Наш највећи проблем је што верујемо у то да смо превише бахати или превише благи и да због тога имамо пуно насилника међу децом.
Али далеко смо од тога да је све тако једноставно.
Међутим, ми смо смотани, неснађени и слаби. За 21. век слепи и глуви.
А сваку слабу карику, већина клинца који расту уз ТикТок и остале друштвене мреже (а некада „Видимо се у читуљи“, ) злоупотреби.
А слаба карика може бити било ко – родитељ, наставник, друг, психолог, педагог, директор…
Наш проблем је и у томе што јаке карике одлазе из просвете. Масовно, јер им приватни сектор нуди свашта. А како они одлазе, тако се и полигон за испитивање граница мења и шири.
Биће све горе и цветаће приватне школе. Раслојићемо се још више на „сиромашне и богате“. Гледали смо то у филмовима, а сада ћемо и уживо.
Родитељи данашњице немају одговор на клинце 21. века. Јаз је предубок, а ми, уместо да га смањујемо, масовно упадамо у ту рупу између наше деце и нас.
Одговор нема ни просечан наставник. Могли би је имати само они који су јаке личности, а који су прошли и школу и улицу. Не само школу. А таквих је мало.
У друштву где се насиље исплати, тешко је васпитавати.
Аутор: Снежана Голић
Hm. Ovde je puno toga rečeno, a sve nedorečeno. Ili članak nije najbolje napisan ili ja ne umem da čitam između redova.
Privatne škole neće cvetati pošto je plata potpuno ista. Niko nastavnicima ne nudi ama baš ništa. Ne znam gde ste čuli takve informacije. Prosveta je upravo u većem problemu od poslednjeg Zakona, koji je proturio ministar za koga znamo da ima privatnu školu i koji je navodno hteo da “spasi“ nastavnike. Naravno, ni deci nije bolje jer su doneli zakon “za“ decu koji je, u stvari, “protiv“ njih.
Ne slazem se … kada drzava bude pocela smisleno da ulaze u prosvetu i uvede reformu skolstva sveobuhvatnu od planova , postavke skolstva modernizuje nastavu i prilagodi deci danasnjice . Vi necete imati decu kojoj je dosadno na casu , ne interesantno i koja se bave drustvanim mrezama vec ce svoje vreme koristiti produktivno . Ne mozete siromasno skolstvo u nastavna sredstva smatrati dovoljnim za dete koje se razvija u skladu svog vremena i tehnologije . Promenite plan i program koji je presirok a nema smisao i ne bavi se znanjem i korisnim informacijama vec umnozenim nastavnim jedinicama koje detetu koje ne vidi svrhu toga i ne razume ih – naravno bivaju dosadne.
I treba svako da ima izbor razlicitih programa , zasto se privatno skolstvo stavlja kao zastrasujuci momenat ako pocne da se razvija . Smatram to pogresnim , svako treba da ima izbor da se skoluje u prestiznim skolama ( na osnovu uspeha ili postignuca , stipendije ili da placa ) . Uvek treba da postoji izbor. Ako se zeli bolje skolstvo onda se uvek mora dati veliki izbor i.mogucbosti i postaviti izazov ne samo detetu vec i roditelju i nastavniku . Nije svaka skola za svakoga , svi smo razliciti i razlicitost treba negovati a ne stavljati kao nesto cega se treba plasiti .