O udžbenicima se mnogo i često raspravlja u javnosti, a to je jedna od onih tema na koju svi imaju nešto da kažu. Od toga da li treba da postoji jedan izdavač čije bi udžbenike koristila sva deca ili više izdavača ipak, samom tržišnom utakmicom, obezbeđuje bolji kvalitet, pa do samog sadržaja udžbenika – svi imaju mišljenje.
To je, ipak, dobra stvar. Naopako ako nas ne bi interesovalo šta nam deca u školama uče i kako im je gradivo predstavljeno. Naročito ako je reč o istoriji koju, kao što je poznato, svako piše na onaj način i iz onog ugla iz kog smatra da bi ona trebalo da bude posmatrana.
Tako je, učenicima osmog razreda, posle mesec dana od nove školske godine, stigla na red lekcija o Evropi, svetu i narodu u Jugoslaviji između dva svetska rata, a pojedini roditelji koji su preslišavali decu ovu nastavnu jedinicu, obratili su se portalu Nova jer su primetili nešto neobično. Naime, u udžbeniku iz istorije uočili su lik čuvenog Čarlija Čaplina u ulozi Adolfa Hitlera, koji se spominje u lekciji.
Reč je, piše portal Nova, o udžbeniku iz istorije za 8. razred izdavačke kuće „Bigz školstvo d.o.o“ i stranama 28-29 na kojima se nalazi lekcija pod nazivom „Evropa, svet i srpski narod u jugoslovenskoj državi u periodu između dva svetska rata“.
Na naslovnoj strani poglavlja se, umesto fotografije „pravog“ Adolfa Hitlera našao Čarli Čaplin u ulozi ozloglašenog diktatora, baš u filmu „Veliki diktator“.
„Ovo je skandalozno! Prosveta je već dovoljno srozana. Zaista mi je nestvarno da je izdavačka kuća, odnosno Ministarstvo prosvete koje je i odobrilo ovaj udžbenik, prihvatilo da umesto Hitlera bude lik Čarlija Čaplina. Pa čekajte, nisu deca glupa. Možda neke od njih ne zanima istorija, ali nema šanse da ne znaju ko je bio Hitler. Mogu jedino da zaključim da ih na ovaj način prave ludim“, kaže za Nova portal ogorčeni roditelj.
Redakcija portala Nova kontaktirala je Bigz kako bi saznali zbog čega je došlo do zamene navedenih likova, kao i da li je to namerno urađeno ili im je „promaklo“.
„Fotografija koju karakterišete kao ‘spornu’ postavljena je svesno i namenski na uvodnu dvostranicu u poglavlje udžbenika u kome se obrađuje period istorije između dva svetska rata. U pitanju je sekvenca iz kultnog filma ‘Veliki diktator’ iz 1940. godine. Smisao fotografije je da ilustruje tendencije u umetnosti u međuratnom periodu, budući da tema udžbenika nije samo politička istorija, već i kultura epohe o kojoj se govori“, odgovorili su iz „Bigza“ i dodali da je simboliku razumela i stručna komisija Ministarstva prosvete koja je 2021. godine odobrila udžbenik za upotrebu u nastavi, kao i nastavnici istorije koji, zajedno sa svojim učenicima, udžbenik koriste već treću školsku godinu.
„Sve Vam može biti jasnije ako pročitate tekst lekcije u udžbeniku na strani 70, gde se nalazi i navedena fotografija. Ideja autora udžbenika prilikom isticanja ovog značajnog filma i njegovog autora, bila je da se učenicima ukaže na to kako su umetnici i u najtežim vremenima, što je u ovom slučaju bio uspon zla Hitlerovog nacizma, bili sposobni da kritički posmatraju stvarnost oko sebe, stvarajući vanvremenska umetnička dela“, ističu.
Naglašavaju i da ne postoji zabuna ili omaška u vezi sa navedenom fotografijom.
I zaista, malo je verovatno da je reč o omašci, s obzirom na to da je, kako kaže sam izdavač, na 70. strani pojašnjena ova fotografija. I sigurno da je umetnost i način na koji je ona uticala na suočavanje ljudi sa ovim strašnim periodom, takođe značajna.
Ipak, ono što moramo da se zapitamo jeste i to da li se, bez obzira na nameru, postavljanjem fotografije jednog od najvećih komičara svih vremena umesto fotografije jednog od najvećih zločinaca koji je ikada živeo, zapravo relativizuje zločin? Opet, jedan od najvećih u istoriji ljudskog roda. Deca istoriju tek uče i iako se sasvim sigurno ne sreću prvi put sa likom Adolfa Hitlera, pustoš koju je ovaj diktator ostavio iza sebe, živote koji su zbrisani sa lica zemlje i način na koji je do toga došlo, ne smeju, ni na koji način, biti relativizovani, niti umanjeni. Ostaje pitanje da li je, ovom fotografijom, to ipak učinjeno.
Kako je to, pobogu, učinjeno ovom fotografijom? Kako je to relativizovan zločin???