Добити дијете представља велико искуство које означава преокрет у свачијем животу. Беба ће унијети у ваше дане бројне промјене, узбуђења и изазове и, иако ћете на крају бити захвални за сваки секунд, биће тренутака у којима ћете се упитати: “Како даље?” С дјететом у рукама, правите корак у један свијет над којим не можете да имате много контроле. Зато је важно да будете спремне да пребродите неке од најтежих момената који вам се спремају, а како бисмо вам помогли да што више времена и енергије сачувате за уживање са својим клупком љубави, доносимо вам увиде и савјете до којих су дошли стручњаци бавећи се проблемом стреса с којим се суочава свака нова мајка.
Морате да се борите против лоших страна неминовних промјена, а један од првих корака је да постанете свјесни да сте под стресом.
Па, кренимо редом. Прво чега треба да постанете свјесне је да ћете се морати привићи на идеју да многе ствари не могу бити као прије, а то значи да прихватите да слиједе:
– Нове обавезе
– Другачија финансијска ситуација
– Физичке промјене вашег тијела
– Промјена односа са вашим партнером и породицом
– Недостатак сна.
Све то може узети свој данак и учинити да ви, растрзани између туђих потреба и покушаја да задовољите свакога ко вас окружује, заборавите на себе. И то није нимало добро – ни за вас нити за било кога из ове приче. Зато морате да се борите против лоших страна неминовних поромјена, а један од првих корака је да постанете свјесни да сте под стресом. Кад то схватите, ево како можете да га превазиђете.
Одморите кад год можете
Сан је свакако битан за сваког човјека и у великој мјери утиче на његову продуктивност. Неиспаваност која долази са бригом о дјетету, лако може учинити да се теже носите са дневним обавезама. Стога покушајте да надокнадите сан сваки пут током бебиног спавања. Уколико ипак не можете да спустите главу на јастук, зашто не направите себи топли напитак и не завалите се у фотељи?
Уколико сте у фази дојења, можете сами себи олакшати ноћно храњење тако што ћете ставити бебин креветац поред свог кревета.
Партнер вам тако може лакше додати бебу како бисте је подојили, а затим је опет узети и постарати се да подригне. Уколико не дојите већ припремате оброке или својој беби дајете адаптирано млијеко на флашицу, треба са партнером да подијелите обавезе око храњења. Обавезно!
Пажљиво бирајте храну
У овом периоду посебно је важно да једете редовно, како бисте задржати висок ниво енергије и имали снаге да издржите дан. Важно је да обратите пажњу како на одабир тако и на начин припреме намирница.
Када је ријеч о припреми хране свакако да је сада теже одвојти вријеме за то. Зато потражите рецепте за јела која су храњива, али једноставна за припрему, као што су кромпир са грахом или тјестенина с једноставним умаком од парадајза. У сваком случају, пробајте да не ужинате слаткише. Између оброка, када крене да вас мучи глад, много боље рјешење од реда чоколаде је шака орашастих плодова, хумус или нешто од воћа.
Када је ријеч о одабиру намирница, ево неколио савјета:
Угљени хидрати са спорим отпуштањем, као што су хљеб, тјестенина и смеђа рижа, помоћи ће вам да се не осјећате исцрпљено и да задржите енергију током цијелог дана.
Када бирате намирнице, умјесто засићених масноћа у храни као што су маслац, готова јела и тврди сир, изаберите незасићене верзије као што су маслиново уље и авокадо.
Пробајте да бирате храну богату протеинима, као што су немасно месо и пилетина, риба, јаја, грах и лећа. Такође бисте себи требали поставити циљ да за најмање два оброка седмично једете рибу, укључујући и оброк који се састоји од неке плаве рибе, попут лососа.
Унос много воћа и поврћа помоћи ће вашем имунолошком систему да ради добро, што аутоматски значи да ће учинити и да се ви осјећате боље. Такође, ова храна ће помоћи у спречавању постнаталног затвора.
Можете се придружити онлајн групи здраве исхране на ФБ како бисте редовно добили савјете и идеје за свој нови, здравији мени.
Вјежбајте
Вјежбање је увијек добро за физичко и ментално здравље, а нарочито је дјелотворно у стресним периодима и може вам обезбиједити више енергије. Вјежбањем се активира и ендорфин, хормон среће па није чудо да се људи добро осјећају послије тренинга или физичке активности која уопште не мора да буде напорна.
Већ четрдесет дана након порода можете да започнете благе трбушне вјежбе, а са опоравком полако да укључујете кратке шетње. Тако ћете постепено градити свој режим вјежбања, у ритму који вам најбоље одговара. Ипак, сачекајте преглед код доктора прије него почнете са било каквим интензивнијим тренинзима. Само доктор може одлучити кад је вријеме за почетак вјежбања.
Чим вам се укаже прилика, сазнајте да ли постоје у вашем крају вјежбе за породиље, аква аеробик или часови јоге, али не заборавите рећи тренеру да сте се недавно породили.
Уколико немате коме да оставите дијете, покушајте да брзо ходате док сте вани са бебом у колицима или носиљци. Оно што такође можете пробати, јесте да радите постнаталне вјежбе гледајући ДВД или неки онлајн програм вјежби. Тако можете уклопити кућне обавезе и тренинг, али прво се увјерите да је садржај ДВД-а потврђен од стране професионалаца.
Нађите вријеме за себе
Замолите пријатељицу у коју имате повјерења или рођаку да буде мало са вашим дјететом, како бисте добили своје парче слободног времена. Такође бисте се могли организовати са другим мајкама и направити распоред за узајамно чување дјеце. Можда вам дјелује да је рано и да је ваша беба сувише мала да је оставите, али врло је важно да добијете барем мало слободног времна, јер брига о себи је такође битан дио бриге о свом дјетету.
Причајте о ономе што вас мучи
Немојте се суздржавати и скупљати лошу енергију. Ако видите да вам нешто не иде, подијелите са другима своје сумње и бригу. Повјеравање и отварање увијек су начин зближавања и не само да могу увелико смањити стрес већ и унаприједити односе са најважнијим људима око вас. Нажалост, комуникација је често прва ствар која се занемари у свакој вези. Имајте то на уму па било да је ријеч о партнеру, породици или пријатељима, вјерујте им, причајте и питајте.
Истовремено, немојте да сметнете с ума да кроз безброј сличних прилагођавања пролази и ваш партнер. Зато треба да будете подршка једно другом, а дијелећи осјећања можете продубити и ојачати свој однос. Зато је важно да на крају сваког дана заборавите ствари које нисте успјели и које су кренуле по злу и да подсјетите једно друго на све лијепо и добро што сте постигли. Рецимо, на ваше дијете.
Напишите одговор