Да ли је вакцина против ХПВ безбедна? Шта кажу истраживања, а шта наши имунолози?

Foto: Canva

На глобалном нивоу, рак грлића материце је четврти карцином по учесталости међу женама, а чак 85% оболелих су становнице неразвијених или слабије развијених земаља.

Разлога за то је много, али један од најважнијих на који и те како можемо утицати је недостатак едукације.

Карцином је једна од најтежих болести. Можда нисте знали, али постоји више од 200 различитих врста и упркос томе што наука напредује невероватном брзином, за већину још увек не знамо зашто се јављају. Начин исхране, загађење, генетика, много је узрока који се помињу, али тек за неколико врста канцера се поуздано може рећи шта су главни фактори ризика. Од рака плућа оболевају у највећем проценту пушачи, рак коже развија се под утицајем прекомерне изложености сунцу и УВ зрачењу, а за рак грлића материце одговорнa је у преко 99% случајева – дуготрајна инфекција одређеним типовима хуманих папилома вируса. И то је једна од ретких врста канцера коју можемо да спречимо.

Око 1.500 жена у Србији сваке године добије дијагнозу рака грлића материце, а 700 умре од ове болести. Иако је карцином грлића материце болест која може да се спречи, нимало светлу статистику допуњава и податак да у Србији дневно две жене умру од ове болести. Главни узрочник ове болести је хумани папилома вирус (ХПВ)

Шта је ХПВ?

Хумани папилома вируси (ХПВ) су породица вируса који могу да заразе кожу и слузокожу. Постоји више типова ХПВ који могу да инфицирају унутрашње и спољашње гениталије, аналну регију, регију усне дупље и ждрела као и одређене делове коже, код жена и мушкараца.

Преноси се додиром путем коже, односно слузокоже. Постоји око 200 типова овог вируса, а они који могу бити узрочници озбиљних болести, преносе се углавном гениталним путем.

У готово 90% случајева, ХПВ инфекција пролази незапажено, али неки типови ХПВ-а могу да изазову тешке и озбиљне болести код мушкараца и жена. Једном када вирус уђе у организам, не можемо предвидети како ће се понашати ни да ли ће икада изазвати неко обољење.

Хумани папилома вирус у телу може боравити деценијама, а да онај ко га носи то не зна. Али га може пренети другима. У циљу откривања ХПВ инфекције и код жена и код мушкараца, постоје тестови који откривају ДНК хуманог папилома вируса. Међутим, када је овакав тест позитиван, то не значи да имате преканцерозну лезију или рак! То једноставно значи да је вирус присутан и да се може пренети другима.

Шта можемо да урадимо да се заштитимо?

Најпре је важно да кажемо – за ХПВ инфекцију не постоји лек. Ако сте носилац вируса, постоји могућност да ће инфекција проћи сама и да вам неће направити проблем, али и могућност да ћете вирус неком пренети или да ће се задржати и изазвати здравствене проблеме – од бенигних као што су гениталне брадавице (кондиломи), до најтежих, као што је више различитих врста рака и код мушкараца и код жена. Третман за инфекцију, још увек, не постоји.

Али превентива и то доказано ефикасна и безбедна – постоји. А то је вакцинација.

Препоручује се да дечаци и девојчице вакцину приме у две дозе уколико су млађи од 15 година, а у три дозе уколико су старији од 15 година. Идеално је да се вакцина прими пре ступања у сексуалне односе, најбоље између 10 и 12 година, јер тада организам није дошао у контакт са вирусом и вакцина може остварити свој пуни ефекат.

Вакцина против ХПВ је у Србији од 2022. године доступна о трошку Фонда за здравствено осигурање, за децу од 9 до 19 година. У питању је деветовалентна вакцина, која штити од девет различитих типова ХПВ-а, међу којима су они који изазивају рак грлића материце, вулве, вагине, али и карцином ануса, пениса и орофарингеалне регије.

Шта кажу студије о вакцини против ХПВ?

Почетком ове године објављена је лонгитудинална студија о ефикасности вакцине против хуманог папилома вируса. Студија за коју се може рећи чак да је историјска. Испитивања су вршена у Шкотској, која је 2008. године увела рутинску имунизацију против ХПВ у школама. Али истраживање је почело пре тога. Студија је обухватила чак 450.000 жена рођених између 1988. и 1996. Међу њима, 40.000 вакцинисано је између 12. и 13. године живота, а 124.000 после навршених 14 година. Преосталих 300.000 није вакцинисано.

Међу 40.000 девојчица које су вакцинисане између 12. и 13. године НИЈЕ забележен НИЈЕДАН случај рака грлића материце. Ниједан. Чак ни међу онима које нису потпуно вакцинисане, већ су примиле само једну дозу.

Од тог периода променили су се и типови вакцине. Преко бивалентне и четворовалентне које су покривале два, односно четири типа хуманих папилома вируса, до деветовалентне вакцине која се тренутно користи, а која пружа највећу заштиту и даје се широм света – и у САД, Великој Британији и другим развијеним земљама. Деветовалентна вакцина је доступна и бесплатна за све дечаке и девојчице од 9 до 19 година у Србији.

Да ли је вакцина против ХПВ безбедна?

Др Милош Марковић, имунолог и професор на Медицинском факултету Универзитета у Београду, каже да је ХПВ вакцина једна од најбезбеднијих које постоје, а да су контраиндикације ретке и занемарљиве.

„Вакцина против хуманог папилома вируса не садржи цео вирус, већ само један његов део који се тако организује да личи на вирус, индукује имунски одговор, али не може да изазове болест. Ова вакцина, уједно, спада у једну од најбезбеднијих које постоје. У претходних десетак година широм света дато је преко 500 милиона доза и надзор, односно праћење након датих вакцина нису указали ни на какав безбедности проблем у вези са овом вакцином. Дакле, она је ВЕОМА сигурна и осим неких локалних реакција, као што је бол, оток или системски, као што је повишена температура која се иначе јавља после свих вакцина и пролази за дан или два, ниједна тежа нежељена реакција није повезана са овом вакцином“ – казао је проф. Милош Марковић, доктор медицинских наука у области имунологије и редовни професор на Медицинском факултету у Београду.

Он је посебно истакао да ова вакцина НЕ изазива ни аутоимунска обољења нити делује на плодност особе, нарочито девојчица које је добију. Како каже проф. Марковић, сасвим је супротно од тога и то је јасно доказано студијама.

„Пошто ова вакцина штити од болести репродуктивних органа, односно од ХПВ који може да изазове и кондиломе и различите карциноме, потпуно је јасно да она доприноси бољем репродуктивном здрављу, како девојчица, тако и дечака, јер је и они примају.“ – објаснио је имунолог др Марковић.

Колика је ефикасност вакцине?

Поред тога што је једна од најбезбеднијих, вакцина против ХПВ је, како су показали досадашњи резултати истраживања, уједно и једна најефикаснијих.

„Ова вакцина спада у једну од најмоћнијих у смислу јачине имунског одговора који изазива. Колико траје учинковитост вакцине још не знамо, али пратимо последњих 10 година и нема никаквих назнака да тај имунски одговор опада, односно да се дејство примљене вакцине смањује. Врло је могуће да ће трајати деценијама, па и доживотно.“ – казао је проф. Марковић.

То значи да, ако у раном тинејџерском узрасту дете прими ову вакцину, велика је шанса да ће доживотно бити заштићено, не само од инфекције ХПВ-ом, већ и од свих обољења које овај вирус изазива.

Како до вакцине против ХПВ?

У Србији је вакцина против ХПВ доступна о трошку Фонда за децу узраста од 9 до 19 година. Реч је о најсавременијој деветовалентној вакцини, која штити против типова ХПВ који узрокују приближно 90% карцинома грлића материце и 90% гениталних кондилома.

Родитељи деце узраста до 15 година, који желе да заштите своју децу од инфекције ХПВ вирусом, обраћају се изабраном педијатру детета у дому здравља, у ком су доступне ХПВ вакцине. Деца са навршених 15 година живота и старија, могу и сама да се јаве свом педијатру у дому здравља.

Деци узраста од 9 до навршених 14 година живота вакцина се даје у две дозе са размаком од шест месеци, а особама од навршених 15 година даје се у три дозе по шеми 0, 2, 6 месеци.

Серију треба комплетирати у року од годину дана.

Списак домова здравља у којима је могуће примити вакцину потражите овде: https://hpvinfo.rs/kako-do-vakcine/

#MSDPartner #ReciNeZaHPV