Kompletna priprema sa prezentacijom i multimedijalnim materijalom za nastavnu jedinicu „Mesec i njegova baka“ – Branko Ćopić za 4. razred.
Redni broj: | Nastavna jedinica: Mjesec i njegova baka – B. Ćopić | Tip časa: obrada | ||
Ciljevi i zadaci časa: Upoznavanje učenika sa glavnim likovima dela, njihovim osobinama. Uočavanje ijekavskog izgovora. Uočavanje ideje da postoji potreba svakog čoveka za ljubavlju i pažnjom. Razvijanje sposobnosti povezivanja jezičko-stilskih elemenata, idejnih i emocionalnih slojeva lirske pesme. |
||||
Standardi postignuća: 1SJ.0.1.8. 1SJ:1.2.5. 1:SJ.2.2.7. 1SJ.2.2.10. 1SJ.3.2.7. 1SJ.3.5.1. 1SJ.3.5.2. 1SJ.3.5.3. |
||||
Nastavne metode: ilustrativno-demonstrativna, tekst metoda, dijaloška |
Oblici rada: grupni, individualni,frontalni | |||
Nastavna sredstva: udžbenik, sveska |
||||
TOK ČASAISTRAŽIVAČKI ZADACI: Učenici, podeljeni na grupe, saopštavaju šta su istražili: 1) piščeva biografija, 2) anegdote o Branku, 3) fotografije iz piščevog života – učenici svoje napisano izlaganje lepe posle saopštavanja na prazan plakat sa naslovom nastavne jedinice. |
Uvodni | |||
Slušanje pesme uz pomoć linka ispod (Prilog 1).Analiza pesme kroz pitanja prikazana u PPT dokumentu i zapisivanje bitnih podataka o piscu (Prilog 2) .PODELA UČENIKA NA GRUPE – vođe grupe izvlače koverat sa pitanjima. Prva grupa: Zašto je pisac dečaka odnosno unuka predstavio u liku Meseca? Koje reči najviše koristi pisac u opisima? Koji stihovi pokazuju da je baka odustala od namere da kazni unuka? Druga grupa: U kojim stihovima je opisana noć? Koja strofa je najkraća? Objasnite zašto. Kako je opisan unuk? Treća grupa: Šta je lepo u pesmi? Koji stihovi pokazuju vreme odlaska unuka? U čemu baka najviše uživa? Četvrta grupa: U kojim stihovima preovlađuje humor? Šta je plemenito u pesmi? Zašto je dat ovakav naslov? Peta grupa: Šta je u pesmi bajkovito? Kakav govor pisac koristi? Kakav je ritam u pesmi?Nakon saopštavanja odgovora, učenici analiziraju naslov, određuju temu i poruke pesme, razgovaraju o ilustracijama u Čitanci. |
Glavni | |||
EDUKATIVNA RADIONICAUčenici raspravljaju o tome šta misle o kažnjavanju dece. |
Završni | |||
Literatura: Tomislav Cvetković, Metodika nastave srpskog jezika i književnosti, Pedagoški fakultet, Sombor, 2006; Pavle Ilić, Srpski jezik i književnost u nastavnoj teoriji i praksi, Zmaj, Novi Sad, 2003; Tumačenje književnog dela i metodika nastave, udžbenik iz metodike nastave, drugi deo, priredila Olivera Radulović, Odsek za srpsku književnost, Filozofski fakultet, Novi Sad, 2009. |
||||
da li moze da se smisli tema o baki i mesecu na osnovu ove pesme