Bez obzira na kontekst, vikanje znači samo jedno – da ste besni i da ne možete ili ne umete da odreagujete drugačije u datom trenutku. Vikanje na dete koje se, recimo, ljuti jer ste mu dali žutu šolju umesto plave – nije vaspitna metoda. To je otpusni ventil za roditelja. Vikanje, ako je svakodnevno ili često, plaši decu i čini ih nesigurnim.
Ipak, jasno je da smo ljudska bića. I da svi roditelji ponekad viču. Mame su često pod pritiskom velikog broja obaveza, što ih čini nervoznijim i, u krajnjoj liniji, ne ostavlja dovoljno vremena za racionalno rešavanje situacija. U takvim trenucima vikanje deluje kao jedini izlaz i ono zaista ume da trenutno reši problem, ali retko to može biti trajno rešenje.
To je zbog toga što vikanje ne ispravlja ponašanje, već ućutkuje decu i čini ih poslušnim na kratko vreme, da bi izbegli novo vikanje.
Dakle, kao što smo rekli, vikanje s vremena na vreme nije neka tema niti problem. Međutim, ako uhvatite sebe da to radite gotovo svakog dana, onda je to već postao stil života i vaspitanja koji bi definitivno trebalo da se menja. Jer nanosi štetu i mami i deci-
Napišite odgovor