Одавно су вртићи мање-више изгубили своју основну намену, да одмене запослене родитеље у нези и васпитању њихове деце.
Разлог је баналан – детету цури нос, кашље, температура 37-37.5, црвено око и слично. Експресно се дете удаљава, одмах мора код лекара и обавезно потврда да је дете оздравило, пре повратка у колектив.
Особље вртића је изложено бесмисленим притисцима у очувања здравља деце, како од родитеља тако и од претпостављених. Посебно се оптерећују педијатри који морају да прегледају дете које најчешће не заслужује преглед, ординирају терапију, а касније морају да прегледају исто дете и издају потврду да је здраво. У оба ова случаја, боравећи у ординацији, дете може да добије нов вирус, отићи ће у вртић и после неколико дана добиће знаке нове вирозе. И тако у круг месецима уз приличан очај родитеља који су убеђени да је неко друго, слинаво дете криво због заражавања њиховог. Поготово што тешко преживљавају обичне болести детета и што имају велики проблем са боловањем.
Одговорни који организују рад предшколских установа очигледно да не познају природу развоја имунитета деце у прве три године и природу ширења вирусних инфекција. У огромном броју случајева вирус се у вртићима преноси од деце чија је инфекција у фази инкубације, дакле у фази без симптома која траје у просеку од три до седам дана. Кад почну симптоми већ је заражено скоро свако дете али ће само нека развити симптоме. Зато су вртићи резервоар многих вирусних инфекција и не само у нас него глобално.
Оно што је најозбиљније, вртићи немају протоколе по којима се прате хигијенске норме просторија, дезинфекција руку, равних површина, санитетског простора и проветравање. Питање је колико се штеди на дезинфицијенсима? Боравак у двориштима вртића морао би бити много чешћи током целе године. Нема заражавања напољу него у затвореним, топлим и непроветреним просторијама. Број деце по групама у једној просторији је изразито велики што значајно онемогућава све мере превенције.
Како решити тај проблем?
Можемо узети примере из скандинавских држава, Немачке, Словеније а на основу искустава наших родитеља.
Деца остају у вртићу са симптома вирозе и са температуром до 38.5. Родитељи их неће одвести код педијатра осим ако се погоршају симптоми после три дана, а антибиотик сигурно неће добити осим ако је заиста неопходан. Никакве потврде им не требају за враћање у колектив.
Зато наши родитељи мисле да су педијатри тамо неозбиљни и олако схватају болесно дете.
Да би се у нас ублажила драма у вртићима потребна је другачија организација рада вртића што не зависи од нас. И ко зна кад ће се десити?
Зато, много више обостране толеранције и особља вртића и родитеља. Не постоје медицински третмани, ни превентивни ни терапијски, који би могли да спрече обољевања у вртићима, осим оних хигијенских који су набројани.
Изузетак су деца која после вироза добијају бронхитисе и честе упале средњег уха. Оптимално решење је исписивање из вртића за једно време уз одговарајуће лечење.
Totalno nebulozna konstatacija. Protokol postoji, zato se deca i vraćaju. Ima li uslova da vaspitač, koji nije robot i koji, takođe, podleže virusnim infekcijama, neguje, a NE vaspitava bolesno dete u vrtiću, gde i sam lekar naglašava,nema provetravanja i ima preveliki broj dece. A, zamislite da je taj broj bolesnih, pola od upisanih…Koje sve bolesti mogu da se kriju iza temperature 37 sa 4? Tek tada vrtić neće biti ono što treba da bude.
Jedina razlika je što u skandinavskim zemljama, Nemačkoj i Sloveniji neće komšija pored moje kuće da prska dvorište totalom (glifosat), niti voćnjaci i gradsko zelenilo sa neproverenim otrovima tretirati sve i svašta i jesti nutelu koja svetli u mraku, a jabuka sa buvljaka će biti ne samo Snežanu nego i svih seampatuljaka i životinje koje pasu travu sa njihovih grobova… Samo kažem
Sve se vremenom menja, pa i ova organizacija. To ne znaci da se opet ne moze izmeniti i zadovoljiti nove potrebe.
Неслажем се са овимаквим ставом. По том размишљењу и особље би онда које ради у вртићу са тим узрастима такође нон-стоп било болесно и са истим симптомима радило свој посао!
Када код нас буде стандард као у земљама које сте споменули и родитељи имали више толеранције тада можда може да се покрене ова тема. Хвала
Još samo jedan prijedlog za redakciju, pogledajte malo znanstvene članke povezanosti sve ranijeg slanja djece u vrtić i kasniji razvoj raznih psiholoških bolesti. Pogledajte vremena trajanja porodiljnog po državama kroz godine i usporedite sa incidencijom psiholoških bolesti u tim zemljama. Pogledajte koliko postotak ljudi u USA ima privilegiju provesti vremena sa svojim bebama i koliko takve bebe u startu života imaju povećanu vjerojatnost razvija psih poremećaja i gutanja tableta,koje je u Americi danas postalo NORMALNO. Ono, dajte budite novinari i nemojte prenositi izjave od bilo koga.
Srećom pa kapitalizam na te razine nije došao do nas, slati dijete u vrtić s temp 38.5. dali dotični doktor zna kako se ponaša i osjeća bolesno dijete, koja razina skrbi mu je potrebna i što može očekivati u vrtiću u kojem je, kako je i sam rekao, prevelik broj djece. Da ne spominjem odgajatelje koji bi uz pritisak prenatrpanih grupa trebali biti još i njegovatelji i odgovorne osobe za praćenje stanja djeteta. Ne, nisu baš sve prakse iz norveških zemalja dobre a doktori bi savjete koje plasiraju u javnost trebali dokumentirati znanošću a ne „tako rade u naprednim zemljama“. Rast i dobit, to je dogma zapadnog svijeta. A stalne probleme razboljevanja vrticke djece je teško riješiti, svakako je produženi boravak vani, provjetravanje
i općenito povećanje higijenskog standarda te smanjenje kolektiva dobar pristup.