Како се (не) васпитавају размажена деца

 
 
Иако постоји неки прећутни (ту и тамо понекад елаборисани) консензус о томе шта значи бити добар родитељ, ипак и уз бројне приручнике стручњака из области развојне психологије, не постоје јасне и једнозначне смернице о томе како васпитавати дете. На сваком родитељу је да нађе неку „своју меру“ у постављању граница у односу са дететом, постављању система правила која важе у породици и критеријум који служи за дискриминацију оних случајева када дете треба подржати и оних када треба рећи „не“ без поговора.
 
Васпитне мере, као што смо већ поменули, нису дате као параметри а приори. Оне у великој мери зависе од наших схватања, нашег образовања, наших ставова, нивоа толеранције, културе, схватања обичаја, нивоа осетљивости за дететове потребе и слично. У тражењу адекватних „мера“ спрам свог детета (или своје деце) неминовно грешимо. Колики је степен увида у то да ли грешимо, већ је друга прича. Свакако, јасно је да су се времена променила од оних када је фокус био на томе да се деци треба дати до знања да су мажена и пажена и да је у овом тренутку много више прича о „презаштићеној“ или „размаженој“ деци.
9063-Za-razmazenost-ima-leka
Конфузија је настала код покушаја да се направи разлика између нечег што је лако (у пракси) помешати. Размазити дете не знаћи дати му много љубави. Не, није проблем у пажњи, нежности, сигурности коју пружате детету. „Размажено“ постаје оно дете које не може да схвати да постоје извесна правила. Изостанак пружања „сигурне луке деци“ у смислу привржености, пажње, психолози сматрају опасном грешком. Дете би требало да одраста у средини у којој се осећа вољено, сигурно, заштићено. Дете, међутим, не би требало да одраста без неког система правила. (više…)