Kreativan nastavnik

Kreativan nastavnik je, pre svega, u poziciji organizatora, čoveka koji motiviše, modelira, pomaže, istražuje, inicira, podstiče, prati, usmerava i stalno traga za novim vidovima organizacije, nalazeći i sam zadovoljstvo u svojoj kreativnosti i kreativnosti svojih učenika.
Majl ističe pet osobina kreativnog nastavnika:
– to je osoba koja poseduje primarnu sliku (model) koja vodi njegovo mišljenje i
delovanje;
– osoba koja sebe prihvata čvrsto, tačno i realistički, i na taj način koristi
svoj puni potencijal;
– osoba koja je svesna drugih ljudi, pažljiva prema njima i koja reaguje na ljude,
ideje i događaje;
– osoba koja u neizvesnim situacijama nastupa sigurno, koja toleriše
dvosmislenosti;
– osoba koja je u isto vreme učenik.
Pod ovim se podrazumeva da nastavnik ima opšti koncept o cilju koji treba da ostvari; svest o važnosti i veličini svog zadatka; da ima poverenja u svoje ja i da neprestano traga za novim, tj. da uči.
Bitne osobine kreativnog nastavnika jesu vedrina, dobro raspoloženje, humor, entuzijazam i kreativan stav prema životu, tj. odstupanje od stereotipa i šablona i usmerenost ka novom, originalnom, duhovitom, progresivnom. To znači da kreativan nastavnik treba da bude lično opredeljen za kreativnu nastavu, da dobro poznaje ne samo jezik i književnost nego i prirodu kreativnog procesa i strategiju kreativne
nastave.
Razmišljajući o složenosti rukovođenja ljudskim bićima, Ivo Andrić u svojim Znakovima pored puta kaže:
„Onaj koji hoće da vlada ili koji je sticajem okolnosti doveden u položaj da mora da vlada nad ljudima i ljudskim vrednostima morao bi da zna i razume još više, da oseća … koje su mere i granice ljudskoga duha i tela, šta sve živ čovek može da pomisli, kaže i učini pod pritiskom mnogostrukih nagona koji u njemu ne prestaju da se smenjuju od rođenja do smrti…“
Velikim umetnicima treba verovati, jer su zagledani u život i govore o dubljim istinama. Dakle, važno je do tananosti upoznavati svoj posao. U svetu se danas (npr. profesor L. Landa) uspešno radi na razvoju intuicije. Ona se razlaže na tzv. algo-heurističke sekvence putem zadataka razvoja. Na svakom času nastavnik bi mogao
dobro odabranim pitanjima i zadacima da utiče na razvoj ličnosti učenika, njegovih misaonih i stvaralačkih sposobnosti i sticanje određenih znanja i navika. To će najbolje postići ako je kreativan.
PRIRUČNIK ZA NASTAVU – Kreativni centar