„Зашто учимо математику? Ово питање себи постављају многи ученици не увиђајући користи од низа задатака које решавају. Шта год будемо радили у животу, без математике нећемо моћи. Без примене математике не би било авиона, мостова, играчака, трговине и много чега другог. Математика се примењује и тамо где то не очекујемо – у сликарству, музици и књижевности. Математика нас учи правилном размишљању, а кад је учимо, постајемо паметнији.”. Овим речима награђени аутори Мирко Дејић и Бранка Дејић обраћају се деци на почетку свих својих књига.
За издавачку кућу Креативни центар ово двоје плодних аутора написали су много математичких збирки, од којих су неке проглашене и за најбоље у Европи, у својим категоријама.
Збирке ових аутора „Математичке авантуре 1-4“ намењене су увежбавању градива за узраст од првог до четвртог разреда, али на начин који подстиче логичко и креативно размишљање.
Овог пута, фокусираћемо се на издање за „трећаке“.
Математичке авантуре 3 је трећа у низу књига Мирка и Бранке Дејић. Намењена је оној деци која у трећем разреду могу да напредују брже и више од осталих ђака.
У збирци се налазе занимљиви задаци какви се најчешће не раде на часовима математике. Задаци имају различите функције: поједини служе за развијање логичког и апстрактног мишљења, неки се односе на сналажење у равни и простору, неки на сналажење у различитим ситуацијама, а многи су, једноставно, лепи задаци, они због којих волимо математику и који нас мотивишу да је стално радимо. Сви су они погодни за откривање и развијање математичке даровитости и подстицање креативности.
Поред Математичких авантура које јесу намењене оним „напреднијим“ математичарима, ту су и мање захтевне збирке задатака – Задатак на дан 3 (која такође постоји и за први и за други разред) као и још једна едиција за оне који могу мало брже да напредују – Да лако схватиш матиш (у понуди су издања за ученике од првог до четвртог разреда).
Задатак на дан 3 садржи 180 текстуалних задатака из математике за увежбавање школског градива на забаван начин. Задаци су различитог нивоа сложености, примерени узрасту ученика, неопходни за развој логике и критичког мишљења. Теме су блиске деци, повезане са ситуацијама из свакодневног живота. На крају књиге налазе се решења свих задатака.
Задаци су аутентични и формулисани јасно, али тако да не дају готова решења, већ од деце захтевају визуализацију и анализу, вештине које су им неопходне у свакодневном животу. Развијањем мишљења вишег реда деца стичу самопоуздање и самосталност не само у савладавању школског градива већ и у реалним животним ситуацијама. Према речима ауторке књига Задатак на дан Вики Шиоцу “ове десетоминутне и петнаестоминутне дневне вежбе загревања подстичу развој математичких вештина неопходних за 21. век”.
Да лако схватиш матиш 3 садржи преко 150 математичких проблема. Аутори су Милан Батавељић, Милена Вранић и Слађана Маричић, а књигу је илустровао Борис Кузмановић. Задаци у збирци прате програм за наставу математике у трећем разреду основне школе и омогућавају примену математичких знања у ситуацијама блиским деци.
Задаци из серијала збирки Да лако схватиш матиш 1–4 код деце подстичу радозналост и креативност, моћ расуђивања и логичко размишљање, а приликом њиховог решавања открива се смисао за математику. Аутори саветују да је помоћ родитеља или учитеља добродошла код опширнијих текстуалних задатака и код задатака који су деци тежи.
У наставку потражите примере задатака из све три збирке. То ће вам сигурно помоћи да изаберете ону која ће вашем детету највише одговарати.
Zadaci su zanimljivikod ucenike traze interesovanje,ozbiljnost prema radu ,kolektivni rad.Veliku pomoc u radu