U „Brošuri za roditelje – Prevencija, zaštita i postupanje u slučajevima diskriminacije u obrazovanju navedeni su, između ostalog, koraci u obraćanju nadležnim ustanovama i institucijama. Deo teksta koji vas vodi kroz proces, prenosimo u nastavku.
Ukoliko sumnjate da je vaše dete diskriminisano obratite se:
1. Vaspitaču ili nastavniku, stručnoj službi, timu za zaštitu od diskriminacije, nasilja, zlostavljanja i zanemarivanja i direktoru. Možete to uraditi usmeno ili pismeno direktoru obrazovne ustanove, ne postoji propisana forma za prijavu.
Ustanove obrazovanja su dužne da reaguju, tj. preduzmu određene korake radi prevencije i zaštite svih učenika, a koje zavise od težine i oblika diskriminacije. Direktor ima zakonski rok od 8 dana da razmotri (član 79)³ prijavljen slučaj, da razgovara sa svima koji su uključeni u događaj i da preduzme odgovarajuće mere i pokrene disciplinski postupak protiv lica koje je izvršilo diskriminaciju.
Za učinjenu povredu zabrane, diskriminaciju među učenicima, direktor zaključkom pokreće vaspitnodisciplinski postupak odmah, a najkasnije u roku od dva dana od dana saznanja, o čemu odmah, a najkasnije narednog radnog dana obaveštava roditelja, odnosno drugog zakonskog zastupnika (član 85)⁴
Ukoliko to nije dalo određene rezultate i ukoliko niste zadovoljni preduzetim merama, možete se obratiti:
2. Školskoj upravi i prosvetnoj inspekciji nadležnoj za teritoriju opštine ili grada u kome vaše dete pohađa predškolsku ustanovu ili školu. Ako u vašem mestu ne postoji inspekcija, treba da se obratite republičkoj prosvetnoj inspekciji u Ministarstvu prosvete, nauke i tehnološkog razvoja.
Ako u vašem mestu ne postoji inspekcija, treba da se obratite republičkoj prosvetnoj inspekciji u Ministarstvu prosvete, nauke i tehnološkog razvoja. Potrebno je da prijavu (nema propisanog formulara) podnesete u pisanoj formi i da je odnesete lično, pošaljete poštom ili elektronskom poštom. Mora biti naznačeno koja obrazovna ustanova je u pitanju i opis problema, što jednostavnije sa podacima značajnim za vaš slučaj i vašim podacima, da bi inspekcija bila sa vama u kontaktu.
Ukoliko postoje neki dokazi treba ih priložiti.
Kome se još možete obratiti?
Povereniku za zaštitu ravnopravnosti – koji je nadležan za utvrđivanje diskriminatornog ponašanja. Poverenik postupa samo po pritužbama koje dobije i ona treba da sadrži lične podatke, kratak opis situacije koja je dovela do diskriminacije kao i dokumenta kojima se tvrdnja dokazuje. Ukoliko Poverenik utvrdi da je pritužba osnovana, izdaje mišljenje i preporuku licu koje je vršilo diskriminaciju kako da ispravi grešku. Ukoliko se to ne dogodi, Poverenik izriče opomenu na koju se osoba koja je izvršila diskriminaciju ne može žaliti.
Zaštitniku građana – ako nadležne institucije (PU, škola, Ministarstvo) nisu reagovale, Zaštitnik građana pokreće postupak kontrole postupanja institucija, i institucija obrazovanja i vaspitanja. Možete ga kontaktirati lično, telefonom, elektronskom poštom .
Organizacijama civilnog društva, one vam mogu dati podršku, kao i ustanovi obrazovanja i zaposlenima u cilju ostvarivanja prava dece i porodice. One nastoje da utiču na javnost i učine je osetljivom za prikrivanje diskriminatorskog postupanja.
Zaštitu od diskriminacije može tražiti i putem tužbe osnovnom sudu, u njihovoj nadležnosti je i vođenje postupaka u slučajevima povrede zabrane diskriminacije. Osim tužbe možete podneti i prekršajnu prijavu sudiji za prekršaje.
Napišite odgovor