Hoću da piškim, gde je moja noša!? (sve što treba da znate o odvikavanju od pelena)

Leto i vreli dani pravo su vreme da se dete zauvek rastane od pelena. Biće mu prijatnije kada je razgolićeno, a ni mokra odeća nije smetnja, pošto je toplo. Međutim, roditelji moraju biti spremni na razne nezgodne situacije, jer će mališanu trebati izvesno vreme, obično nekoliko dana, dok ne shvati da pre nego što krene sa obavljanjem nužde o tome treba da obavesti mamu ili tatu. Pri tome, roditelji treba da budu svesni da neka deca možda još nisu spremna da se odreknu pelena i ne treba ih forsirati.

Razvoj svakog deteta je zasebna priča, pa tako neki već nakon prvog rođendana ovladaju ovom veštinom, neki kada napune dve godine, a ništa strašno nije ni ako se odvikavanje oduži do pune tri godine.

Prema tvrdnjama psihologa, deca tek nakon drugog rođendana počinju da prepoznaju svoje fiziološke potrebe, tako da se u tom uzrastu najlakše i odvikavaju od pelena. Za ovaj veliki razvojni korak je potrebna i uvertira – upoznavanje sa nošom, objašnjavanje čemu ona služi i kako se koristi. Tako će dete najlakše prihvatiti nošu i kada bude dovoljno spremno počeće i da je upotrebljava.

Karakteristika dece mlađe od petnaest meseci je da nuždu obavljaju automatski. Kada se golo dete upiški i tome ne pridaje nikakav značaj, znači da još uvek nije dovoljno spremno za nošu. Sa druge strane, ukoliko mu je pažnja usmerena na to šta je uradilo, znači da je razumelo da su piškenje ili kakenje na neki način povezani sa onim što se nakon toga događa. Ovo nikako ne znači da će dete odmah odbaciti pelene. Deca često obaveste roditelje da se nešto dešava tek nakon izvršene nužde. U tim slučajevima najbolje je razgovarati sa detetom o noši, o tome čemu ona služi.

Potreba za velikom nuždom se kod većine dece javlja svakoga dana u isto vreme, pa je najbolje da dete tada i stavite na nošu. Kada je prvi put napuni, treba da bude nagrađeno i pohvaljeno. Ako mu ne uspe, nemojte ga grditi i vikati, jer će to biti kontraproduktivno. Nije dobro ni stalno insistiranje na noši, jer nije redak slučaj da deca trpe i ne obavljaju nuždu dok su na noši iz čistog revolta prema vašem navalentnom ponašanju. Takođe, ukoliko prerano krenete sa odvikavanjem, možete kod deteta izazvati odbojnost i pojavu negativnih emocija. Zato je, pre svega, potrebno da se dobro snabdete strpljenjem.

Dete koje ima starijeg brata ili sestru ranije se navikne na nošu, jer oponašajući njih i samo počinje da je koristi. Međutim, ako je dete jedinče, onda to ide malo teže. Pored toga, mnogim mališanima je nejasno zašto stariji koriste vc šolju a oni nošu, pa budu u nedoumici. Neka deca čak insistiraju na vc šolji, dok nošu ignorišu. Za to postoji jedno veoma jednostavno rešenje – kupite umetak i klupicu koja će detetu olakšati da se popne i sedne na šolju i sprečiti eventualne ozlede. Obratite pažnju i na puštanje vode, jer tako možete uplašiti dete, pa strah može postati razlog izbegavanja šolje. Pokažite detetu kako da samo pusti vodu, to će mu verovatno biti interesantno.

Bebe koje su naučile da preko dana kažu kada žele da obave nuždu ne treba da ponovo koriste pelene, čak ni ukoliko krenete na put ili ste u gostima. Tako dete možete dovesti do zabune, jer neće razumeti zašto mora da nosi pelene kada već zna kako funkcioniše noša ili vc šolja. Neželjene situacije će vremenom postajati sve ređe. Vaš glavni zadatak je da pomognete detetu da shvati da mu je u gaćicama znatno komfornije nego u pelenama.

Ne vršite pritisak na dete. Ne tražite od njega da piški kada vama padne na pamet i kada ono ne oseća potrebu. Insistiranjem unosite komplikacije u detetov život, koje će ono povezati sa gaćicama i setiti se kako je u pelenama sve bilo jednostavnije.

Nemojte terati dete da pred polazak na put automobilom obavezno piški, pošto kasnije neće imati gde. Ukoliko oseti potrebu tokom puta, čim vam se ukaže prilika stanite. Kada ste u šetnji, ako dete kaže da mu se piški, probajte da pronađete vc, a ukoliko ga nema u blizini, pomozite detetu da to obavi u prirodi. Gde god da krenete sa detetom, makar i u kraći šoping, obavezno ponesite gaćice za presvlačenje, a ako planirate višednevno putovanje, ponesite nošu ili umetak za šolju. Ne upoređujte vašeg mališana sa drugom decom. Ne pričajte mu kako neka deca, iako mlađa od njega, već odavno vrše nuždu na noši.
Roditelji treba da znaju i da je kvalitet pelena za jednokratnu upotrebu danas više nego dobar, pa koliko god da su natopljene, deci je u njima udobno i suva su. Posledica toga je sve kasnije odvikavanje od pelena. Psiholozi naglašavaju da je dobar kvalitet pelena glavni razlog zbog čega danas sve veći broj mališana počinje da koristi nošu tek sa tri godine.

Nisu retki ni slučajevi kada deca čak do četvrtog ili petog rođendana nose pelene dok spavaju. Roditeljima se savetuje da je najbolje da svega mesec do dva nakon skidanja dnevnih, detetu skinu i noćnu pelenu. Svakog jutra obratite pažnju kada detetu skidate pelenu. Ukoliko ona bude suva tri do četiri jutra za redom, možete prestati da je stavljate. Dete će možda piškiti u snu još par puta, nakon čega se noćno piškenje više neće dešavati.

Dragan Antić,

Blog Nedelje trudnoće