Данас је Дан републике.
Ја сам седамдесетседмо. Рођена сам чак тамо у ’’оној Југославији’’. У земљи која се протезала од Триглава до Ђевђелије. У земљи у којој су наши дедови одлазили на радне акције, Брчко-Бановићи и тај рад. У земљи једног Ћопића, Андрића, једне Десанке, једног Крлеже, у земљи Бијелог дугмета, Азре и ЕКВ-а. На крају, у земљи Звезде, Партизана, Динама, Хајдука и Жеље… Одрастала сам без ајфона, фејсбука, без друштвених мрежа. Кад сам била мала, чувала ме баба, јер је мама морала на факултет. А моја баба баш и није имала Монтесори методе, ако ме разумете. Тачно се знало, шта сме и шта не сме. Кад баба није могла, ишла сам у вртић илити обданиште и дружила се с другом децом. Често су ме остављали и код комшинице, јер тада је комшилук био исто што и род рођени
Пила сам чесмовачу, јела прженице, играла се ластиша и ишла у кревет у пола осам, после цртаног. И дан данас имам ожиљке на коленима од оне заборављене дечје занимације – верања по дрвећу. Нисам носила маркирано. Нисам ни знала шта је то ’’маркирано’’. Облачили смо се у Атексу и Вартексу. Носили смо ствари старије браће и сестара и никог није било срамота. Зимске јакне се нису носиле једну сезону, зимске јакне су се наслеђивале, бокте. Нисмо имали много, али би се увек нашло за оног ко има мање од нас.
Нису ме дали на часове енглеског с две године. Моја основна школа звала се “Братство и јединство“. Нисам била вундеркинд, нити сам имала све петице, али те оцене што сам имала – биле су само моје јер, са мном нико није радио задаћу. Моја учитељица Сена, носила је боросане и имала пунђу као Јованка Броз. Гледала сам је као бога оца.
Носили смо плаве кецеље и амблем школе на реверу. И гледали два-три програма на тевеу, од којих је културно-образовни био и културан и образован. Имали смо спикере. Праве, културне, школоване водитеље. Данку, Мићу, Дуњу, Млакара… И садржајне емисије. Бранка Коцкицу, и Коларићу Панићу. И Змајеве дечје игре. И Бајфорда који је више волео Београд него родни Солзбери.
Моји су сваке године ишли на одмор у друго место. И свуда смо имали пријатеље. И у Љубљани, и у Сплиту и у Книну, Скопљу, Сарајеву… И није било никога ко није ишао на море. Ишли смо сви. Неко стојадином, неко возом, неко југићем, али – ишли смо. Јављали смо се наставницима на улици. Устајали старијима у превозу. Имали акције скупљања старог папира суботом. Школа и кућа су били једно. Родитељи и наставници на истој страни, са истим циљем – да од нас створе људе. Нисам смела да одбрусим мајци и оцу. Никада. Јер – знало се ко је кога родио.
Наши су родитељи живели спокојно и неким устаљеним редом. Школа, факултет, војска, удаја, посао. И тако, дан по дан, од седам до три, лагано су стизали до пензије, начети али очувани, да поживе још коју деценију, негде тамо у завичају, међ’ шљивама. Од рака се ретко умирало. Кад умре когод млад, свет би се чудио.
У оно време, имати или бити – није била ствар избора. Можда нисмо имали, али смо барем били. Људи. Кажу ми да нисмо испали добри и да је цела та наша генерација крива за оно што је дошло касније. Да смо, захваљујући нама таквима, управо ту где јесмо. Да нам је због нас таквих лоше. Јер нисмо знали да се изборимо за себе. Јер смо се, уместо да узвратимо, склањали. Јер смо имали ту неку субмисивну црту, која нас је, ето, скупо коштала.
…
Али… да ли баш можете да се закунете да нам је данас боље? Да нам је некада било баш толико лоше? Да ли сте сигурни да сте сигурни? И када сте задњи пут спавали у парку, на клупи…? Знам, ’’свакаквих будала има’’. Јер то више није иста земља. Нису исти људи. Чак се ни моја основна школа више исто не зове. И више нико не мари за Ћопића, Крлежу, тек ретки признају да су их некада читали. А и то само што су морали, било у лектири. Данас на сајму књиге продају старлете. Немамо кога да ставимо у уџбенике. На располагању су нам стотине канала на којима гости безобзирно упадају једни другима у реч, а водитељи говоре “чак штавише“. Данас живимо и дружимо се и одрастамо и умиремо на друштвеним мрежама. У ријалитима. Хранимо своје мале умове и велике сујете некаквим лајковима. Број пратилаца је постао мерна јединица за срећу.
Живимо у свету у коме смо сви стручњаци. У свету у коме је потребна диплома да се одгаји дете. У свету који нам ограничава ресурсе, загађује воду, трује земљу, запрашује са свих страна… Удара на мозак. Презире емпатију. У свету у коме не знамо ко живи врата поред нас. У свету у коме нам је све доступно. На дохват руке. Ништа се не крије. И никог више није стид, нити се ико ичега плаши.
Живимо у свету у коме су деца предмет нашег обожавања. Мали богови којима се клањамо. Испуњавамо жеље. Правимо од њих неспособне јединке.
Псујемо све по списку оној учитељици, јер како је, забога, смела да му да тројку? Јесте, све је знао, сутра има да јој одем у школу, па ћемо да видимо… И што да му не купим патике од двеста евра? Па шта ако немају друга деца? Јесам им ја крив што немају? Чуј, не може мобилни у школу? Ко си ти да забраниш мом детету да носи мобилни? Је л’ то твој мобилни!? Где је директор? Желим да разговарам с директором. Како – ко сам ја? Е, сад ћеш да видиш ко сам ја…
И нека буде да смо баш ми гајили баш ту децу која данас не устају ни рођеној мајци у превозу. И нека буде да смо сви исти и равноправни. И да не мора баш све да иде редом. И нека буде да нисмо болесни. И да није сваки пети на онкологији. И да не умиремо од срца, са четрдесетидве. И да нас родитељи не сахрањују. И да се ето као не чудимо кад ко пребаци преко шездесет. Дочека пензију. Врати се у завичај. Уколико је завичај још увек на истом месту.
Нека буде да су наши родитељи криви за то како смо ми испали. Нека и ми будемо криви за оно каква ће наша деца сутра бити. Нека буде. Ако је тако лакше. Али, имати или бити – данас јесте ствар избора. Можда више имамо, али све мање јесмо.
И данас је Дан републике.
Аутор: Даниела Бакић
Hvala Vam sto ste me podsetili na ISTINSKI ZIVOT!
Zemlja (Jugoslavija) pod rukovodstvom osobe, koja je nažalost učinila mnogo lošeg pojedincima, učinila je mnogo dobrog u razvoju porodice i njenih vrednosti, zahvaljući kojima smo danas postali dobri ljudi. Autokrate danas misle pre svega na sebe, a taj sebičluk i egoizam se presipa na sve njene građane … društvo, kakvo smo nekada imali, će biti i ostati prošlost…daleka…sve dalja… mračna sadasnjost i budućnost su nam već tu…kucaju na vratima…a mi smo već rekli: Izvolite, uđite.
Malo je reći bilo sta posle ovakvog teksta. ni Ćopić ne bi ovo bolje napisao. Veliki respekt za Danijelu. Vratila si me svojom pričom u ona istinski srećna vremena. Probudila se u meni i sreća i tuga u isto vreme.
Gledam ljuto i vidim sve ono čega više nema, a ovo što je sada ne vidim kao da postoji, sve mislim privremeno je. Čini mi se da se još uvek ne osećam bespomoćno jer imam i želju i volju da sve uvedem u red. Verovatno uzaludno. A onda se pitam, da li su predhodne generacije gledale tako kao i ja… možda tako to ide…
Nemam nista ds dodam niti da osporim,sto se tice nase proslosti.Jedino mogu da dodam,ali ne iz pakosti,da su ovi danasnj silnici truli i fizicki i psihicki.Cim neka velika zverka stane pred licem pravde i omirise zatvorski vazduh,odmah nastaju srcani problemi,intervencije lekara politicara,javnog mnjenja,a nekad se hrabro priznavalo izdajstvo i hrabro islo na Goli otok zarad svojih ubedjenjal
Како вам више не досади да пишете ове пионирске саставе за литерарну секцију поводом Дана републике? Пергурах некако прженице, али кад стигох до имена основне школе, мало ми позлило па сам морала да прекинем. И оставите више децу на миру, нису вам оно криви што сте били сиротиња.
Žali boze koliko vas ima tako zajedljive što vam mnogo muka od przenica.
Једно је бити сиротиња, а друго бити духовна сиротиња…
Драга Данијела, хвала Вам на овом бескрајно лепом (и истинитом) тексту. Не бих ништа додала ни одузела.
Весна
Hvala vam od srca što ste nas podsetilo na nekadašnja lepa vremena, kad smo poštovali jedni druge, voleli jedni druge. Kad se znalo ko je stariji a ko mladji, kad smo delili sve međusobno i bilo nam je sladje nego danas. Imali smo veću slobodu, više putovali, kad je cela porodica sa samo jednom platom mogla da ode na naše lepo Jadransko more. Nismo trčali ni u Grčku ni u Tursku. U školi smo uživali punim srcem i dušom i znalo se ko je učenik a ko nastavnik ili učitelj. U stvari nastavnici i učitelji su nam bili drugi roditelji , nastavili ono što su naši roditelji započeli. Lepo vaspitanje ,ponašanje i kulturu i od nas napravili prave ljude. Ehhh ta lepa vremena. Ništa mi sladje nije bilo nego kad sa drugom ili drugaricom podelim sendvič i u slast i sa osmehom na licu ga pojedemo. A o današnjem vremenu neću ni da govorim, jer ovo vreme to ne zaslužuje . Niko nikog ne ceni, mladi ne poštuju starije kad ih pitaju da im ustupe mesto u prevozu počnu da se smeju starijem u lice i ostanu da sede. Naše generacije su bile za primer koji se nikad više ponoviti neće. Veliki pozdrav od srca.
Поштована, није Ваша генерација све упропастила. Наша је, наша из педесетих и шездесетих. Ми смо се бунили против правила „да нас не би удавила“. Ви сте имали 13 година деведесетих када је наша генерација масовно почела да налази мане народима који су до тада живели у братству и јединству, а онда је кренуло све у стрмоглав. Она срца што шаљемо једни другима остају на телефонима у нашим грудима срца су отупела. леп је текст. Хвала
Svaka čast! Rasplakala sam se
Lep i posteno napisan tekst Svaka cast za izrecenu istinu
Ne mogu nista lepo da kazem za jugoslaviju u kojoj su svi imali veca prava od nas zbog kojih je nastala drzava koju sam namerno napisao malim slovom. Nisam jugonostalgicar jer je sve islo na stetu Srba, za sta mnogi od vas ne znaju. Zatrovali su nas da mnogi i danas vole tita od bilo koga a isti je bio nas najveci krvnik. A to sto su nam deca sad ovakva to su krivi roditelji koji nemaju vremena za istu i lakse im je da od malih nogu im daju telefon da bi bila mirna. Ne treba kriviti vreme vec sami sebe!
Hvala za ovaj predivan tekst.
Srećan nam Dan republike
Veoma dobro opisana sumorna stvarnost ove jadne zemlje i ljudi koji u njoj zive neke cudne zivote.
Istinito…tuzno…nažalost….
Bolji tekst nisam pročitala…
Divno! Vratili ste me u moje detinjstvo u kome sam odrasla isto kao Vi. Imala sam sreće da tako odrasta. Zao mi je svih generacija koje sada odrastaju u ovom nazovi,, novom vremenu „-digitalnom, dirigovanom, u kome zurimo bez glave… bez cilja, svi smo umorni, nestrpljivi, bolesni… Niko nikoga ne čuje ili ne želi da čuje.
Ja sam srećna jer sam moje ćerke naučila onome što su nas, pa one to neguju u svojim porodicama i svojoj deci. To je sada teži put ili bolje reći nije popularno, ali ja sam zbog toga srećna! Kako moje ćerke često umeju da se prisete i našale kad kažu,, mama, dok su druga deca u školi bila golog stomaka mi smo čini mi se jedine u školi nosile potkošulje“….
Bez privatnog časa sam uspela da ih naučim da uče u školi, jer sam i sama prosvetni radnik.
Još jednom hvala Vam puno na ovom divnom, inspirativnom, nostalgičnom tekstu.
Људи, бранимо се! Наши највећи непријатељи су: владавина права, демократија ( јер то није оно што би многи волели), зелена агенда, Запад – ЕУ…
Svaka čast za tekst..svaka Vam je ka’ Njegoševa.
ово да се прочита пре сваког дневника у пола осам
😒🥲😢
Mislim da sam Vam sve rekao sa ovim. Tuga, sve smo imali, ko smo i šta smo danas? Još je veće pitanje, u šta se pretvaramo (pretvorimo)
Браво!!
Bravo!
imao sam sreću da sam rođen, odrastao, školovao se i radio u RAJU – SFRJ a vama neka je Bog u pomoći!
Hvala na ovom tekstu. Sve ste rekli a ko ce razumeti ili ne, do njega je.
svaka na mestu!!!
Od istine se ne moze pobeci! Da, krivi smo! Nismo se borili za demokratiju, cak nismo znali ni sta je to! A, mozda smo je tada jos vise imali, samo joj nismo znali ime!!!
komunoustase pate za mladosti, ajde i kinu podgojeni
Lep i iskren tekst. Jeste, danas je Dan republike i dan kada se rodio još jedan iskren i maštovit čovek, Duško Radović. Za našu generaciju ovo je bio najlepši period godine, kada su nam roditelji, tada mladi, ostajali kod kuće jer se nije radilo i kada je kuhinja svake mame mirisala na čaroliju. Jedno vreme za kojim treba žaliti, a ne okretati glavu od njega sa prezirom.
Bravo za svaku napisanu reč.
Upravo tako,bravo!Slazem se sa svakom recju teksta,bas svakom.
Много вам хвала што сте подсетили на имати и бити.
Ја сам из тог доба „бити“ тако сам и децу учила. Видим да им је због тога тешко. Не уклапају се. Страх ме је за њихову децу.
da ali mobilni im treba da prepisuju i fotkaju se. ne znaju ni da se druze. to su druga vremena bila,sad prepisujemo vrednosti od zapada.
Divan tekst,odrasla sam u tom vremenu i žao mi je mladih i njihove budućnosti..
Divno napisano. Svaka cast !
Заиста диван текст. Омаж генерацији којој и сам припадам. Свој генерацији ’75 која је попут многих других генерација ушла у историју као прва која је била послушна и родитељима али и својој деци. Генерација безобзирно гурнута у ратове, инфлације, сиромаштво и суноврате разних врста. Генерација која је коначно поробљена али буквално. Истини за вољу, својски се потрудио да у томе успе добар део онога света који воли себе звати “ цивилизованим“ , вероватно јер је тако лакше поднети себе таквог. Дакле, евидентно понављање историје јер је нисмо довољно добро изучили па морамо све наново. Са једном битном разликом. Немамо више ни Десанки ни Андрића , ни Мишића али ни Доситеја. Остали су иза нас. Тужни због нас.
Међутим, то што нам је, у најмању руку благовремено поручио наш Владика Николај Велимировић али и „наш“ др. Рајс не оставља нам ни најмању могућу рупу у коју би по свему судећи требало да се завучемо и угинемо.
Ако шта и остане од семена српског, нека му Господ драги буде у помоћи. Јер ми, овако истрошени и грехопадни тешко да смо кадри за неке веће подвиге, достојне наших предака.
Живи и здрави били, људи добре воље.
ovo je tako realno..predobar text
Hvala vam od srca što ste nas podsetilo na nekadašnja lepa vremena, kad smo poštovali jedni druge, voleli jedni druge. Kad se znalo ko je stariji a ko mladji, kad smo delili sve međusobno i bilo nam je sladje nego danas. Imali smo veću slobodu, više putovali, kad je cela porodica sa samo jednom platom mogla da ode na naše lepo Jadransko more. Nismo trčali ni u Grčku ni u Tursku. U školi smo uživali punim srcem i dušom i znalo se ko je učenik a ko nastavnik ili učitelj. U stvari nastavnici i učitelji su nam bili drugi roditelji , nastavili ono što su naši roditelji započeli. Lepo vaspitanje ,ponašanje i kulturu i od nas napravili prave ljude. Ehhh ta lepa vremena. Ništa mi sladje nije bilo nego kad sa drugom ili drugaricom podelim sendvič i u slast i sa osmehom na licu ga pojedemo. A o današnjem vremenu neću ni da govorim, jer ovo vreme to ne zaslužuje . Niko nikog ne ceni, mladi ne poštuju starije kad ih pitaju da im ustupe mesto u prevozu počnu da se smeju starijem u lice i ostanu da sede. Naše generacije su bile za primer koji se nikad više ponoviti neće. Veliki pozdrav od srca.
Divan tekst, sve je tako bilo i jeste.
Сељак није ишао на море, није имао коме да остави стоку, да би скупљао сир, кајмак, јаја за ове који су ишли на море… Нису сви ишли на море… Нисте поменули % некрштених и умрлих без опела јер су били некрштени… Кредите отплаћујемо ми јер их је неко пре нас узео..
Uf, klasičan slučaj romantizacije prošlosti. Vidite, većina problema koje navodite posledica su grešaka iz tog „zlatnog“ perioda. Blagostanje 80-ih plaćeno je ogromnom pljačkom kada su „zaslužni drugovi“ otimali imovinu ljudima i davali sebi i svojima. I ne, nisu stradali samo bogati, znam lično za slučajeve prebijanja i ubijanja seljaka zbog jednog praseta koje nije dozvolio da mu otmu. Da ne pominjemo tužnu sudbinu iskrenih komunista koje je oportunistička banda maltretirala sadistički na Golom otoku. Da ne pominjemo besmislenu federalizaciju, fragmentizaciju Jugoslovenskog identiteta i jačanjem razno-raznih fabrikovanih nacionalizama i sukoba između istih koje je „partija“ pacifikovala ne bi li se pokazala kao neophodna. Drugovi su gradili partijski kartel a ne državu, i čim kze partija pala, država se raspala, a razvukli su je baš najistaknutiji kadrovi te iste partije i dan danas nam vedre i oblače. Da ne pominjemo uzimanje stambenog doprinosa od svih a onda dodeljivanje stanova samo nekima i to i po dva, kad se „pametni drugovi i drugarice“ razvedu pa im trebaju dva dok radnici žive u barakama ili tri generacije u 50 m2. Ovo je bukvalno samo vrh ledenog brega nepravdi i nebuloza kojim je to društvo kao i ovo danas obilovalo. A vi samo zabijajte glavu u pesak i idealizujte društvo čija je bolest samo metastazirala i dovela do ovog danas.
Bu, hu, hu, rasplakah se, al’ zamalo….Dokle više ovih lamenata za prošlim vremenima? inače, pročitajte bilo kog srednjovekovnog pisca, obavezno imaju deo :“ Ovo je najgori od svih svetova, kako nam je nekada bilo bolje! Šmrc!“ Šta je bilo-bilo je, treba razmišljati o tome šta će biti…
Šta god da kažem, suvišno je. Ne pamtim kada sam poslednji put pročitala tako DOBAR i za mene DIRLJIV tekst! SVAKA ČAST!!!
Не слажем се. Да је ваљала та бивша земља не би се распала, не би ти пријатељи из Сплита,Љубљане давили и пуцали на војнике можда баш сина вашег комшије,брата.. Нисте ви били без мобилног због доброг приступа већ нису постојали. Тако је и мени лако без милиона долара. Није истина да су сви ишли на море. Ни близу. Данас јесте боље, у материјалном смислу. Да, лоше је у људском смислу али то је светски тренд. Наше је да се боримо . Историја није почела са СФРЈ, на данашњи дан је извршен пуч и дошао тоталитаризам, прогон и пљачка..
Сагласан сам да већином казаног али ово Дан републике заиста нема везе са памећу! Да ли неко заиста верује да је тај свет измислио и створио исти човек који је измислио Дан републике? Преузмите др људи. Тај свет је био нормалан свет тога доба и тако је било свуда и код свих па и оних који нису имали дан републике. А за ово данас је ипак већим делом заслужан управо тај што је измислио Дан републике
Bravo, u tekstu je pomešano sve da bi nam u toj čorbi podvalili komunizam kao nešto za čim treba žaliti.
Господине Рашо, сагласна са Вашим одговором. Додаћу му да моји родитељи нису живели спокојно, нису радили од 7 до 15h, већ од 4 ујутру. Нисмо ишли сваке године на море, јер нису били лакташи да добију стан, већ су својим знојем градили кућу сами.
i ja se slažem sa Vama i čini mi se što smo manje imali da smo bili sretniji i to malo smo delili sa našim vršnjacima u školi.nisam previše nostalgična ali sve u svemu i ovo vreme velike revolucije tehnologije tako zaglupljuje ljude tako da ćemo ubrzo postati roboti bez emocija i inteligencije.
Naklon do zemlje za ovakav tekst. Ja sam dete nekada tako divne zemlje i pokusavam da svoje dete napravim dobrim covekom u ovom surovom svetu…
Ne nisu svi išli na more i ne nisu svi dobijali stanove i ne nije se smelo pisnuti protiv „najvećeg sina“, još gore nego protiv ovog danas, i da na demokratskom Zapadu je tada bilo još bolje nego u SFRJ, a da je ta od vas jugonostalgičara (nekim čudom u Srbiji vas je najviše) obožavana tvorevina bila istinski građena da opstane i da je istinski voljena od svih njenih građana i danas bi postojala. I ne danas nije dobro, ali veliki razlog zbog koga nam danas nije dobro je baš u tome što mislite da bilo kakvo jednoumlje može doneti išta dobro.
hvala što si me podsetila na lepa vremena ,,,činimo se da bi ovaj tekst trebao biti na svim bilbordima sedam dana u celoj Srbiji,,,Mo žda će neko pročitati a možda će im iz dueta ući u glavu,,,,,,,MOŽDA,,,,jbgd
Zapad nam je skuvao čorbu a mi je bez razmisljanja „kusamo“sve ovo vreme.
Svi bili prijatelji a onda se iznenada poklali. Trideset godina kasnje objavljuju se sladunjavi tekstovi poput ljubavnih pričica s nesećnim krajem. Sve kič do kiča.
daj bre jel smo mi u komunističkoj eri
žal za mlados’ i ništa više. Naravno da nam je bilo lepo gok smo bili mladi. Meni je bilo lepo i onda a i sada. Ko ke šta upropastio? Svako vreme nosi svoje breme. Odrastite već jednom.
Ovo je najlepši, najbolji i najistinitiji tekst koji pročitah u svojih 54 godine života.
Tako je… Nisu svi išli na more i nisu svi bili u moguċnosti da putuju „od Vardara pa do Triglava“ i stiču prijatelje diljem Jugoslavije…
Nažalost, bilo je i tada raznih „ograničenja“ i ne baš tako lagodnog života za sve…
Hvala Vam na tekstu.Na zalost ostale su samo uspomene na to doba.Moja mama je predavala u „Bratstvu“ i vrlo dobro znam kako su se profesori zalagali za decu, trudili da ih nauce i naprave od njih ljude.Ceo zivot je posvetila svom pozivu. A djaci su to znali da prepoznaju i cene. Na zalost takva vremena su samo proslost.
Veliki pozdrav