Hajde da se kladimo da ne biste tako lako mogli da uradite domaći na temu „Kosa“.
Zamislite da ste opet u školi. Samo ovog puta je nastava interdisciplinarna (super, to nam treba, a ne ono biflanje podataka koji nam više nikad u životu neće biti potrebni).
Profesorka hemije i sociologije su se dogovorile da vam daju teoretsko-praktični projekat: „Važnost kose i kako da bude jaka i zdrava“.
Svi razmišljamo o kosi. Svaki dan. Devojke koje 2-3 puta nedeljno idu kod frizera da se feniraju ili farbaju, momci koji počinju da gube kosu još u ranim dvadesetim, nove mame koje su se tek porodile (a kosa samo opada), žene u klimaksu (prokleti hormoni), muškarci koji čak ni ne vode računa o oblačenju…
Svima nam je važna ta kosa. Kovrdžava, talasasta, ravna, duga, kratka, gusta, retka. Frizura nas čini lepšima, a lepe ljude drugi brže i lakše prihvataju.
Ipak nisam baš sigurna da biste mogli da napišete lep rad o kosi bez odlaska na internet:
„Kosa je vrsta proteina (keratin). Raste iz kože glave… Štiti nam glavu od vrućine i hladnoće… Simbolizuje to koliko smo zdravi i mladi (ćelavi ili sedi). Pokazuje naše etničko poreklo, kulturološku pripadnost i lične stavove… Najbolji način da je negujemo je da je hranimo tim-i- tim…“ i onda navedete neku domaću „mućkalicu“ za negu kose od trava sa jajetom i maslinovim uljem, npr. Ali ko ima vremena da čupa trave na brdu i meša ih kući, pa maže i masti po glavi? Nije vam taj rad baš mnogo praktičan. Bio bi vam potreban recept za masku za suve i ispucale krajeve. Pa druga maska za perut. Treća za opadanje kose ili alopeciju. Četvrta da jača koren kose i pospešuje rast.
Gledano sa stanovišta hemije morali biste da imate:
– neki protein koji zaista može da prodre u vlas kose, npr. fitokeratin: dobićete ga tako što ćete izvući najbolje sastojke iz soje, kukuruza i pšenice;
– hijaluronsku kiselinu. Ona kosi daje gustinu, punoću i mekoću. Možete da je nađete u kožici i kostima koje se stavljaju u pileću supu;
– ekstrakt zelenog čaja, jer ova biljka u sebi ima antioksidant koji smanjuje opadanje kose i pantenol koji stimuliše rast novih vlasi.
– kofein – on stimuliše kožu temena i jača folikule korena dlake. Isto tako on produžava i vek trajanja vlasi. Dakle, treba vam i kafa;
– vitamin B3 iz jajeta, govedine ili pečuraka da dovede više hranljivih materija do folikula dlake;
– pirokton olamin koji umesto cinka može da leči bakterijske i gljivične infekcije koje izazivaju perut. On, takođe, smanjuje sekreciju viška sebuma, smanjuje svrab i proređivanje kose koju izaziva seboreja.
Sve to pomešajte i stavite na glavu da odstoji nekih pola sata-sat.
Ili probajte već gotove šampone od biljnih sastojaka koji sadrže sve gore nabrojane sastojke. Podvalite profesorkama, rado će vam progledati kroz prste. Napravljeni su po tradicionalnoj nemačkoj recepturi. Imaju osvežavajuć miris, blagi su i nisu skupi. Što je najvažnije – deluju. Uklanjaju perut posle 1-2 pranja. Kosa je sjajna, glatka i mekana. Lako se raščešljava. A prijaju i koži glave, jer su prilagođeni njenoj pH vrednosti. I ne morate da berete trave na brdu i stavljate kokošije kožice sebi na glavu :).
Izaberite jedan od 2 kofeinska šampona:
– Kofeinski šampon 250 ml – Osim kofeina, sadrži fitokeratin , hijaluronsku kiselinu i ekstrakt zelenog čaja
– Kofeinski šampon double effect 250 ml – protiv peruti i naslednog gubitka kose, sadrži kafein, vitamin B3 i pantenol.
Mogu se pronaći u bolje snabdevenim apotekama i DM i Lilly drogerijama.
A ako imate neki recept za zaista dobru masku za kosu, podelite ga sa nama i drugim čitaocima u komentarima ispod teksta.
Autor: Maria Milojković
Tekst realizovan u saradnji sa kompanijom Keprom.
Napišite odgovor