Ljudi su kopnene „životinje“. S druge strane, veći deo planete zemlje ipak pokriva voda. Oko 70% našeg organizma je voda. Zar nije onda logično da od malih nogu učimo da se u vodi snađemo?
Zbog toga što je život nepredvidiv i što ne možemo da znamo u kakvim će se situacijama i okolnostima deca naći, bilo mi je važno da moja deca nauče da plivaju. Ali ne samo onako, kao kad kucu pustiš u vodu, već da nauče da plivaju stvarno. Vešto i pravilno. To je veština koju smatram vrlo važnom, jer postoje situacije u kojima ona može napraviti razliku između života i smrti.
Ako razmišljate o ovoj temi, sigurno razmišljate i o tome kad je pravi trenutak da vaše dete krene na časove plivanja. Jer, osim ako ste i sami nekad trenirali plivanje, uz vas će verovatno naučiti tek da se održava u vodi. Da, svakako da je za sve one koji ne žive u gradu ili makar u blizini nekog grada koji ima bazen ovo gotovo nemoguća misija, ali svi koji to mogu, trebalo bi na vreme da misle o razvijanju ove važne veštine kod dece.
Američka akademija pedijatara, uprkos tome što postoje i časovi plivanja za bebe, ne preporučuje časove plivanja za mlađe od godinu dana zato što tako mala deca nisu razvila veštinu disanja neophodnu za plivanje, što znači da ne mogu plivati samostalno.
Dodatno, nema dokaza koji ukazuju na to da bi časovi plivanja u tom uzrastu umanjili rizik od davljenja kod dece. Ništa ne može zameniti nadzor odraslih kad su u pitanju mala deca.
Idealan uzrast, prema AAP, upravo je oko četvrte godine života. To je uzrast u kom su deca razvojno spremna za prave časove plivanja jer mogu da koordinišu pokrete ruku i nogu, što je ključno za uspešno plivanje.
Kad dete upisujete na plivanje (ovo se, naravno, odnosi na one roditelje koji žive u gradovima ili u blizini gradova u kojima postoje časovi plivanja), uverite se da su instruktori koji s njim rade sertifikovani. Takođe bi bilo dobro da to bude školica koja ima časove za različite nivoe napredovanja, kako bi vaše dete moglo da uči sa onom decom s kojom je na istom ili sličnom nivou i u skladu sa svojim napretkom prelazi u druge grupe.
Zapravo, najbolji su oni programi koji kombinuju usmerene „stroge“ časove i igru, gde se deca uče ključnim veštinama, ali gde imaju priliku i da se zabave.
Zato, na plivanje gledajte kao na vezivanje pertli, samostalno hranjenje, vožnju bicikla. Bolje je uštedeti na novim igračkama ili slatkišima, a detetu priuštiti odlaske na časove plivanja.
Napišite odgovor