Danas je Dan republike.
Ja sam sedamdesetsedmo. Rođena sam čak tamo u ’’onoj Jugoslaviji’’. U zemlji koja se protezala od Triglava do Đevđelije. U zemlji u kojoj su naši dedovi odlazili na radne akcije, Brčko-Banovići i taj rad. U zemlji jednog Ćopića, Andrića, jedne Desanke, jednog Krleže, u zemlji Bijelog dugmeta, Azre i EKV-a. Na kraju, u zemlji Zvezde, Partizana, Dinama, Hajduka i Želje… Odrastala sam bez ajfona, fejsbuka, bez društvenih mreža. Kad sam bila mala, čuvala me baba, jer je mama morala na fakultet. A moja baba baš i nije imala Montesori metode, ako me razumete. Tačno se znalo, šta sme i šta ne sme. Kad baba nije mogla, išla sam u vrtić iliti obdanište i družila se s drugom decom. Često su me ostavljali i kod komšinice, jer tada je komšiluk bio isto što i rod rođeni
Pila sam česmovaču, jela prženice, igrala se lastiša i išla u krevet u pola osam, posle crtanog. I dan danas imam ožiljke na kolenima od one zaboravljene dečje zanimacije – veranja po drveću. Nisam nosila markirano. Nisam ni znala šta je to ’’markirano’’. Oblačili smo se u Ateksu i Varteksu. Nosili smo stvari starije braće i sestara i nikog nije bilo sramota. Zimske jakne se nisu nosile jednu sezonu, zimske jakne su se nasleđivale, bokte. Nismo imali mnogo, ali bi se uvek našlo za onog ko ima manje od nas.
Nisu me dali na časove engleskog s dve godine. Moja osnovna škola zvala se “Bratstvo i jedinstvo“. Nisam bila vunderkind, niti sam imala sve petice, ali te ocene što sam imala – bile su samo moje jer, sa mnom niko nije radio zadaću. Moja učiteljica Sena, nosila je borosane i imala punđu kao Jovanka Broz. Gledala sam je kao boga oca.
Nosili smo plave kecelje i amblem škole na reveru. I gledali dva-tri programa na teveu, od kojih je kulturno-obrazovni bio i kulturan i obrazovan. Imali smo spikere. Prave, kulturne, školovane voditelje. Danku, Miću, Dunju, Mlakara… I sadržajne emisije. Branka Kockicu, i Kolariću Paniću. I Zmajeve dečje igre. I Bajforda koji je više voleo Beograd nego rodni Solzberi.
Moji su svake godine išli na odmor u drugo mesto. I svuda smo imali prijatelje. I u Ljubljani, i u Splitu i u Kninu, Skoplju, Sarajevu… I nije bilo nikoga ko nije išao na more. Išli smo svi. Neko stojadinom, neko vozom, neko jugićem, ali – išli smo. Javljali smo se nastavnicima na ulici. Ustajali starijima u prevozu. Imali akcije skupljanja starog papira subotom. Škola i kuća su bili jedno. Roditelji i nastavnici na istoj strani, sa istim ciljem – da od nas stvore ljude. Nisam smela da odbrusim majci i ocu. Nikada. Jer – znalo se ko je koga rodio.
Naši su roditelji živeli spokojno i nekim ustaljenim redom. Škola, fakultet, vojska, udaja, posao. I tako, dan po dan, od sedam do tri, lagano su stizali do penzije, načeti ali očuvani, da požive još koju deceniju, negde tamo u zavičaju, međ’ šljivama. Od raka se retko umiralo. Kad umre kogod mlad, svet bi se čudio.
U ono vreme, imati ili biti – nije bila stvar izbora. Možda nismo imali, ali smo barem bili. Ljudi. Kažu mi da nismo ispali dobri i da je cela ta naša generacija kriva za ono što je došlo kasnije. Da smo, zahvaljujući nama takvima, upravo tu gde jesmo. Da nam je zbog nas takvih loše. Jer nismo znali da se izborimo za sebe. Jer smo se, umesto da uzvratimo, sklanjali. Jer smo imali tu neku submisivnu crtu, koja nas je, eto, skupo koštala.
…
Ali… da li baš možete da se zakunete da nam je danas bolje? Da nam je nekada bilo baš toliko loše? Da li ste sigurni da ste sigurni? I kada ste zadnji put spavali u parku, na klupi…? Znam, ’’svakakvih budala ima’’. Jer to više nije ista zemlja. Nisu isti ljudi. Čak se ni moja osnovna škola više isto ne zove. I više niko ne mari za Ćopića, Krležu, tek retki priznaju da su ih nekada čitali. A i to samo što su morali, bilo u lektiri. Danas na sajmu knjige prodaju starlete. Nemamo koga da stavimo u udžbenike. Na raspolaganju su nam stotine kanala na kojima gosti bezobzirno upadaju jedni drugima u reč, a voditelji govore “čak štaviše“. Danas živimo i družimo se i odrastamo i umiremo na društvenim mrežama. U rijalitima. Hranimo svoje male umove i velike sujete nekakvim lajkovima. Broj pratilaca je postao merna jedinica za sreću.
Živimo u svetu u kome smo svi stručnjaci. U svetu u kome je potrebna diploma da se odgaji dete. U svetu koji nam ograničava resurse, zagađuje vodu, truje zemlju, zaprašuje sa svih strana… Udara na mozak. Prezire empatiju. U svetu u kome ne znamo ko živi vrata pored nas. U svetu u kome nam je sve dostupno. Na dohvat ruke. Ništa se ne krije. I nikog više nije stid, niti se iko ičega plaši.
Živimo u svetu u kome su deca predmet našeg obožavanja. Mali bogovi kojima se klanjamo. Ispunjavamo želje. Pravimo od njih nesposobne jedinke.
Psujemo sve po spisku onoj učiteljici, jer kako je, zaboga, smela da mu da trojku? Jeste, sve je znao, sutra ima da joj odem u školu, pa ćemo da vidimo… I što da mu ne kupim patike od dvesta evra? Pa šta ako nemaju druga deca? Jesam im ja kriv što nemaju? Čuj, ne može mobilni u školu? Ko si ti da zabraniš mom detetu da nosi mobilni? Je l’ to tvoj mobilni!? Gde je direktor? Želim da razgovaram s direktorom. Kako – ko sam ja? E, sad ćeš da vidiš ko sam ja…
I neka bude da smo baš mi gajili baš tu decu koja danas ne ustaju ni rođenoj majci u prevozu. I neka bude da smo svi isti i ravnopravni. I da ne mora baš sve da ide redom. I neka bude da nismo bolesni. I da nije svaki peti na onkologiji. I da ne umiremo od srca, sa četrdesetidve. I da nas roditelji ne sahranjuju. I da se eto kao ne čudimo kad ko prebaci preko šezdeset. Dočeka penziju. Vrati se u zavičaj. Ukoliko je zavičaj još uvek na istom mestu.
Neka bude da su naši roditelji krivi za to kako smo mi ispali. Neka i mi budemo krivi za ono kakva će naša deca sutra biti. Neka bude. Ako je tako lakše. Ali, imati ili biti – danas jeste stvar izbora. Možda više imamo, ali sve manje jesmo.
I danas je Dan republike.
Autor: Daniela Bakić
Hvala Vam sto ste me podsetili na ISTINSKI ZIVOT!
Zemlja (Jugoslavija) pod rukovodstvom osobe, koja je nažalost učinila mnogo lošeg pojedincima, učinila je mnogo dobrog u razvoju porodice i njenih vrednosti, zahvaljući kojima smo danas postali dobri ljudi. Autokrate danas misle pre svega na sebe, a taj sebičluk i egoizam se presipa na sve njene građane … društvo, kakvo smo nekada imali, će biti i ostati prošlost…daleka…sve dalja… mračna sadasnjost i budućnost su nam već tu…kucaju na vratima…a mi smo već rekli: Izvolite, uđite.
Malo je reći bilo sta posle ovakvog teksta. ni Ćopić ne bi ovo bolje napisao. Veliki respekt za Danijelu. Vratila si me svojom pričom u ona istinski srećna vremena. Probudila se u meni i sreća i tuga u isto vreme.
Gledam ljuto i vidim sve ono čega više nema, a ovo što je sada ne vidim kao da postoji, sve mislim privremeno je. Čini mi se da se još uvek ne osećam bespomoćno jer imam i želju i volju da sve uvedem u red. Verovatno uzaludno. A onda se pitam, da li su predhodne generacije gledale tako kao i ja… možda tako to ide…
Nemam nista ds dodam niti da osporim,sto se tice nase proslosti.Jedino mogu da dodam,ali ne iz pakosti,da su ovi danasnj silnici truli i fizicki i psihicki.Cim neka velika zverka stane pred licem pravde i omirise zatvorski vazduh,odmah nastaju srcani problemi,intervencije lekara politicara,javnog mnjenja,a nekad se hrabro priznavalo izdajstvo i hrabro islo na Goli otok zarad svojih ubedjenjal
Kako vam više ne dosadi da pišete ove pionirske sastave za literarnu sekciju povodom Dana republike? Pergurah nekako prženice, ali kad stigoh do imena osnovne škole, malo mi pozlilo pa sam morala da prekinem. I ostavite više decu na miru, nisu vam ono krivi što ste bili sirotinja.
Žali boze koliko vas ima tako zajedljive što vam mnogo muka od przenica.
Jedno je biti sirotinja, a drugo biti duhovna sirotinja…
Draga Danijela, hvala Vam na ovom beskrajno lepom (i istinitom) tekstu. Ne bih ništa dodala ni oduzela.
Vesna
Hvala vam od srca što ste nas podsetilo na nekadašnja lepa vremena, kad smo poštovali jedni druge, voleli jedni druge. Kad se znalo ko je stariji a ko mladji, kad smo delili sve međusobno i bilo nam je sladje nego danas. Imali smo veću slobodu, više putovali, kad je cela porodica sa samo jednom platom mogla da ode na naše lepo Jadransko more. Nismo trčali ni u Grčku ni u Tursku. U školi smo uživali punim srcem i dušom i znalo se ko je učenik a ko nastavnik ili učitelj. U stvari nastavnici i učitelji su nam bili drugi roditelji , nastavili ono što su naši roditelji započeli. Lepo vaspitanje ,ponašanje i kulturu i od nas napravili prave ljude. Ehhh ta lepa vremena. Ništa mi sladje nije bilo nego kad sa drugom ili drugaricom podelim sendvič i u slast i sa osmehom na licu ga pojedemo. A o današnjem vremenu neću ni da govorim, jer ovo vreme to ne zaslužuje . Niko nikog ne ceni, mladi ne poštuju starije kad ih pitaju da im ustupe mesto u prevozu počnu da se smeju starijem u lice i ostanu da sede. Naše generacije su bile za primer koji se nikad više ponoviti neće. Veliki pozdrav od srca.
Poštovana, nije Vaša generacija sve upropastila. Naša je, naša iz pedesetih i šezdesetih. Mi smo se bunili protiv pravila „da nas ne bi udavila“. Vi ste imali 13 godina devedesetih kada je naša generacija masovno počela da nalazi mane narodima koji su do tada živeli u bratstvu i jedinstvu, a onda je krenulo sve u strmoglav. Ona srca što šaljemo jedni drugima ostaju na telefonima u našim grudima srca su otupela. lep je tekst. Hvala
Svaka čast! Rasplakala sam se
Lep i posteno napisan tekst Svaka cast za izrecenu istinu
Ne mogu nista lepo da kazem za jugoslaviju u kojoj su svi imali veca prava od nas zbog kojih je nastala drzava koju sam namerno napisao malim slovom. Nisam jugonostalgicar jer je sve islo na stetu Srba, za sta mnogi od vas ne znaju. Zatrovali su nas da mnogi i danas vole tita od bilo koga a isti je bio nas najveci krvnik. A to sto su nam deca sad ovakva to su krivi roditelji koji nemaju vremena za istu i lakse im je da od malih nogu im daju telefon da bi bila mirna. Ne treba kriviti vreme vec sami sebe!
Hvala za ovaj predivan tekst.
Srećan nam Dan republike
Veoma dobro opisana sumorna stvarnost ove jadne zemlje i ljudi koji u njoj zive neke cudne zivote.
Istinito…tuzno…nažalost….
Bolji tekst nisam pročitala…
Divno! Vratili ste me u moje detinjstvo u kome sam odrasla isto kao Vi. Imala sam sreće da tako odrasta. Zao mi je svih generacija koje sada odrastaju u ovom nazovi,, novom vremenu „-digitalnom, dirigovanom, u kome zurimo bez glave… bez cilja, svi smo umorni, nestrpljivi, bolesni… Niko nikoga ne čuje ili ne želi da čuje.
Ja sam srećna jer sam moje ćerke naučila onome što su nas, pa one to neguju u svojim porodicama i svojoj deci. To je sada teži put ili bolje reći nije popularno, ali ja sam zbog toga srećna! Kako moje ćerke često umeju da se prisete i našale kad kažu,, mama, dok su druga deca u školi bila golog stomaka mi smo čini mi se jedine u školi nosile potkošulje“….
Bez privatnog časa sam uspela da ih naučim da uče u školi, jer sam i sama prosvetni radnik.
Još jednom hvala Vam puno na ovom divnom, inspirativnom, nostalgičnom tekstu.
Ljudi, branimo se! Naši najveći neprijatelji su: vladavina prava, demokratija ( jer to nije ono što bi mnogi voleli), zelena agenda, Zapad – EU…
Svaka čast za tekst..svaka Vam je ka’ Njegoševa.
ovo da se pročita pre svakog dnevnika u pola osam
😒🥲😢
Mislim da sam Vam sve rekao sa ovim. Tuga, sve smo imali, ko smo i šta smo danas? Još je veće pitanje, u šta se pretvaramo (pretvorimo)
Bravo!!
Bravo!
imao sam sreću da sam rođen, odrastao, školovao se i radio u RAJU – SFRJ a vama neka je Bog u pomoći!
Hvala na ovom tekstu. Sve ste rekli a ko ce razumeti ili ne, do njega je.
svaka na mestu!!!
Od istine se ne moze pobeci! Da, krivi smo! Nismo se borili za demokratiju, cak nismo znali ni sta je to! A, mozda smo je tada jos vise imali, samo joj nismo znali ime!!!
komunoustase pate za mladosti, ajde i kinu podgojeni
Lep i iskren tekst. Jeste, danas je Dan republike i dan kada se rodio još jedan iskren i maštovit čovek, Duško Radović. Za našu generaciju ovo je bio najlepši period godine, kada su nam roditelji, tada mladi, ostajali kod kuće jer se nije radilo i kada je kuhinja svake mame mirisala na čaroliju. Jedno vreme za kojim treba žaliti, a ne okretati glavu od njega sa prezirom.
Bravo za svaku napisanu reč.
Upravo tako,bravo!Slazem se sa svakom recju teksta,bas svakom.
Mnogo vam hvala što ste podsetili na imati i biti.
Ja sam iz tog doba „biti“ tako sam i decu učila. Vidim da im je zbog toga teško. Ne uklapaju se. Strah me je za njihovu decu.
da ali mobilni im treba da prepisuju i fotkaju se. ne znaju ni da se druze. to su druga vremena bila,sad prepisujemo vrednosti od zapada.
Divan tekst,odrasla sam u tom vremenu i žao mi je mladih i njihove budućnosti..
Divno napisano. Svaka cast !
Zaista divan tekst. Omaž generaciji kojoj i sam pripadam. Svoj generaciji ’75 koja je poput mnogih drugih generacija ušla u istoriju kao prva koja je bila poslušna i roditeljima ali i svojoj deci. Generacija bezobzirno gurnuta u ratove, inflacije, siromaštvo i sunovrate raznih vrsta. Generacija koja je konačno porobljena ali bukvalno. Istini za volju, svojski se potrudio da u tome uspe dobar deo onoga sveta koji voli sebe zvati “ civilizovanim“ , verovatno jer je tako lakše podneti sebe takvog. Dakle, evidentno ponavljanje istorije jer je nismo dovoljno dobro izučili pa moramo sve nanovo. Sa jednom bitnom razlikom. Nemamo više ni Desanki ni Andrića , ni Mišića ali ni Dositeja. Ostali su iza nas. Tužni zbog nas.
Međutim, to što nam je, u najmanju ruku blagovremeno poručio naš Vladika Nikolaj Velimirović ali i „naš“ dr. Rajs ne ostavlja nam ni najmanju moguću rupu u koju bi po svemu sudeći trebalo da se zavučemo i uginemo.
Ako šta i ostane od semena srpskog, neka mu Gospod dragi bude u pomoći. Jer mi, ovako istrošeni i grehopadni teško da smo kadri za neke veće podvige, dostojne naših predaka.
Živi i zdravi bili, ljudi dobre volje.
ovo je tako realno..predobar text
Hvala vam od srca što ste nas podsetilo na nekadašnja lepa vremena, kad smo poštovali jedni druge, voleli jedni druge. Kad se znalo ko je stariji a ko mladji, kad smo delili sve međusobno i bilo nam je sladje nego danas. Imali smo veću slobodu, više putovali, kad je cela porodica sa samo jednom platom mogla da ode na naše lepo Jadransko more. Nismo trčali ni u Grčku ni u Tursku. U školi smo uživali punim srcem i dušom i znalo se ko je učenik a ko nastavnik ili učitelj. U stvari nastavnici i učitelji su nam bili drugi roditelji , nastavili ono što su naši roditelji započeli. Lepo vaspitanje ,ponašanje i kulturu i od nas napravili prave ljude. Ehhh ta lepa vremena. Ništa mi sladje nije bilo nego kad sa drugom ili drugaricom podelim sendvič i u slast i sa osmehom na licu ga pojedemo. A o današnjem vremenu neću ni da govorim, jer ovo vreme to ne zaslužuje . Niko nikog ne ceni, mladi ne poštuju starije kad ih pitaju da im ustupe mesto u prevozu počnu da se smeju starijem u lice i ostanu da sede. Naše generacije su bile za primer koji se nikad više ponoviti neće. Veliki pozdrav od srca.
Divan tekst, sve je tako bilo i jeste.
Seljak nije išao na more, nije imao kome da ostavi stoku, da bi skupljao sir, kajmak, jaja za ove koji su išli na more… Nisu svi išli na more… Niste pomenuli % nekrštenih i umrlih bez opela jer su bili nekršteni… Kredite otplaćujemo mi jer ih je neko pre nas uzeo..
Uf, klasičan slučaj romantizacije prošlosti. Vidite, većina problema koje navodite posledica su grešaka iz tog „zlatnog“ perioda. Blagostanje 80-ih plaćeno je ogromnom pljačkom kada su „zaslužni drugovi“ otimali imovinu ljudima i davali sebi i svojima. I ne, nisu stradali samo bogati, znam lično za slučajeve prebijanja i ubijanja seljaka zbog jednog praseta koje nije dozvolio da mu otmu. Da ne pominjemo tužnu sudbinu iskrenih komunista koje je oportunistička banda maltretirala sadistički na Golom otoku. Da ne pominjemo besmislenu federalizaciju, fragmentizaciju Jugoslovenskog identiteta i jačanjem razno-raznih fabrikovanih nacionalizama i sukoba između istih koje je „partija“ pacifikovala ne bi li se pokazala kao neophodna. Drugovi su gradili partijski kartel a ne državu, i čim kze partija pala, država se raspala, a razvukli su je baš najistaknutiji kadrovi te iste partije i dan danas nam vedre i oblače. Da ne pominjemo uzimanje stambenog doprinosa od svih a onda dodeljivanje stanova samo nekima i to i po dva, kad se „pametni drugovi i drugarice“ razvedu pa im trebaju dva dok radnici žive u barakama ili tri generacije u 50 m2. Ovo je bukvalno samo vrh ledenog brega nepravdi i nebuloza kojim je to društvo kao i ovo danas obilovalo. A vi samo zabijajte glavu u pesak i idealizujte društvo čija je bolest samo metastazirala i dovela do ovog danas.
Bu, hu, hu, rasplakah se, al’ zamalo….Dokle više ovih lamenata za prošlim vremenima? inače, pročitajte bilo kog srednjovekovnog pisca, obavezno imaju deo :“ Ovo je najgori od svih svetova, kako nam je nekada bilo bolje! Šmrc!“ Šta je bilo-bilo je, treba razmišljati o tome šta će biti…
Šta god da kažem, suvišno je. Ne pamtim kada sam poslednji put pročitala tako DOBAR i za mene DIRLJIV tekst! SVAKA ČAST!!!
Ne slažem se. Da je valjala ta bivša zemlja ne bi se raspala, ne bi ti prijatelji iz Splita,Ljubljane davili i pucali na vojnike možda baš sina vašeg komšije,brata.. Niste vi bili bez mobilnog zbog dobrog pristupa već nisu postojali. Tako je i meni lako bez miliona dolara. Nije istina da su svi išli na more. Ni blizu. Danas jeste bolje, u materijalnom smislu. Da, loše je u ljudskom smislu ali to je svetski trend. Naše je da se borimo . Istorija nije počela sa SFRJ, na današnji dan je izvršen puč i došao totalitarizam, progon i pljačka..
Saglasan sam da većinom kazanog ali ovo Dan republike zaista nema veze sa pameću! Da li neko zaista veruje da je taj svet izmislio i stvorio isti čovek koji je izmislio Dan republike? Preuzmite dr ljudi. Taj svet je bio normalan svet toga doba i tako je bilo svuda i kod svih pa i onih koji nisu imali dan republike. A za ovo danas je ipak većim delom zaslužan upravo taj što je izmislio Dan republike
Bravo, u tekstu je pomešano sve da bi nam u toj čorbi podvalili komunizam kao nešto za čim treba žaliti.
Gospodine Rašo, saglasna sa Vašim odgovorom. Dodaću mu da moji roditelji nisu živeli spokojno, nisu radili od 7 do 15h, već od 4 ujutru. Nismo išli svake godine na more, jer nisu bili laktaši da dobiju stan, već su svojim znojem gradili kuću sami.
i ja se slažem sa Vama i čini mi se što smo manje imali da smo bili sretniji i to malo smo delili sa našim vršnjacima u školi.nisam previše nostalgična ali sve u svemu i ovo vreme velike revolucije tehnologije tako zaglupljuje ljude tako da ćemo ubrzo postati roboti bez emocija i inteligencije.
Naklon do zemlje za ovakav tekst. Ja sam dete nekada tako divne zemlje i pokusavam da svoje dete napravim dobrim covekom u ovom surovom svetu…
Ne nisu svi išli na more i ne nisu svi dobijali stanove i ne nije se smelo pisnuti protiv „najvećeg sina“, još gore nego protiv ovog danas, i da na demokratskom Zapadu je tada bilo još bolje nego u SFRJ, a da je ta od vas jugonostalgičara (nekim čudom u Srbiji vas je najviše) obožavana tvorevina bila istinski građena da opstane i da je istinski voljena od svih njenih građana i danas bi postojala. I ne danas nije dobro, ali veliki razlog zbog koga nam danas nije dobro je baš u tome što mislite da bilo kakvo jednoumlje može doneti išta dobro.
hvala što si me podsetila na lepa vremena ,,,činimo se da bi ovaj tekst trebao biti na svim bilbordima sedam dana u celoj Srbiji,,,Mo žda će neko pročitati a možda će im iz dueta ući u glavu,,,,,,,MOŽDA,,,,jbgd
Zapad nam je skuvao čorbu a mi je bez razmisljanja „kusamo“sve ovo vreme.
Svi bili prijatelji a onda se iznenada poklali. Trideset godina kasnje objavljuju se sladunjavi tekstovi poput ljubavnih pričica s nesećnim krajem. Sve kič do kiča.
daj bre jel smo mi u komunističkoj eri
žal za mlados’ i ništa više. Naravno da nam je bilo lepo gok smo bili mladi. Meni je bilo lepo i onda a i sada. Ko ke šta upropastio? Svako vreme nosi svoje breme. Odrastite već jednom.
Ovo je najlepši, najbolji i najistinitiji tekst koji pročitah u svojih 54 godine života.
Tako je… Nisu svi išli na more i nisu svi bili u moguċnosti da putuju „od Vardara pa do Triglava“ i stiču prijatelje diljem Jugoslavije…
Nažalost, bilo je i tada raznih „ograničenja“ i ne baš tako lagodnog života za sve…
Hvala Vam na tekstu.Na zalost ostale su samo uspomene na to doba.Moja mama je predavala u „Bratstvu“ i vrlo dobro znam kako su se profesori zalagali za decu, trudili da ih nauce i naprave od njih ljude.Ceo zivot je posvetila svom pozivu. A djaci su to znali da prepoznaju i cene. Na zalost takva vremena su samo proslost.
Veliki pozdrav