Otkako svakodnevno pratim stanje u obrazovnom sistemu u Srbiji, a ima tome evo već 15 godina, nikad se roditelji i nastavnici nisu u toj meri ujedinili u stavovima, kad ovih dana kada je projekat Zdravitas počeo da se sprovodi.
Objašnjavati šta je tačno Zdravitas po stoti put bilo bi izlišno, pa ako vam je kojim slučajem promakla cela ova tema (mada u to teško možemo da poverujemo) potražite malo više informacija OVDE.
Tema ovog teksta, naime, nije Zdravitas. Zato, ako ste došli po dnevnu dozu mogućih scenarija krađe podataka naše dece, ništa od toga. Zdravitas je možda i sporan. Ali za mene, on je ono drvo od kog mi ne vidimo šumu. I apsolutno sam zapanjena pažnjom koju je on dobio.
Većina građana ove zemlje nema problem sa ostavljanjem podataka za koje pojma nemaju gde će završiti. Kad vršite povrat kupljene robe u nekim trgovinskim lancima, ostavljate svoj matični broj. Kad vam se rodi dete, jedan od najvećih drogerijskih lanaca poklanja vam paket za bebu. Ali najpre morate da ostavite podatke, uključujući i JMBG deteta. Niko se zbog toga nije pobunio, a broj paketa koji dele je ogroman.
Borba protiv sistema koji prikuplja nekakve podatke o našoj deci bi verovatno i imala smisla, (logično je da želimo da znamo gde podaci o našoj deci odlaze) kada to isto vaše dete ne bi imalo otvorene naloge na društvenim mrežama, gde (mnogi od njih) vrlo često kače svoje fotografije, ostavljaju podatke o sebi koji su mnogo osetljiviji od informacije o njihovoj visini i o tome koliko mogu da skoče u dalj. Mnogo, baš mnogo roditelja ne proverava ponašanje svoje dece u onlajn svetu, niti zna šta oni tamo rade. Ne znaju ni da ogroman broj dece zapravo ima dva naloga – jedan javni, za roditelje i drugi tajni, za koji ne znaju baš svi.
Ako odemo korak dalje, shvatićemo i da bukvalno svako s malo boljim telefonom može napraviti fotografiju vašeg deteta, vrlo kvalitetnu i jasnu, dok se ono igra u parku, vraća iz škole, sedi s drugarima na klupi. I tu fotografiju poslati BILO GDE i s njom uraditi BILO ŠTA. To je, verovali ili ne, mnogo veća opasnost od uzimanja informacije o kilaži vašeg deteta na početku petog razreda osnovne škole.
Ali ostavimo sve to po strani. Opet nikako ne uspevam da razumem na koji način roditelji u ovoj državi postavljaju prioritete kada su njihova deca u pitanju.
Jer kod nas nikad nije podizana buna zato što deca tegle 10 kilograma u drugom razredu osnovne škole.
Nije nikog ovako ozbiljno zabrinulo to što se na stotinak metara od škole može uplatiti tiket, a ni što se u samoj školi može kupiti čips, gazirani sok, ušećerene bombone. Sve čist otrov za dete. Naprotiv, roditelji deci daju novac za sve to.
Roditeljima, izgleda, ne smeta mnogo ni to što u jednoj učionici u produženom boravku bude i do pedesetoro dece, pa domaće zadatke rade na podu, a dvoje dele jednu stolicu.
Nije nikad bilo bune ni zato što škole nemaju psihologe, ni što se učionice raspadaju, što klima-uređaje deca mogu samo da sanjaju, što su uslovi u toaletima daleko od pristojnih, ni što su sale za fizičko mnogim đacima dostupne (ni)jedanput nedeljno, ni što je očigledno da rekreativne nastave koštaju mnogo više nego što bi trebalo, ni što je pritisak koji deca trpe da sve postignu neverovatan, pa ni zbog toga što je u školama sve manje stručnjaka spremnih da rade s njihovom decom.
U mom sistemu vrednosti svi ovi problemi veći su od Zdravitasa. Ali pored njih prolazimo kao da ne postoje.
Nije mnogo bolja situacija ni kada je reč o onima koji u školi rade. Istina, pritisnuti od Ministarstva s jedne i roditelja s druge strane, našli su se u nezavidnom položaju. Ali ipak, Zdravitas je i njima, izgleda, veća muka od mnogih drugih stvari.
Veća i od beskonačne papirologije koju vode, a nisu odbili da ništa od toga rade. Osim Zdravitasa.
Veća i od činjenice da, primera radi, sedmaci ovih dana za ocenu moraju da znaju koliko je stanovnika koja država u regionu imala po popisu iz 2011. godine (?!).
Veći je problem i od svih timova koje moraju da oforme kad se nešto desi i od silnih procedura od kojih ne mogu da se bave svojim osnovnim poslom. Decom.
Da li smo stvarno sve velike probleme rešili, pa je na red došao i ovaj? Jer, da jesmo, ova pobuna bi apsolutno imala svoj smisao. U suprotnom, nekom ko nas gleda sa strane dok dižemo bunu protiv komaraca, a istovremeno ne vidimo živo blato pod sobom, sigurno izgledamo smešno.
Mene iskreno više brine što nastavnik iz matematike i nastavnica iz srpskog, ne žele da mrdnu prstom da bi deci neko znanje dali. Zdravitas je baš kao što ste napisali drvo od kog ne vidimo šumu. Sistem je zakazao, nastavnicima oduzet autoritet, zatrpani papirologijom od koje ne mogu da se posvete deci, roditelji teraju po svome i šta na kraju biva? Koplja se lome na deci. Ko će o tome da brine???
Opšte je poznato da u našoj prosveti postoje ogromni problemi, Vi ste nabrojali samo neke…. Imam dva školarca i kod mlađeg već duže vreme ne idem na roditeljski (ide supružnik): verujte da ne mogu da verujem čemu roditelji pridaju značaj, pa biram da te priče ne slušam. Došli smo do toga da se izriče disciplinska mera petaku koji jednom baca papirni avion tokom časa, dok drug na susednoj klupi sve vreme drži energetski napitak i ništa za to…. Icskusila sam da sam u ogromnoj manjini što se tiče vaspitnih metoda i stavova, a moju decu vršnjaci teže da „pojedu“….. I to je život, borimo se.
Primetio sam da se protiv Zdravitasa bune roditelji čijoj deci najviše treba pomoć – gojazni ili trapavi. U razredu mog deteta ima troje takve dece i njihovi roditelji su se i u Viber grupi i na roditeljskom bunili jer “ko zna kome će prodati njihove informacije”. Smejurija.