Kako do optimizacije broja zaposlenih

 
Nastavak realizacije SPORAZUMA između potpisnika, Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja, Ministarstva državne uprave i lokalne samouprave i reprezentativnih sindikata, potpisnika Sporazuma: našeg Sindikata obrazovanja Srbije i GSPRS Nezavisnost, saglasno članu 7. stav drugi.
U ponedeljak, 23. marta u sali Beograd – PALATA SRBIJA, je održan prvi Okrugli sto u organizaciji Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja na temu
„Kako do optimizacije broja zaposlenih u obrazovanju i nauci“
Na okruglom stolu je učestvovalo preko sto predstavnika svih zainteresovanih strana, poput predstavnika Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja na najvišem nivou sa predsedavajućim, državnim sekretarom dr Aleksandrom Belićem, pomoćnicima Snežanom Marković, dr Zoranom Kostić i dr Milovanom Šuvakov, predstavnika naučnih institucija, univerziteta i fakulteta, predstavnika raznih nevladinih organizacija koje se bave ovom problematikom, predstavika učeničkih i studentskih organizacija, predstavnika školskih uprava i direktora škola i predstavnika Sindikata.
Sindikate su predstavljali, potpredsednik Sindikata obrazovanja Srbije Radomir Šojanović, Valentina Ilić, Biserka Mićović i Rade Erceg, predsednik sindikata GSPRS Nezavisnost prof.dr Tomislav Živanović i Ružica Todić– Brdarić, kao i predstavnici Saveza samostalnih sindikata iz delatnosti visokog obrazovanja i nauke, koji su uzeli učešće u diskusiji skrećući pažnju učesnicima na sindikalne zahteve i mišljenja o načinu realizacije ovog segmenta popravljanja sistema obrazovanja i nauke, a sve u cilju poboljšanja materijalnog položaja zaposlenih.
U samom početku su iznete činjenice da prosveta i nauka čine oko ¼ celog javnog sektora i da u ove dve delatnosti ima ukupno zaposlenih oko 140.000, s tim da je najveći broj zaposlenih u osnovnom i srednjem obrazovanju, oko 110.000, od čega je 2 do 2.5 hiljada zaposleno na određeno, odnosno na zamenama. U procesu optimizacije /čitaj racionalizacije/ u nadležnosti MPNTR, u ovom procesu su upravo osnovne i srednje obrazovanje, učenički i studentski standard, visoko obrazovanje, naučne i državne institucije, poput Instituta i Zavoda, dok će nadležnost za predškolsko obrazovanje i vaspitanje biti u MDULS.
Proces je počeo a presečni datum je 01.09.2015. MPNTR je predložilo dve vrste mera, i to:
Kratkoročne /odmah/,

  • Obezbeđenje hitne isplate za oko 100 zaposlenih koji već duži period jesu tehnološki višak a nisu im zbog nedostatka sredstava još isplaćene otpremnine;
  • Obezbeđenje otpremnina relativnim viškovima, kojih je oko 500, sa ekstremno malim normama ili bez norme a u statusu zaštićenih kategorija po PKU,

i treća, nama najvažnija

  • Ukrupnjavanje norme za oko 38.000 zaposlenih sa smanjenom normom, koja po proceni predlagača mora dovesti do 10.000 zaposlenih koji bi ušli u poseban program socijalnog zbrinjavanja.

Naša primedba je bila da zbog različitih ograničenja u ovom postupku, poput geografskih, neće moći biti moguće na ovaj način odrediti toliki broj već upola manje što će se tek nakon detaljnih analiza i tačnih – transparentnih podataka znati.
Srednjeročne /do 2020+/,

  • Promena CENUSA;
  • Racionalizacija administracije;
  • Propisivanja minimalne veličine odeljenja, osim u ruralnim sredinama;
  • Promena kurikuluma kod malih predmeta /sa malim brojem časova/.

Naša reakcija na ove srednjeročne će uslediti kada budemo videli detalje, a svakako će biti predmet naše brige i bavljenja samim sobom, pogotovo što se na ovom Okruglom stolu iznedrila ideja da se proces ubrza radom po sektorima, nivoima obrazovanja i nauke, jer je uvodničar izneo načelnu poziciju da je potrebno u ovom procesu otpremiti adekvatno oko 5% zaposlenih u ukupnom skoru, što ne znači da će svaki nivo imati taj procenat.
Što se tiče visokog obrazovanja i specifičnosti ovog nivoa, poput finansiranja po broju studenata, autonomije i procesa akreditacije, moguća mera bi možda mogla biti donošenje nove Uredbe o finansiranju – optimizacijom broja nastavnika, ali detalje nismo čuli, a nadamo se da ćemo čuti već na sledećem skupu.
Rade Erceg
Izvor: http://www.sind-obr.org.rs/