Дошла нам је на ред и екскурзија. Вечно болна тема. Деца је воле, родитељи плаћају, а наставници морају и да је реализују, и да претрпе баражну ватру, јер су оптужени у јавности за све, од превисоких цена и лошег смештаја, до дневница које за тај посао добијају. Сваком наставнику екскурзија преседне, од момента када треба да обавести родитеље о томе, до момента када се са путовања враћа. Зато већина мојих колега каже како би платили читав износ тих дневница из свог џепа, само да на екскурзију не иду.
Наравно да је у данашњим околностима допис о екскурзији код родитеља изазвао салве беса, нарочито код оних који су се штрајку и обуставама противили. Они као да су дочекали свој моменат. Јер… могли сте да не радите и терате политику… угрозите будућност наше деце… да не помислите на њихове матурске испите… а на екскурзију можете да их водите… дневница се не одричете. Опет увреде, опет оптужбе, опет неразумевање. Нема договора ни јасног и суштинског увида у проблем који нас дели. Јер, опет кажем, овом друштву се свесно индукује бес према школи. Зато су деца на улици, а наставници у штрајку. Да посложе ствари на своје место.
Без потребе за правдањем, ево како једном наставнику изгледа одлазак на екскурзију.
Обавештење о цени и терминима добије од управе школе. Све то је прошло процедуре тендера, Савета родитеља, рачуноводствену обраду. Наставник у томе не учествује. Он наступа у моменту када добије готове папире и стане пред родитеље, сакупља сагласности, прати уплате, прозивају га за кашњење истих, сравњује рачуне. Успут са децом договара све што је за екскурзију потребно, од понашања до хране, смештаја, колективног духа, напомињања шта треба урадити у кризним ситуацијама и процене истих, размештаја по собама где увек неко остане ускраћен, или се у међувремену посвађа, па се спискови мењају. Како се дан екскурзије ближи, тако се наставнику враћају све оне слике са претходних и страх расте, јер се он не сећа дружења, већ свега онога што је било мучно и опасно. Сећа се бесних возача и несарадљивих туристичких водича, промашених путева, мучнина и повраћања. Сећа се како је на једној екскурзији, док су деца још излазила из аутобуса, видео свог ученика усред прометне раскрснице у Београду како жури према киоску брзе хране. И сада чује шкрипу кочница и захваљује богу на срећном исходу. Сећа се вечери у Врњачкој Бањи када су деца смештена по собама, па је дошло време за кафу, али се у првом срку појавило обезбеђење да каже како деца прелазе са једне терасе на другу и са спрата на спрат. Са спољашње стране. Врати му се филм на сцену када се испред колоне која улази у један манастир појави председник општине где гостују и нареди да напусте територију те општине, јер су деца мекетањем увредила кинеску делегацију која се у посети нашла. Сети се исто тако једног детета које се пожарним степеницама попело на звоник и сабласног мука који претходи стању срчаног удара док чека да исто то дете безбедно сиђе. Осећа хладноћу ноћи која никако не пролази јер не сме да заспи. Зна да ће се у рано јутро једног дана обути и обући, а затим се исти такав, без туширања и изувања, сутрадан вратити. А вратиће се срећан када каже родитељима да је све било добро, без проблема, и школи напише извештај како је све реализовано по плану. Јер су сва деца враћена кући здрава и читава.
Пред полазак на пут ће паковати храну, бар десетак сендвича и хрпу грицкалица. Не само за себе, иако мора да призна како воли да једе по аутобусима, већ за оне који немају. Њима ће ћушкати да други не виде. Један део кесица ће сачувати за повратак када деца потроше све залихе новца, па гладна чекају повратак кући. Уз храну, паковаће бруфене, парацетамоле, пробиотике, фластере, завоје, таблете против повраћања. Раситниће новац за успутне тоалете.
Током пута ће обилазити децу и у оба правца кроз аутобус, на свака два метра, одговарати куда иду и када ће стићи. Цртати начин кретања кроз места која се обилазе и сатницу коју треба поштовати. И таман кад помисли да је сад свима све јасно, неко ће питати: када стижемо, где треба да се нађемо, има ли у овом граду Мек, морамо ли сви да идемо, зашто не шетамо мало сами.
У ресторанима на ручку или доручку убеђиваће децу како је храна коју су добили сасвим добра и питаће их шта фали путеру, мармелади, меду, млеку, пире кромпиру, похованој шницли, али деца ће одмахивати главом и одлазити на пице и хамбургере. А онда ће конобара замолити да спакује неначете бечке шницле и чекати моменат када деца остану без пара. Поделиће им те шницле, а они ће се отимати заборављајући да су их пар сати пре тога са презиром одбили.
Једино уживање које осети биће само у посматрању деце, разговорима и шалама, али све то ће бити потиснуто до последње станице за одмор и тоалет на повратку са пута. Тек после тога, када преброји децу, када су сви ту, када нико није повређен, никога није ујео пас, нико не плаче јер га је другарица оставила, а друг увредио, наставник може опуштено да седне и још бар десет пута одговори на питање кад стижемо. Али све је прошло. Све је добро прошло. Хвала богу и небесима, све је добро. А онда да се да у бригу на шта да потроши дневнице које ће добити тек када екскурзија буде исплаћена у целости. Јер, осим што је наставник, он је и жирант. Толико га ово друштво цени.
Зато се буним и зато штрајкујем. Чезнем за једном бољом школом која ће имати другачије концепте за све, па и за екскурзије. Ове данас немају праву сврху. Осим што им се деца радују као прозору у једно ново искуство. Треба то мењати, прилагодити духу времена, јер није екскурзија само аутобус и хотел, плус пар манастира и музеја где се оцвали кустоси деци обраћају као и свим осталим посетиоцима набрајајући низове чињеница, док иста та деца шарају погледом по плафонима и траже место где их наставници неће видети. Она треба да буде едукативно путовање које је природни наставак школског градива. Уз то, она је и место радости, дружења и слободе. Социјализације. Одрастања. Самосталности.
Надам се и једном бољем друштву које ће знати како ствари функционишу, где ће грађани бити упућени, знати да се процедуре поштују, имати свест да све зависи искључиво од њих, а не од неке више силе, да нису приморани на било шта, нису жртве, већ чиниоци. Тако и за екскурзије. Наставници, родитељи и деца морају бити креатори оваквих путовања, али не на папиру, као данас, већ уз пуну одговорност активног учесника. Тада ће се антагонизми помирити јер ће свако знати шта му је задатак, шта се од њега очекује и шта мора да пружи. И то мења ствари. Јер доводи до поштовања и уважавања. А то је оно што нашем друштву веома недостаје.
Ауторка је проф. српског језика и књижевности из Шапца
Svaka čast koleginice…ili kad vam od 30 deteta koje ste poveli na nastavu u prirodi, za tri dana, 21 ima stomačni virus, a jedno završi na infuziji?? Ima li novca koji to može da plati??? Da plati svu brigu i napor,dok ih ne vratite kući zdrave i ,,u jednom komadu“! Svi tada kažu da nam se dive, jer sa svoja dva deteta ne mogu izaći na kraj, a onda nas iza leđa ogovaraju i spominju dnevnice! Sramota!
Dnevnica po detetu za jedan dan ekskurzije je 1000 dinara. Odvedete tridesetoro dece na tri dana uzmete 90 000. za te pare i u svemir cu da ih vodim. Zato ne…
Ako je ekskurzija tolika odgovornost i rad, što i jeste, ova godina je prava za izbegavanje te obaveze. Sem dnevnica ne vidim ni jedan izgovor. U mojoj školi se odustalo od ekskurzija, iako nismo bili u obustavi. A kakva će ekskurzija biti zavisi, isključivo, od onoga ko ih vodi, a ne od društva, načela, pravde…
Ivona, dođite kod mene u školu, prepustiću Vam svoje odeljenje da ih vodite u Vrnjačku Banju na dva dana. Uzmite moju dnevnicu, a ja Vas častim još 50 evra pride! Ako želite, lako ćemo stupiti u kontakt. Ubaciću Vas odmah u roditeljsku grupu. Mislim da je ponuda fer!
to im je uvek bila dodatna plata godišnje i oni se tome raduju
Па немојте ићи на екскурзије. Ако сте штрајкова ли и нису били обавезни часови, штрајкује и за екскурзију.
Вук сит, овце на броју.
Ja sam ivek za ekskurzije. Ali ono što nedostaje je kreativnost. Hoću da kažem da deca godinama obilaze ista mesta što je besmisleno. Sada kada u školu ne idu još više sam za ekskurziju jer se tako socijalizuju.
Ok, nastavnici dobijaju dnevnice. Pa šta? Dobijali su i do sad pa niko nije reč rekao. Nepravedni ste prema tim ljudima.
Kakva ste to učiteljica kada pišete „30 deteta“ ? Koga Vi tako nepismeni učite bilo šta?!
Ауторка текста је професорка српског језика и књижевности. Два пута је написала реч „Бог“ малим словом?! Да, ова реч се у фразама може писати малим словом, као и када се односи на богове многобожаца. Али у контексту где се ауторка захваљује Богу што је неко дете преживело, конкретно пише „хвала Богу“, реч „Бог“ треба писати великим словом. Када кажемо „хвала Богу“, ми се заиста захваљујемо Богу што је неко остао жив, зар не? То није фраза.
Licemerno.
Možete i da lepo ne idete, kod nas su se razredne starešine izjasnila da neće voditi decu na ekskurziju i sa tim se složili roditelji jer je preskupa i rešen problem.
sta reći? samo se pare gledaju !!! da li biste išli iz “ ljubavi “ sa tom decom ? NE !!! interes je čudo.
Gospodine, posao nastavnika je da decu uci a ne da izigrava turistickog vodica po putavanjima na kojim ima 1% obrazovnog. Ovo sto se kod nas radi sa eksukrzijama ne postoji nigde u uredjenom svetu. Svaki pocetak sk. godine prva tema je ekskurzije – vidi se sta je i roditeljima bitno zato nam je i obrazovanje takvo
Upravo tako – niko im ne drzi pistolj na celu da moraju, niti im je to u ugovoru u radu
Nije, ali direktori vrse pritisak. Zato odbijam razredno staresinstvo i tako izbegavam ekskurzije. Nema tih para zbog kojih bi cuvala 30 vreca buva pet do sedam dana po 24 sata. Neka ih vode roditelji, kada je vec to omoguceno Zakonom. Dok se nisam oslobodila razrednog staresinstva, prvo bih ponudila roditeljima da neko od njih vodi djake i dobije dnevnice, nikad niko nije pristao. Tako da su decu spajali sa grupama koje vode druge kolege. I kao sto rekoh ,- hvala NE!
Bas tako.pravo u metu.to je sustina i oresek stanja!
Скоро сам заплакао због овог „средњошколског састава са елементима мелодраме“ .
Ето професори не раде због „будућности наше деце“ и спремни су још једном „себе да жртвују“ прихватајући и ту патњу звану „екскурзија“ !
Па драга професорка саучествујем у „вашем болу“ и желим Вам да никада више себе не „жртвујете одласком на екскурзију“ . Децу сте већ довољно уназадили .Нађите себи и „бољи ситем“ и „боље друштво“ а ми ћемо се некако и без Ваше „жртве“ изборити да деци објаснимо да се нерадом и неучењем у животу ништа и не постиже!
Немојте више да себе „жртвујете“ нико од Вас то није тражио!
Нећете да држите наставу али екскурзију хоћете. Какво лицемерје!
Нигде не прочитах зашто се иде на екскурзију а штрајкује се? Знам ја одлично муке ,проблеме и одговорност али што и ту нисте штрајковали?? За разлику од образовања , екскурзије нису Уставна обавеза. Дакле,и то требате одбити. Тим пре.
Era
Umesto nastavnika ekskurzije neka realizuju turističke agencije,neka angažuju mladu decu bez posla sa završenom turističkom skolom,pa njih neka plate umesto nastavnika i eto rešenje.Nastavnik može da ide kao turista bez nadoknade.
trenutno niko ne ide na exc, prave se planovi, na vreme. Ja moje ucenike vodim u inostranstvo, srednjoskolce. Pa vi botovi nemate pojma koliko ce biti moja dnevnica, ihaaaaj…A deca mi divna, nista necu da radim. mogu da zevam turisticki okolo, oni samj sebe cuvaju. I sve mi dzabe. Ne moram ni da masem gospodaru, kao vi sto morate za svoje dnevnice. Idem sa buducim studentima, svi veseli, duhoviti, osvesceni. Ne ko vi sa natmurenim babama, krezavim dedama i seoskim dangubama. Spavamo u hotelu, klopamo sta nam se oce, uzivamo u lepotama civilizacije. Ne kao vi sto spavate u šatorima, smrdite jedni drugima neokupani i žderete smrdljivi parizer. Iako ce dnevnice, biti basnoslovne, mozete botovi samo za dupe da se ugrizete zbog toga, ja bih išla i džabe, jer volim druženje s mojim srednjoškolcima. Znam da vas najvise boli naša lova i saradnja s decom i roditeljima i celim osvešćenim i obrazovanim svetom. i treba da vas boli, naravno.
Ma treba i da platite sto idete. Ee to bi malo teze islo. Prosvetaru lakse izvaditi zub nego dinar. A te price o ljubavi prema deci, tra la la…nekom drugom.
Siroti botovi nacrniste ih patiće i na onom svetu.Sreća naša što imamo ovakvu elitu koja ume da prepozna svo zlo koje se iznenada pojavilo u narodu, samo napred već ste uspeli da se kandidujete za najmanje direktora. Samo kad se probudite svet oko vas će izgledati malo drugačije od onog kakvim ga vi vidite.
Dnevnica po detetu za jedan dan ekskurzije je 1000 dinara. Odvedete tridesetoro dece na tri dana uzmete 90 000. za te pare i u svemir cu da ih vodim. Zato ne…
Моје дете не иде и неће ићи на екскурзије. Прескупо и детету досадно, па више воли да остане код куће.
nekada se dnevnice nisu davale za eskurzije..nekada su profesori bili postovani,nekada je sve bilo bolje.Danas,zarad eskurzije se traze vece dnevnice.Brine se o deci,nije nego.Znojqva,trce po parku dok nastavnici piju kafu potrpaju u bus,prosetaju po muzeju i u busu provedu 2/3 vremena.Sto vise dece dovedu qgenciji njima ide popust za letovanje.Postalo posao sve.Ne valja jista,naravno