..sve to je ok..alideca..e,tu trwba pravilnik,zar ne?!licemeratvo je strasna bolest