Некадашњи директор београдске Математичке гимназије Срђан Огњановић је рекао, говорећи о приликама у просвети, да се показало да оцене уопште нису у сразмери са знањем, наводећи да је тако било и пре короне, сада још више.
„Девалвација оцена је дуготрајан процес, а ни ту наша земља није изузетак. Слично је и у другим државама“, рекао је у интервјуу за НИН некадашњи директор гимназије, чији ученици освајају бројне награде на такмичењима у свету.
Он је навео да се сада појављују екстремни предлози који иду чак и до укидања, делимичног или потпуног, система оцењивања које познајемо, нагласивши да не мисли да су радикална решења добра.
„Овакве оцене код нас постоје откад и школе, од времена Милоша Обреновића, не треба то на брзину да се мења. Али мало више строгости не би било на одмет. Сетимо се, на пример, да је некада двојка била непрелазна оцена, да је било много више поправних испита и понављања разреда“, рекао је Огњановић.
Можда би, навео је, могло да се покуша са праксом која постоји у многим земљама – да се једном или неколико пута годишње у свим школама организују екстерна тестирања на нивоу целе Србије и да она у већој мери утичу на оцену.
„То не само да би допринело праведности у оцењивању и уједначавању критеријума, већ би из основа променило однос наставник-ученик. Признајем да је ово скупо и компликовано за организацију. Али, ако може у Енглеској, Шведској, Финској, може и код нас“, објаснио је Огњановић.
Извор: Бета
Setite se naprimer i da je bilo mnogo manje gradiva i predmete.
Setite se da su deca vikendom bili sa svojom porodicom a sad ceo vikend provedu radeći domaći i učeći gradivo. Setite se da posle svake nove lekcije sledi sledeći čas vezanje, a sad samo lekcija, lekcija…..Pap pismeni…….
Deca su preopterećena gradivom i školom. Nemaju dovoljno vremena da budu opustena ni za dane vikenda.
Sramota na šta se svelo školstvo.
Не знам када сте се Ви школовали али и деведесетих се имало 7 часова редовне наставе сваки дан (у ОШ по 6). Читале се лектире од по неколико хиљада страна (Време смрти, Злочин и казна…) данас вам се деца смеју кад их питате кад су последњи пут прочитали неко дело. Уџбеници из историје рецимо били романи у малом, данас изгледају као сликовнице. И да не набрајам: није градиво обимније, напротив, него је некада школа у недостатку путовања, телефона, излазака, тренинга била апсолутни приоритет, а данас је великом проценту деце то нужно зло.
Ljudi iz Engleske su u šoku koliko naša deca imaju gradiva.
O čemu pričate?
Оставите децу на миру, само им треба још стреса у виду тзв. екстерног тестирања! Узроке треба решавати, а не замазивати ситуацију!!!
Mislim da je covek u pravu. Ne slazem se sa prethodnim komentarima da su deca preopterecena gradivom, iz odredjenog predmeta. Smanjiti broj predmeta, da. Uveli su sve i svasta: SNA y osnovnim skolama, sto je custo gubljenje vremena i paznje, paketi u gimnazijama i stalno skretanja od sustine.
Ти предмети су: Верска настава, Грађанско васпитање и Слободне наставне активности који се оцењују са ИСТИЧЕ СЕ.