3 дубља разлога зашто дете НЕ СЛУША – пут до боље комуникације са децом

dete-slušanje-ruke-na-ušima
Pixabay.com

У низу захтева и фрустрирајућих фаза и „фазица“ у одрастању наше деце, као један од највећих изазова свакако се истиче чињеница да нас деца некад једноставно – НЕ СЛУШАЈУ. Сви смо се већ једном нашли у тој ситуацији: дете које одбија да прати упутства, искључује се током разговора или једноставно делује незаинтересовано. Може бити обесхрабрујуће и исцрпљујуће када се боримо да наведемо нашег малишана да обрати пажњу.

Међутим, пре него што то припишемо пркосу или недостатку дисциплине, важно је да размотримо дубље психолошке разлоге који стоје иза понашања детета. Ако разумемо основне узроке зашто нас дете не слуша, правимо прве кораке ка неговању боље комуникације и везе у породици.

Ево три уобичајена објашњења зашто деци, било да су адолесценти или малишани, може бити тешко да обрате пажњу, заједно са практичним стратегијама које ће вам помоћи да се ефикасно бавите својим дететом.

Дете може бити под стресом и преоптерећено

Деца, адолесценти, средњошколци и мала деца се подједнако сусрећу са стресом у различитим облицима, иако га могу изразити другачије од одраслих. Уз све веће школске захтеве, сложеност друштвених веза и свеобухватан утицај дигиталних медија, деца се често боре са емоцијама. Овај осећај преплављености може значајно утицати на њихову способност да слушају и фокусирају се, а резултат је очигледан – прекид у комуникацији, одсутност, односно: дете не слуша шта му говорите.

Употреба друштвених медија утиче на децу и адолесценте, и то тако што ремети њихово спавање, ствара зависност и повећану анксиозност као уобичајене проблеме. Поред тога, изложеност друштвеним медијима може код младих да изазове проблематично понашање, те да подстакне негативну перцепцију слике о телу.

Према томе, уместо да одбацујете и занемарујете дечији стрес, покушајте следеће:

Створите окружење у којем се осећају пријатно да изразе своја осећања. Уместо да захтевате тренутну пажњу, охрабрите отворену комуникацију активним слушањем без осуђивања сваки пут када причају о својим бригама. Атмосфера поверења и разумевања ће уверити ваше дете да су њихова осећања валидна и поштована.

Подстакните их да се опуштају. Размислите о заједничком ангажовању у активностима ако то помаже вашем детету да се осећа повезаније са вама. Моделирајте споро дисање и претворите га у забавну активност. Примера ради, научите своје дете да дува да помери перо или се претварајте да дува свећу. Подстицање њихове маште ће их истовремено преусмерити и смирити.

Покажите понашање које желите да видите код свог детета. Покажите позитивност и сарадњу. Нереално је очекивати љубазну комуникацију од вашег детета ако је ваш тон оштар. Настојте да будете отворени и прихватате њихове разумне захтеве кад год је то могуће.

Нема емоционалне повезаности

Деца ће чешће обраћати пажњу и сарађивати са појединцима са којима се осећају емоционално повезаним. Ако дете стално занемарује оно што му говорите то може бити аларм за узбуну. Запитајте се колико сте истински повезани, шта се променило? Заузети распореди обавеза, супротстављени приоритети, неслагања у браку или можда неки нерешени сукоби – све су ово фактори који могу затегнути везу између вас и детета.

Утицај родитељских стилова на психичко благостање деце је значајан. Оштро и агресивно родитељство, које карактерише казнена дисциплина и емоционално занемаривање, може се повезати са одређеним симптомима код деце – анксиозност, депресија, агресија, проблеми у понашању и сл.

Насупрот томе, кооперативно и подржавајуће родитељство, обележено топлином, одговорношћу и ефикасном комуникацијом, ублажава ризик од депресије код адолесцената и подстиче позитиван емоционални развој.

Да би ојачала веза родитеља и деце, покушајте:

Пажљиво родитељство са контролом: Овај приступ, који карактеришу јасна очекивања и доследно вођење побољшава когнитивни развој и емоционалну регулацију деце. Оспособљава децу са вештинама потребним да ефикасно управљају својим емоцијама, понашањем и импулсима, што доводи до побољшаног општег прилагођавања и благостања.

Рад на изградњи поверења: Кроз доследно исказивање осетљивости развијајте поверење, које је кључни елемент безбедног везивања. Укључите се у активности које интересују ваше дете и покажите истински ентузијазам за њихове страсти. Потрудите се да саосећате са њиховом перспективом и потврдите њихове емоције, негујући дубљу везу. Тако ћете повећати пријемчивост вашег детета за слушање и сарадњу.

Дете можда жуди за вашом пажњом

Деца често прибегавају томе да прекидају родитеље у разговору не би ли тако добили њихову пажњу или потврду. Понашање које се може појавити су напади беса, пркос или инат, а често су мотивисана незадовољеним емоционалним потребама, а не једноставним пркосом. Ово преобликује нашу перспективу. Уместо да посматрамо дечје ометајуће понашање као изоловани проблем, можемо га размотрити у ширем породичном контексту.

Родитељи деце која показују повишен ниво опозиционог понашања често пријављују низак ниво или одсуство топле укључености. Штавише, утврђено је да је физички агресивно родитељство ближе повезано са дечјом агресијом.

Да бисте решили ово питање у суштини, уместо да ненамерно појачавате негативно понашање које тражи пажњу укорима или казнама, покушајте следеће:

Дајте приоритет подржавању позитивног понашања: Одвојите време да признате и похвалите своје дете када слуша и следи упутства, без обзира колико мали задатак изгледа.

Сваки дан издвојите време за разговор „један на један“, да бисте свом детету пружили неподељену пажњу за којом жуде. Тако ћете проактивно задовољавати његове емоционалне потребе.

Родитељство је много више од постављања правила или давања команди. Захтева емпатију, стрпљење и спремност да се разумеју основни психолошки фактори који су у игри. Стварањем амбијента за негу, природно подстичете побољшану комуникацију и сарадњу у оквиру ваше породичне динамике.

Aska - crna ovca i pisac. Kalinina i Lazareva mama. Žmuova. Budna već tri veka.