Na jednog učitelja u boravku dva odeljenja đaka

ucenici
Od 135 učenika upisanih u prvi razred OŠ „Sveti Sava”, roditelji su za 130 tražili da ostaju u školi posle nastave. – Za isti posao učiteljice zarađuju 15.000 dinara iz gradske ili više od 40.000 iz republičke kase
Pročitajte i Šarčević: Insistiraću na klasama u školama
Stotine razdraganih osnovaca od prvog do četvrtog razreda razmilelo se u prostranom školskom dvorištu osmoletke „Sveti Sava”. Odzvanja žamor dok se klinci jure, dobacuju loptom, igraju „između dve vatre”, preskaču lastiš… I to u popodnevnim satima, posle ručka, kada bi mogli da budu kod kuće. Idiličnu sliku uobičajene gužve u kući znanja bogatoj decom neobičnom čini to što se u njoj časovi održavaju isključivo pre podne i odavno su bili završeni kad je sat otkucao 13.30. Gomilu dece u tom trenutku jedva su na oku držali učitelji. Samo njih desetak brinulo je o bezmalo 400 osnovaca mlađih razreda.
Pročitajte i Za viškove u prosveti potrebno 5.500 radnih mesta
Više od 200 učitelja lane je uposlio grad
Broj učitelja koje će prestonica angažovati i plaćati u ovoj školskoj godini još nemaju u Sekretarijatu za obrazovanje. Ali, navode da se u prethodnoj iz gradske kase izdvajalo za zarade 182 učitelja u 84 škole za produženi boravak trećaka i četvrtaka, i za 40 učitelja u 31 osmoletki koji su u boravku brinuli o učenicima prvog i drugog razreda.
Pre pet školskih godina, u septembru 2012, kada se Beograd upustio u ovaj posao privremeno je zaposlio 141 učitelja u 73 osnovne škole da rade u boravku za trećake i četvrtake, a uposlio je i 17 učitelja u 11 škola u dodatnim grupama boravka za prvake i đake drugog razreda.
Tako izgleda produženi boravak sa mnogo đaka i malo učitelja, koji uprkos tome – funkcioniše, naizgled bez poteškoća.

Pročitajte i Lipkovski: Roditelji nisu kompetentni da “ocenjuju” profesore!

– Pet odeljenja prvaka u boravku, a tri učitelja. Od 135 učenika upisanih u prvi razred, roditelji su za 130 tražili da ostaju u školi. Isto je u drugom razredu, jedan učitelj na 40 do 50 dece u boravku. Tražili smo odobrenje resornog ministarstva da oformimo bar po grupu više od postojećih tri za prvake i tri za đake drugog razreda. Čekamo saglasnost. Ako nam ne dozvole da formiramo više grupa za prva dva razreda, obratićemo se gradu – objašnjava Dejan Stanković, direktor OŠ „Sveti Sava”.
Situacija je slična u mnogim osmoletkama koje se hvataju u koštac sa problemom pretrpanih boravišnih grupa. Konstantno raste interesovanje roditelja za ovaj besplatni vid zbrinjavanja mališana, jer oni jesu stasali za školske klupe, ali ne i da sami odlaze kući i o sebi brinu dok su mama i tata na poslu.
U praksi se pokazalo da maltene u svakoj osmoletki koja ima dovoljno prostora da organizuje boravak ima dece koja uz učitelje provode i po 10 sati, od sedam do 17. Pojedini đaci u školskom krilu ostaju i do 18 časova, kada je krajnje vreme da ih preuzmu jer se škola zaključava. Obrvani obavezama, roditelji često ne uspevaju da dođu po mališane kad se nastava završi i oberučke se hvataju za produženi boravak. Najsigurnije je decu poveriti učiteljima, računaju mame i tate, nemajući na raspolaganju „baka i deka servis” ni sličnu pomoć. A takvih je sve više.

Pročitajte i Najnovija ideja ministra prosvete Mladena Šarčevića je uvođenje đačkih uniformi

– Produženi boravak preko je potreban roditeljima i deci. Tu rade učitelji, školovani i stručni za taj poziv. Nije naš posao samo da čuvamo decu. Organizujemo im slobodno vreme, objašnjavamo sve što nisu razumeli na času, proveravamo kako su uradili domaći zadatak i naravno brinemo o njima. Previše dece, kao i u nastavi, onemogućava kvalitetan rad sa decom u boravku – dočaravaju Zorica Burmudžija i Gordana Krneta, učiteljice u produženom boravku OŠ „Sveti Sava”.
Nerado govore o plati koja je ispod svakog minimalca. Zarađuju 15.000 dinara mesečno. Nisu zaposlene za stalno. Nisu na platnom spisku resornog ministarstva koje produženi boravak predviđa samo u prvom i drugom razredu osnovne. Doduše, ovo je peta školska godina kako republička prosvetna vlast prećutno aminuje to što gradska potpomaže rad produženog boravka u osmoletkama prestonice. Grad je uveo organizovan boravak za trećake i četvrtake, koji Ministarstvo prosvete ne predviđa. Beograd je otišao još dalje izlazeći u susret školama. Odobrava da se tamo gde postoji potreba formira veći broj grupa od onog koji je odobrila republička prosvetna vlast za prvake i učenike drugog razreda. Tako je nastala situacija da učiteljice u boravku za isti posao zarađuju 15.000 dinara ako ih plaća grad i više od 40.000 dinara ako ih plaća republika. I to se ne menja od 2012. godine, otkako se prestonica „na inicijativu roditelja beogradskih osnovaca” umešala u posao države, kako je tada objašnjavano.
U junu ove godine prosvetnim krugovima odjeknulo je da će grad odustati od finansiranja dodatnih učitelja za produženi boravak za đake prvog i drugog razreda, da bi mogao da poveća plate privremeno angažovanim učiteljima u boravku za trećake i četvrtake. Od te priče, izgleda, nema ništa.
– Prijavljivanje broja grupa za produženi boravak koji finansira grad Beograd za ovu školsku godinu još traje. Nastavnici čije se angažovanje plaća iz gradske kase zaključuju ugovor o privremenim i povremenim poslovima sa direktorom škole, a mesečna neto naknada iznosi 15.000 dinara. U ovom momentu ne postoje mogućnosti da se ona poveća – obrazložili su u Sekretarijatu za obrazovanje.
Autor: Milenija Simić-Miladinović
Izvor: Politika