У школи нема досаде, све је циркус.
Долазим на час српског језика у шестом разреду. Ученик звани Палачињак, дигао ноге на суседни сто и пева, остатак одељења се тихо смијуљи. Записујем час и кажем:
– Кнежевићу, јеси ли завршио?
– Нисам, каже он, и настави да репује.
Остали ученици се наглас смеју. Шта да радим? Забрањено ми је да га истерам са часа, а час не могу да одржим. Одем љутито по Палачинковог разредног старешину. Дође разредни. Кнежевић спусти ноге и ућути. Оде разредни, а Палачињак поново дигне ноге и пева. Ја кажем:
– Кнежевићу, није ово час музичког васпитања.
Он се шеретски насмеје и наставља да репује. Одељење се забавља. У том тренутку сетих се сцене од пре пола века. Били смо четврти разред ниже гимназије. На часу француског језика неко је нешто зуцнуо. Намргођена и строга наставница је рекла:
– Зоране, изађи напоље!
– Зашто, ја нисам ништа рекао!?
– Изађи ти, ил’ одох ја.
Зоран је био упоран. Наставница је отишла са часа. Сутрадан су нас, по обичају, постројили исперед улазних врата школе. Прочитана је наредба по којој је Зоран избачен из школе, а тај и тај су кажњени пред искључење.
Сад ћете ви мени рећи: а демократија, а људска права. Јок! Пре неку годину платио сам два пута казну за невезан појас у аутомобилу од 5.000 динара, сад се везујем у дворишту.
Петар Јокић
Нема ово везе са „демократијом“ које суштински и даље нема у школама. Нико школама не пречи ни сад да овога избаце из школе али су школе неспремне често и неспособне да спроведу поступак !
Нема у школама довољно правничких тимова.
Ne čitate pažljivo. Nedovoljan jedan. Piše u tekstu šesti razred. U osnovnoj školi izbacivanje učenika je moguće samo uz saglasnost roditelja. Mada se čini da ne poznajete zakonske procedure u školi? Opet jedinica. Demokratije nema u školama jer je u nekom trenutku zamenjena za anarhiju. A tek ovi što misle da sve mogu razgovorom i pedagogijom su mi naročito slatki. Muka mi je od vaše političke korektnosti i civilizacijskog napretka. Hraneći svoju sujetu uništavate generacije dece. Ima zemalja koje su ovim „demokratskim“ putem krenule pre trideset četrdeset godina. Pitajte Šveđane kako su zadovoljni svojom decom. I kod nas je ista priča. Od kada smo poceli sa skolom bez nasilja i onim lepim posterima, nasilja nikad više. Ali uporno odbijamo mogućnost da sam sistem u korenu nije dobar. Loša nam je implementacija novih pravila, nastavnici nisu dovoljno dobri pedagozi, pošto smo toliko civilizacijski napredovali prag senzitivnosti na nasilje je niži pa otud tako pogubna statistika, bla bla bla. Priznajte sebi i drugima, ovakav sistem ne funkcioniše. Iz godine u godinu je sve gore i gore.
Ako ne umete da postignete autoritet nad decom, promenite posao. To se izučava u pedagogiji vrlo temeljno. Ja sam svestan da ne mogu svi imati Pedagoški Fakultet, ali svi moraju imati pedagoške veštine. Stvar je vrlo prosta. ili ste talentovani za taj posao, ili niste. A stručnost iz srpskog jezika, matematike, fizike, hemije, itd. To Vam niko ne osporava.
Najpre naučite pravopis našeg lepog jezika pa onda mudrujte! Pedagoški fakultet, ne veliko početno f…
Veoma jak argument. Potpuno ste osporili celu moju teoriju o ovoj temi. Svaka čast!
Pa sto onda pedagozi ne drze nastavu kad su toliko sposobni? Sta ce nastavnici?
Nisu škole nesposobne da vode vaspitno-disciplinski postupak protiv nekog učenika. To nije nikakva mudrost. Posle postupka, učenik može da dobije ukor direktora ili ukor Nastavničkog veća, ALI NE MOŽE da bude “izbacen“ iz osnovne škole. Jednostavno, takav je Zakon. Učenika ne možete izbaciti ako roditelji nisu saglasni.
U slučaju kad su roditelji saglasni, treba pronaći školu koja želi da preuzme ovakvog učenika. Šta milite, koliko škola želi probleme?
P.S.
Pre svih postupaka sa učenikom se mora raditi pojačan vaspitni rad (odeljenjski starešina, pedagog i drugi nastavnici). Ukoliko se ne ispoštuje procedura, roditelji mogu da tuže školu i dobiju na sudu u slučaju da nije sve po Zakonu, pa makar taj učenik svakog dana delio batine i učenicima i nastavnicima.
Isto to važi za ponavljanej razreda. Prvi, drugi i treći razred, bez pristanka roditelja, ne može se ponavljati. Osmi razred se ne može ponavljati. Učenici mogu ponavljati četvrti, peti, šesti i sedmi razred bez ikakvih uslova.
Iz srednje škole učenik može biti izbačen zbog nedopustivog ponašanja, ali se postupak mora voditi po pravilniku.
Zašto je zakon stao na stranu dece u ovakvom obliku da ne smeš izbaciti đaka ako ometa čas? Na šta to liči? Zato su se i osilili jer znaju da je zakon na njihovoj strani. Ja sam (opet ću reći) moju decu vaspitala i rekla im: nedopustivo je da me zovu iz škole u vezi sa vladanjem i tačka. Moja su deca to usvojila i nije nikada bilo problema (ako izuzmem situaciju u kojoj je moj sin imao problem sa dečakom koji ga je davio, kaže iz šale i bez povoda, na podu svlačionice školskog bazena). Deca su takva da prepoznaju samo svoja PRAVA a kada ihpitamo za OBAVEZE, sa time baš i nisu upoznata, ustvari jesu ali ne prihvataju.
Ja smatram da je zakonska besmislica „neizbacivanje“ đaka koji ometaju čas.
Шести разред, час српског језика? Ништа лакше:
1 – Кнежевићу, не познајем савремену музику, објасни ми да ли ти сада певаш или рецитујеш? Како се зове та врста песме, како се зове период, када је настао… (итд. још понеко питање које се може поставити на часу српског језика)
2- Без обзира на то да ли зна одговоре или не зна, иста питања поставите на неку тему која је рађена на часу, која је из градива
3- Тражите да рецитује неку песму из градива или да репује – свеједно. Затим да анализира стил, правац, тему, идеју и све друго што се ради из књижевности.
Дате му оцену коју је заслужио на основу одговора.
Прозовете неког другог да говори/ рецитује/ пева/ репује на конкретно питање, па трећег.
И ето вам ауторитета до краја школске године! И васпитног деловања. И реализованог часа.
ЗОВЕТЕ РАЗРЕДНОГ да вам реши дисциплински проблем? НИКАДА вас деца неће поштовати. Деца су то!