Neka deca uspevaju da nekako prežive u svetu večitog »reda, rada i discipline«, ali veliki broj dece pati od ozbiljnih posledica takvog načina života. Ona postepeno prestaju da se raduju životu.
Čak i letimičan pogled na spisak dnevnih aktivnosti u mnogim porodicama pokazuje koliko su roditelji opterećeni raznim poslovima da gotovo nemaju vremena da se posvete jedno drugom, svojoj deci i sebi samima. Međutim, ono što još više zabrinjava stručnjake jeste saznanje da su i sama deca sve opterećenija mnogim aktivnostima koje treba da obave u toku dana. Njihov dnevni raspored postaje sve složeniji i zgusnutiji.
Dok neka deca uspevaju da nekako prežive u tom svetu večitog »reda, rada i discipline«, veliki broj dece pati od ozbiljnih posledica zbog takvog načina života. Ona postepeno prestaju da se raduju životu. Zato je ovo ozbiljna tema kojom treba da se pozabave svi roditelji. Nema sumnje da vannastavne aktivnosti koriste deci, jer im pomažu da razviju svoje talente i vidike, pomažu im da upoznaju svet i izgrade se kao ličnosti.
Međutim, to ne znači da roditelji treba da ispune svaki trenutak dana u životu svoje dece nekim »korisnim« aktivnostima i isprogramiraju njihov dan. Za pravilan razvoj dece neophodno je da deca imaju razdoblje u danu koje nije isplanirano, već prepušteno njima samima da spontano, bez žurbe pronađu i čine ono što ih ćini zadovoljnim i radosnim. Da bi deca uživala u tim trenucima moraju biti odmorna i opuštena.
Nezavisni mislioci
Slobodno vreme za igru i spontanost neophodni su deci da bi razvijala svoju kreativnost, učila da samostalno razmišljaju i upoznavala samu sebe. Detinjstvo ne sme da postane razdoblje neprestanog rada i postizanja rezultata. Čak i školska deca tokom dana treba da imaju slobodno vreme predviđeno za igru. Treniranje nekog sporta ne može da se računa kao vreme za igru, jer u razvoju te aktivnosti više se naglašavaju rezultati i sposobnosti nego druženje i opuštanje. (više…)
Napišite odgovor