Kada prijatelj, kolega ili neko treći napravi šalu na vaš račun koju ne smatrate primerenom, to može biti teško prihvatiti i obraditi bez gorčine i ljutnje.
Ponašati se kao da vam to ništa nije zasmetalo može isprovocirati još sličnih komentara, a odgovarati istom merom ili ulaziti u sukob takođe neće rešiti problem.
Možda nikad niste čuli za Saru Džejn Ho, a gotovo sigurno da niste čuli za njeno zanimanje. Završila je Harvard i danas je stručnjak za bonton! Radila je za Netfliks, a njen posao se, ukratko, sastoji u tome da nauči ljude lepom ponašanju i da pomogne razvoj socijalne inteligencije.
Za sebe kaže da u svakoj situaciji zna šta treba da kaže i na koji način, pa čak i u vrlo neprijatnim situacijama, poput onih kada vas neko u društvu omalovažava.
Ona tvrdi da, ako se nađete u situaciji da vam neko uputi zloban komentar, možete ga dočekati sa ljubaznošću i stilom tako što ćete reći jedno jednostavno (i nikako ironično):
„Da li si ok?“
“Ako bi mi neko uputio ružnu primedbu, obično bih podigla pogled i ljubazno rekla: „Jesi li dobro? Kako se osećaš?“
Te četiri reči su signal da komentar niste shvatili kao nešto što govori o vama već da on govori o stanju u kom se nalazi onaj ko ga izgovara. I da smatrate da te reči nisu bile na mestu.
Koliko je bitan sadržaj onoga što izgovarate, bitan je i ton. Kada pitate: „Da li si ok?“ ne budite ljutiti ni oštri. Pitajte iskreno.
“Nije cilj da uzvratite uvredu” kaže Ho.
U nekim situacijama, ako ne kažete ništa, to može poslati sličnu poruku i može čak biti prikladnije ako osoba koja vam upućuje ružan komentar nije bliska i odnos s njom zahteva formalan pristup.
A bez obzira na to ko vam je uputio uvredu, jako je važno da mu ne pošaljete poruku da on ima kontrolu nad vašim raspoloženjem. A ljutiti odgovori, bes i svađa mu šalju upravo takvu poruku.
“Najveću moć imate onda kada pokažete drugoj osobi da nema moć nad vama” tvrdi Ho.
Možda vredi pokušati, ali mislim da je ovo pitanje po svojoj formulaciji primereno za englesko govorno područje i njihov mentalitet.
Kada vam neko uputi zloban komentar ili uvredu, postoji nekoliko stvari koje možete uraditi. Prvo, ignorišite tu osobu i ne uzimajte njihove reči k srcu. Zatim, zadržite hladnokrvnost i ne reagujte impulsivno. Ako je moguće, udaljite se iz te situacije kako biste izbegli dalje konflikte. Najvažnije od svega, zadržite samopouzdanje i verujte u sebe. Ne dozvolite da tuđi zlobni komentari utiču na vašu sliku o sebi. Sećajte se da ste vredni i da imate snagu da se izdignete iznad takvih situacija.
Provereno najbolja recenica da takvima zauvek zatvorite usta je sledeca. Znaci u pravu su ljudi to sto pricaju o tebi. Posle toga nastaje tajac promena boje lica i zauvek Vas ostavljaju na miru.
Treba im reći sledeće: „za mene postoje samo dve vrste ljudi, oni kojima se dopadam i oni koji nemaju dobar ukus“
*) negde sam to pročitala😉